Program „Czyste Sołectwo”. Spotkanie informacyjne

19.06.2024

Program „Czyste Sołectwo”. Spotkanie informacyjne

Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy oraz wójt Dariusz Magacz wzięli udział w spotkaniu informacyjnym, dotyczącym programu „Czyste Sołectwo”. Do udziału w tym projekcie zachęcali Magdalena Owczarz, przedstawicielka organizatora, czyli firmy ASEKOL PL oraz Jan Boczek, prezes zarządu Rabatu Rolniczego.Projekt „Czyste Sołectwo” to doskonała okazja, aby połączyć działania na rzecz ochrony środowiska z realnymi korzyściami finansowymi i społecznymi dla lokalnych społeczności. Udział w projekcie przynosi nie tylko zyski finansowe, ale także pomaga budować ekologiczną świadomość i wspierać zrównoważony rozwój. Sołectwa, sołtysi oraz KGW mogą wziąć udział w akcji bez żadnych kosztów. Organizatorzy pokrywają wszystkie wydatki związane ze zbiórką i transportem elektroodpadów.Projekt „Czyste Sołectwo” stawia na aktywne zaangażowanie sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) w zbiórkę elektroodpadów, oferując wymierne korzyści finansowe i atrakcyjne nagrody. Oto szczegóły inicjatywy:Wynagrodzenie za elektroodpady:Sołectwo lub KGW otrzymuje 400 zł za każdą zebraną tonę elektroodpadów.Nagrody główne:Sołectwa i KGW, które zbiorą najwięcej elektroodpadów, mają szansę na dodatkowe nagrody główne.Nagrody za akcje edukacyjne:Organizatorzy rozdają 5 nagród po 1000 zł każda dla uczestników, którzy przeprowadzą najbardziej efektywne akcje edukacyjne dotyczące ekologii.

Czytaj więcej...

Dni Otwarte w Schronisku 23.06.24, czyli PSIE-szpiegi

19.06.2024

Dni Otwarte w Schronisku 23.06.24, czyli PSIE-szpiegi

Schronisko dla Zwierząt Bełchatów zaprasza na Dni Otwarte- Mój węch, choć niezawodny, nie zwęszy nowego domu. Mój słuch, choć wyostrzony, nie usłyszy słowa Kocham! Mój wzrok, choć sokoli, nie dojrzy Ciebie – jeśli nie PSYjdziesz! Już 23 czerwca 2024 roku w godzinach od 9:00 do 17:00 startujemy z kolejną edycją Dni Otwartych w Schronisku pt. PSIEszpiegi! Nie może Cię tu zabraknąć! Nie musisz być Sherlockiem Holmesem, by móc odkryć naszą pracę od przysłowiowej kuchni. O wszystkim opowiemy, a żadne pytanie nie zostanie bez odpowiedzi. Do Waszej dyspozycji oddajemy sztab profesjonalistów: lekarzy weterynarii, groomerów, behawiorystę, pracowników Schroniska. Z lupką powiększającą lub bez będzie można zajrzeć na nasze zaplecze weterynaryjne oraz zbadać naszą infrastrukturę. W tym dniu wszyscy mają prawo do PSIEszpiegów. Nasi podopieczni, a jest ich ponad 400, z wielką PSIjemnością poznają bliżej każdego, kto będzie chciał podarować mu swoją miłość, PSYjaźń i dom. Nasi podopieczni są dobrze PSIgotowani do adopcji: posiadają czip (z wpisem do międzynarodowej bazy danych CBDZOE) oraz aktualną książeczkę zdrowia. Jeśli stan zdrowia oraz wiek naszego podopiecznego na to pozwala, poddawany jest zabiegowi sterylizacji. Adopcja zwierzaka wymaga podpisania zobowiązania adopcyjnego oraz uiszczenia symbolicznej opłaty w wysokości 1 zł plus VAT - czytamy na stronie schroniska

Czytaj więcej...

Rozmowy o bezpieczeństwe i dofnansowaniu dla PSP i OSP

17.06.2024

Rozmowy o bezpieczeństwe i dofinansowaniu dla PSP i OSP

Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Piotr Wojtysiak spotkał się dzisiaj z wójtem gminy Moszczenica Dariuszem Magaczem oraz Komendantem PSP w Piotrkowie Trybunalskim, st. bryg. Pawłem Delą oraz prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Łodzi, druhem Tadeuszem Karczem. W trakcie spotkania omówiono priorytety dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców oraz potrzeby finansowe jednostek Państwowej Straży Pożarnej (PSP) i Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) na tym terenie.Wójt Dariusz Magacz podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy służbami ratowniczymi a samorządem gminnym oraz potrzebę stabilnego wsparcia finansowego dla jednostek OSP i PSP. Wicemarszałek Piotr Wojtysiak zadeklarował dalsze zaangażowanie w wspieranie bezpieczeństwa mieszkańców regionu.Spotkanie zakończyło się ustaleniami dotyczącymi planów i działań na przyszłość, które mają na celu poprawę efektywności i gotowości służb ratowniczych m.in. w gminie Moszczenica.

Czytaj więcej...

IV Sesja Rady Gminy Moszczenica

17.06.2024

IV Sesja Rady Gminy Moszczenica

W czwartek, 20 czerwca 2024 roku, o godzinie 8:00 w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Moszczenicy odbędzie się IV sesja Rady Gminy Moszczenica. Przewodnicząca Rady Gminy, Iwona Jarosińska, zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału.Porządek obrad obejmuje m.in. przedstawienie raportu o stanie Gminy Moszczenica za 2023 rok oraz debatę nad raportem. Podczas sesji zostaną również rozpatrzone sprawozdania finansowe oraz sprawozdania z działalności Wójta i Komisji Rewizyjnej. Ważnym punktem będzie głosowanie nad udzieleniem Wójtowi votum zaufania i absolutorium za rok 2023.Mieszkańcy, którzy chcą zabrać głos w debacie, mogą zgłaszać swoje uczestnictwo do dnia 19 czerwca 2024 roku do godziny 15:00 w pokoju nr 25 Urzędu Gminy Moszczenica.Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału i wyrażenia swoich opinii na temat działalności gminy.Porządek obrad dostępny jest pod adresem [planowane sesje - porządek obrad].

Czytaj więcej...

Noc Świętojańska w Moszczenicy

17.06.2024

Noc Świętojańska w Moszczenicy

W piątek, 21 czerwca, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – „Noc Świętojańską”. Festiwal rozpocznie się o godzinie 19:00 przy malowniczych stawach w Moszczenicy, oferując mieszkańcom i gościom niezapomniany wieczór pełen tradycji, muzyki i zabawy.Wieczór otworzy Andrzej Nitek, regionalista i miłośnik historii oraz tradycji ludowych, który opowie o zwyczajach związanych z Nocą Świętojańską. Jego barwne opowieści wprowadzą nas w magiczny świat dawnych obrzędów, a specjalna "Legenda gajkowicka" o młynarzu z pewnością zachwyci wszystkich słuchaczy.Następnie uczestnicy będą mieli okazję wspólnie pleść tradycyjne wianki, które, zgodnie ze zwyczajem, zostaną wypuszczone na wodę. Ten symboliczny akt ma przynieść szczęście i pomyślność na nadchodzący rok.Muzyczną oprawę wieczoru zapewni Kapela Ludowa Tkacze, która przygotowała bogaty repertuar, gwarantując doskonałą zabawę i możliwość zanurzenia się w dźwiękach tradycyjnej polskiej muzyki ludowej.Dla wszystkich uczestników przewidziany jest słodki poczęstunek. Ci, którzy zdecydują się przynieść własne kiełbaski, będą mogli upiec je przy wspólnym ognisku. Na zakończenie wieczoru, dla chętnych, odbędzie się zabawa taneczna na świeżym powietrzu – tańce na rosie.Noc Świętojańska w Moszczenicy to doskonała okazja, by w magicznej atmosferze celebrować najkrótszą noc w roku, czerpiąc radość z bycia razem, wspólnego śpiewu, tańca i kultywowania pięknych polskich tradycji. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Czytaj więcej...

Modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Kolejne prace

17.06.2024

Modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Kolejne prace

Informujemy o kontynuacji prac związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków w gminie Moszczenica. Prace te są niezbędne dla aktualizacji danych dotyczących nieruchomości oraz poprawy jakości zarządzania przestrzenią miejską. Harmonogram prac obejmuje następujące terminy i miejsca:Harmonogram prac: 17-23.06.2024r. będą prowadzone lub kontynuowane prace terenowe w obrębach/miejscowościach: DĄBRÓWKA GAZOMIA NOWA GAZOMIA STARA GOŚCIMOWICE I KOSÓW RACIBOROWICE RAKÓW DUŻYCelem modernizacji jest zbieranie aktualnych danych dotyczących gruntów i budynków w wymienionych miejscowościach, co umożliwi lepsze planowanie rozwoju infrastruktury oraz efektywniejsze zarządzanie zasobami gminy Moszczenica. Prosimy o wyrozumiałość mieszkańców oraz możliwe wsparcie przy realizacji prac terenowych.  

Czytaj więcej...

Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego

17.06.2024

Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego

W dniu 14.06.2024 roku do Urzędu Gminy Moszczenica wpłynęła uproszczona oferta na realizację zadania publicznego złożona przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Podwyższenia św. Krzyża w Moszczenicy  - Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego. Szczegóły oferty w złączniku. ​

Czytaj więcej...

Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego

17.06.2024

Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego

W dniu 14.06.2024 roku do Urzędu Gminy Moszczenica wpłynęła uproszczona oferta na realizację zadania publicznego złożona przez Uczniowski Ludowy Klub Sportowy Moszczenica  - Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego. Szczegóły oferty w złączniku. ​

Czytaj więcej...

Uwaga! Przerwa w dostawie wody

13.06.2024

Uwaga! Przerwa w dostawie wody

Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Moszczenicy informuje, jurto tj. 14.06.2024 r.  w godzinach 9.30 -11.30 nastąpi  przerwa w dostawie wody dla mieszkańców Gazomii Starej.Przerwa spowodowana jest pracami serwisowymi firmy WODPOL– wymiana przepływomierza w studni PQ5.Za utrudnienia przepraszamy. 

Czytaj więcej...

Julia Stoś ze Szkoły Podstawowej  Srocku laureatką ogólnopolskiego konkursu

12.06.2024

Julia Stoś ze Szkoły Podstawowej Srocku laureatką ogólnopolskiego konkursu

Instytut Goethego w Warszawie- organizator   konkursu „Deutschkenner*innen”, będącego częścią projektu „Deutsch Plus”, ogłosił laureatów  ogólnopolskich zmagań! Wyzwanie nie było łatwe, ponieważ uczestnicy  konkursu musieli wykonać aż pięć prac do publikowanych sukcesywnie zadań:  „Jakie jest Twoje ulubione słowo  języku niemieckim?”, ”Które miejsce w Niemczech chciałbyś zwiedzić i dlaczego?”, „Co różni się w Niemczech lub w języku niemieckim od tego, co znasz w Polsce lub po polsku?”, „Którą osobę z Niemiec chciałbyś poznać/spotkać?”, „Zaśpiewaj, zatańcz lub zilustruj niemiecką piosenkę ludową”. Julia musiała wykazać się dużą kreatywnością i pomysłowością – stworzyła prace plastyczne i literackie, nagrała wywiad oraz zaprezentowała swój talent wokalny.  Jej wysiłek został jednak doceniony – mimo  iż do końca zmagań wytrwało aż 141 uczestników,  siódmoklasistka ze Srocka otrzymała tytuł laureatki konkursu i wygrała stypendium na tygodniowy obóz językowy w Polsce. Serdecznie gratulujemy Julii oraz jej nauczycielce- Agnieszce Błaszczyk, a przede wszystkim-  życzymy udanego pobytu na wakacyjnym obozie!

Czytaj więcej...

Klub HDK zaprasza na akcję krwiodawstwa

12.06.2024

Klub HDK zaprasza na kolejną akcję krwiodawstwa

Zbiórka krwi odbędzie się 16 czerwca w godzinach 9.30 - 13.30 przy ul. Piotrkowskiej 13. Akcje organizuje moszczenicki klub Honorowych Dawców Krwi. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy i wypoczęty, zjeść lekkostrawny i niskokaloryczny posiłek i wypić około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Czytaj więcej...

Szkolenie z cyberbezpieczeństwa

11.06.2024

Szkolenie z cyberbezpieczeństwa

10 czerwca 2024 roku w budynku Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych (MTI) miało miejsce wyjątkowe spotkanie, podczas którego gościliśmy pracowników Urzędu Miasta Ujazd. Celem wizyty było przeprowadzenie szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz zapoznanie z procedurami stosowanymi w Lokalnym Centrum Kompetencji (LCK) w Moszczenicy. LCK jest odpowiedzialne za ochronę i przetwarzanie informacji pochodzących od około 100 jednostek obsługiwanych w zakresie chmurowym.Gospodarzem spotkania był wójt gminy Moszczenica, Dariusz Magacz, który zaprezentował usługi świadczone przez Lokalnym Centrum Kompetencji. Wójt Magacz podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy różnymi jednostkami samorządowymi oraz wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ponadto, podczas swojej prezentacji, nawiązał do najciekawszych inwestycji realizowanych przez naszą gminę, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz rozwój lokalnej infrastruktury.W dobie cyfryzacji i rosnącej liczby zagrożeń w sieci, temat cyberbezpieczeństwa staje się priorytetowy dla każdej instytucji publicznej. Szkolenie zorganizowane przez MTI miało na celu nie tylko podniesienie kompetencji pracowników Urzędu Miasta Ujazd, ale również wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk stosowanych w LCK. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi oraz procedurami, które skutecznie chronią przetwarzane dane.

Czytaj więcej...

raport o stanie gminy

06.06.2024

Raport o stanie Gminy Moszczenica za 2023 r.

Zgodnie z art. 28aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 609 z późn. zm.) Wójt Gminy Moszczenica w terminie do dnia 31 maja 2024 roku przedstawia Radzie Gminy Moszczenica Raport o stanie Gminy Moszczenica za rok 2023. Raport obejmuje podsumowanie działalności Wójta w roku poprzednim. W debacie nad Raportem o stanie Gminy Moszczenica zabierają głos radni oraz mieszkańcy gminy. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie zobowiązany jest złożyć pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób, do Przewodniczącego Rady Gminy Moszczenica. Zgodnie z ust. 8 art. 28 aa ustawy o samorządzie gminnym „Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia.” Sesja, na której zostanie przedstawiony Raport o stanie Gminy Moszczenica za 2023 r. odbędzie się w dniu 20 czerwca 2024 r. W związku z powyższym zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 19 czerwca 2024 r. (środa), do godziny 15.00 w pok. 25 Urzędu Gminy w Moszczenicy, ul. Kosowska 1, 97-310 Moszczenica. Formularz zgłoszenia do debaty dostępny jest poniżej, a także na stanowisku ds. obsługi Rady Gminy w pok. 25 Urzędu Gminy w Moszczenicy. Przewodnicząca Rady Gminy w Moszczenicy /-/ Iwona Jarosińska

Czytaj więcej...

Wizyta uczniów z SP im. Janusza Korczaka w Babach w Urzędzie Gminy

11.06.2024

Wizyta uczniów z SP im. Janusza Korczaka w Babach w Urzędzie Gminy

11 czerwca 2024 roku w Urzędzie Gminy w Moszczenicy gościli uczniowie klasy 8 ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach. Wycieczka edukacyjna została zorganizowana w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie oraz doradztwa zawodowego.Przewodnikiem młodzieży był wójt gminy, Dariusz Magacz, który w interesujący sposób przedstawił swoją pracę oraz funkcjonowanie urzędu. Uczniowie mieli okazję poznać kulisy działalności administracji samorządowej oraz dowiedzieć się, jakie zadania i obowiązki pełni urząd gminy na co dzień.Młodzież miała również możliwość zadawania pytań, na które wójt odpowiadał z wielkim zaangażowaniem, co dodatkowo wzbogaciło ich wiedzę i rozwiało wszelkie wątpliwości dotyczące pracy urzędu.Na zakończenie wizyty uczniowie wraz z nauczycielkami -  E. Jończyk i  I. Jędrzejczyk, podziękowali wójtowi za cenną lekcję i serdeczne przyjęcie.

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Babach

04.06.2024

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Babach

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Babach został połączony z obchodami Dnia Sportu i Dnia Patrona. W tym dniu pracownicy szkoły wraz z Radą Rodziców przygotowali szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Zaczęliśmy oficjalnie złożeniem kwiatów pod portretem Janusza Korczaka oraz występem uczniów mającym przybliżyć wszystkim sylwetkę naszego patrona. Wręczono nagrody w przeprowadzonych wcześniej konkursach plastycznych i wiedzy nt. życia i twórczości tego wybitnego lekarza, pedagoga i pisarza. Po części oficjalnej przeszliśmy do zabawy na świeżym powietrzu: olimpiada na wesoło, międzyklasowe rozgrywki w siatkówkę i piłkę nożną, konkurencje sportowe. Dzieci i młodzież zaprezentowali też swoje niezwykłe umiejętności w pokazie Mam Talent. Były tańce, śpiew, akrobatyka, gra na gitarze, pokaz sztuk walki, gotowania i wiele wiele innych. Można było zrobić sobie tatuaż, warkoczyki czy skorzystać z fotograficznej ścianki, a także pysznych specjałów przygotowanych przez koło misyjne. Tradycyjnie uczniów nie można było wręcz oderwać od zabawy na dmuchańcach. Prawdziwą niespodziankę sprawili nam druhowie z OSP w Kiełczówce. Strażacy przeprowadzili zajęcia w grupach z zakresu udzielania I pomocy, zapoznali uczniów z wyposażeniem wozu strażackiego i ubioru strażaka. Olbrzymią atrakcją był piękny biszkoptowy labrador Neutron, który wraz ze swoim opiekunem przyjechał do nas z Łodzi. Na koniec strażacy z OSP zapewnili chwilę ochłody dzięki kurtynie wodnej. Ileż było śmiechu i radości. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego dnia zapewniając dzieciakom niezapomniane chwile.

Czytaj więcej...

Uroczysta Msza Święta Polowa w 80. rocznicę mordu w Pieńkach Karlińskich

05.06.2024

80. rocznica mordu w Pieńkach Karlińskich

24 czerwca 1944 roku w lasach niedaleko wsi Pieńki Karlińskie (gm. Moszczenica) doszło do jednej z największych egzekucji dokonanej przez hitlerowskiego najeźdźcę w naszym regionie podczas II wojny światowej. Tego to dnia rozstrzelanych zostało 55 osoby narodowości polskiej skazane na karę śmierci za – jak głosiło obwieszczenie dowódcy SS i Policji w dystrykcie radomskim – „przynależność do niedozwolonych organizacji i za udzielanie pomocy członkom band”. Część z nich, jak mówią świadkowie, jeszcze żyła, gdy ich grzebano w zbiorowej mogile. 56 ofiarą był niemiecki żołnierz, który odmówił wykonania rozkazu zabijania bezbronnych ludzi. W 80. rocznicę tego wydarzenia, 24 czerwca 2024 r, zapraszamy na Mszę Świętą Polową w intencji pomordowanych ofiar nazistowskiej zbrodni. Msza święta odprawiona będzie o godz. 14:00 przy obelisku w lesie w Pieńkach Karlińskich, której przewodniczyć będzie ksiądz Robert Nowak, proboszcz parafii Karlin.

Czytaj więcej...

Zmarl były radny Mirosław Kawnik

05.06.2024

Nie żyje Mirosław Kawnik

W wieku 64 lat zmarł  Mirosław Kawnik, ceniony działacz społeczny i sportowy. Były radny Rady Gminy Moszczenica dwóch kadencji (2010 -2018).  Przez blisko dekadę pełnił także funkcję sołtysa sołectwa Baby.Mirosław Kawnik był również znanym pasjonatem sportu. Działał jako piłkarz i działacz klubowy w LKS Pionier Baby oraz KS Włókniarz Moszczenica. Od 2013 roku pracował w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy.Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 6 czerwca 2024 roku, w kościele pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Babach. Msza Święta pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 14:00, a wprowadzenie do kościoła planowane jest na godzinę 13:00. Po Mszy Świętej nastąpi odprowadzenie na cmentarz parafialny.

Czytaj więcej...

Niezapomniany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Srocku

05.06.2024

Niezapomniany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Srocku

W Szkole Podstawowej w Srocku odbyły się wyjątkowe obchody Dnia Dziecka, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tegoroczna uroczystość była nietypowa, bowiem w roli głównej wystąpili... rodzice.- Przygotowania do imprezy trwały wiele tygodni. Rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego poświęcili mnóstwo czasu na wybór i dopracowywanie scenariusza, poszukiwanie strojów oraz budowanie dekoracji. Częste próby przyniosły efekty w postaci zachwycającej inscenizacji "Spotkanie bajek". Do przedstawienia zaangażowali także swoje pociechy, które z wdziękiem tańczyły i śpiewały znane przeboje. Owacje uczniów, pracowników szkoły oraz licznych mieszkańców okolicznych miejscowości świadczyły o ogromnym sukcesie przedstawienia - relacjonuje dyrektor szkoły Iwona Pałygiewicz.Po części artystycznej przyszła pora na prezentacje zwycięzców szkolnego konkursu talentów, którzy zachwycili publiczność swoimi umiejętnościami. Następnie na uczestników czekały liczne smakołyki: grill, popcorn, frytki, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem, ciasta, napoje, owoce i lody.Atrakcje festynu nie kończyły się na kulinariach. Dzieci mogły skorzystać z dwóch zjeżdżalni,  spotkać się z mistrzyniami kolorowych fryzur, a także wziąć udział w rozgrywkach w tenisa stołowego, bilarda i siatkówki. Wielką radość sprawiła także wizyta niezawodnych strażaków z OSP w Srocku. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.Rodzice nie tylko zorganizowali cały festyn, ale również z zapałem walczyli o punkty w meczach siatkarskich, co dodatkowo podniosło atmosferę zabawy. Całe wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem, a dzieci już nie mogą się doczekać kolejnego Dnia Dziecka.Szkoła Podstawowa w Srocku serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym rodzicom oraz wszystkim uczestnikom za stworzenie niezapomnianej atmosfery i wspaniałej zabawy. Do zobaczenia za rok!

Czytaj więcej...

VI Chrześcijańskie Spotkania Młodych w Moszczenicy

31.05.2024

VI Chrześcijańskie Spotkania Młodych w Moszczenicy

Już po raz szósty w Moszczenicy  odbyły się Chrześcijańskie Spotkania Młodych (CHSM). To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło młodych ludzi z Archidiecezji Łódzkiej oraz ich rodziny, oferując bogaty program duchowy i artystyczny. Tegoroczna edycja była szczególnie wyjątkowa ze względu na obecność honorowego gościa, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego, kardynała Grzegorza Rysia.W programie centralnymi punktami była Msza święta o godzinie 11:00 w kościele parafialnym przy ul. Cmentarnej 6, której towarzyszyła uroczysta procesja Bożego Ciała. Wieczorem uczestnicy mieli okazję wziąć udział w Koncercie Uwielbienia, podczas którego wystąpili Schola Hosanna oraz zespół Amen+.Podczas adoracji, kardynał Grzegorz Ryś skierował słowo do zgromadzonych, podkreślając znaczenie słowa Bożego, Eucharystii i wspólnoty. - Jeśli spożywanie Eucharystii nie czyni nas wspólnotą, niczego nie zmienia między nami, to oznacza, że jeszcze nie spożyliśmy Eucharystii. Ona jeszcze mnie nie przemieniła. Jezus daje nam siebie w słowie i w ciele. Kiedy Go przyjmujemy w słowie i ciele, to daje się nam jeszcze we wspólnocie jaką jest Kościół – mówił kardynał.W tym roku CHSM połączone były z akcją charytatywną na rzecz wsparcia łódzkiej Ochronki Bałuckiej. Uczestnicy - za opłatą - mogli własnoręcznie wybić pamiątkową monetę. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone będa na wsparcie dzieci z ochronki. Jedną z takich monet wybił sam kardynał Grzegorz Ryś, która została przekazana na licytację, dodatkowo zwiększając wsparcie dla potrzebujących dzieci.Organizatorami CHSM 2024 byli gmina Moszczenica, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża oraz Stowarzyszenie Wspólnie dla Gminy Moszczenica. Dzięki ich wspólnym wysiłkom, wydarzenie okazało się nie tylko duchowym przeżyciem, ale również okazją do budowania więzi społecznych i wspólnotowych.

Czytaj więcej...

XXIV Spartakiada Władz Samorządowych Powiatu Piotrkowskiego: strzeleckie emocje w gminie Grabica

29.05.2024

XXIV Spartakiada Władz Samorządowych Powiatu Piotrkowskiego: strzeleckie emocje w gminie Grabica

Grabica była gospodarzem XXIV Spartakiady Władz Samorządowych Powiatu Piotrkowskiego w strzelectwie. W zawodach gminę Moszczenica reprezentowali: radni Waldemar Banaszczyk, Tomasz Rytych, Zbigniew Nieśmiałek, Michał Lewicki oraz Arkadiusz Smuga. Kibicował im wójt Dariusz Magacz.W spartakiadzie uczestniczyło jedenaście drużyn. Drużyna reprezentująca samorząd Powiatu Piotrkowskiego, w składzie Starosta Piotr Łączny, Wicestarosta Michał Tokarski, radni Bartosz Borkowski i Sylwester Ossowski oraz Mirosława Kaczmarek-Michalak, zajęła VIII miejsce. Wolbórz triumfował drużynowo, zdobywając najwyższe miejsce na podium. Grabica, jako gospodarz, również może być dumna ze swojego wyniku, zajmując drugie miejsce. Wola Krzysztoporska zamknęła podium, zdobywając trzecie miejsce.Indywidualne wyniki także dostarczyły wielu emocji. W kategorii kobiet najlepsza okazała się Katarzyna Krośnia, za nią uplasowały się Monika Krasoń i Jolanta Woźniak. W kategorii mężczyzn, pierwsze miejsce zajął Dariusz Kalisiak, drugie Marcin Remisz, a trzecie Mariusz Staszek.Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom!

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

29.12.2020

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

Publikujemy harmonogram odbioru odpadów komunalnych w roku 2021.Uwaga! Ulega zmianie częstotliwość odbioru odpadów.   Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej oraz Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów komunalnych, z uwagi na podział ulic   Moszczenica: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 21.04.2021, 05.05.2021, 19.05.2021, 02.06.2021, 16.06.2021, 30.06.2021, 14.07.2021, 28.07.2021, 11.08.2021, 25.08.2021, 08.09.2021, 22.09.2021, 06.10.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 05.05.2021, 02.06.2021, 30.06.2021, 28.07.2021, 25.08.2021, 22.09.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 19.05.2021, 17.11.2021   Gazomia Nowa, Gazomia Stara, Gościmowice Drugie, Białkowice, Gościmowice Pierwsze, Raciborowice ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 26.04.2021, 10.05.2021, 24.05.2021, 07.06.2021, 21.06.2021, 05.07.2021, 19.07.2021, 02.08.2021, 16.08.2021, 30.08.2021, 13.09.2021, 27.09.2021, 11.10.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 10.05.2021, 07.06.2021, 05.07.2021, 02.08.2021, 30.08.2021, 27.09.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 24.05.2021, 22.11.2021   Gajkowice, Raków, Raków Duży ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 27.04.2021, 11.05.2021, 25.05.2021, 08.06.2021, 22.06.2021, 06.07.2021, 20.07.2021, 03.08.2021, 17.08.2021, 31.08.2021, 14.09.2021, 28.09.2021, 12.10.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 11.05.2021, 08.06.2021, 06.07.2021, 03.08.2021, 31.08.2021, 28.09.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 25.05.2021, 23.11.2021   Daszówka, Jarosty, Karlin, Michałów, Raków Duży ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 28.04.2021, 12.05.2021, 26.05.2021, 09.06.2021, 23.06.2021, 07.07.2021, 21.07.2021, 04.08.2021, 18.08.2021, 01.09.2021, 15.09.2021, 29.09.2021, 13.10.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 12.05.2021, 09.06.2021, 07.07.2021, 04.08.2021, 01.09.2021, 29.09.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 26.05.2021, 18.11.2021   Rękoraj, Kosów, Sierosław ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 22.04.2021, 06.05.2021, 20.05.2021, 05.06.2021, 17.06.2021, 01.07.2021, 15.07.2021, 29.07.2021, 12.08.2021, 26.08.2021, 09.09.2021, 23.09.2021, 07.10.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 06.05.2021, 05.06.2021, 01.07.2021, 29.07.2021, 26.08.2021, 23.09.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 20.05.2021, 09.11.2021   Dąbrówka,  Podolin, Srock ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 01.04.2021, 15.04.2021, 29.04.2021, 13.05.2021, 27.05.2021, 10.06.2021, 24.06.2021, 08.07.2021, 22.07.2021, 05.08.2021, 19.08.2021, 02.09.2021, 16.09.2021, 30.09.2021, 14.10.2021, 28.10.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 15.04.2021, 13.05.2021, 10.06.2021, 08.07.2021, 05.08.2021, 02.09.2021, 30.09.2021, 28.11.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 27.05.2021, 25.11.2021   Baby, Kiełczówka, Pomyków ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 02.04.2021, 16.04.2021, 30.04.2021, 14.05.2021, 28.05.2021, 11.06.2021, 25.06.2021, 09.07.2021, 23.07.2021, 06.08.2021, 20.08.2021, 03.09.2021, 17.09.2021, 01.10.2021, 15.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 16.04.2021, 14.05.2021, 11.06.2021, 09.07.2021, 06.08.2021, 03.09.2021, 01.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 28.05.2021, 08.11.2021   Wola Moszczenicka: ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 20.04.2021, 04.05.2021, 18.05.2021, 01.06.2021, 15.06.2021, 29.06.2021, 13.07.2021, 27.07.2021, 10.08.2021, 24.08.2021, 07.09.2021, 21.09.2021, 05.10.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 04.05.2021, 01.06.2021, 29.06.2021, 27.07.2021, 24.08.2021, 21.09.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 18.05.2021, 16.11.2021   Moszczenica: ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa Wola Moszczenicka: ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Miodowa, Modrzewiowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Plac Włókniarzy, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 23.04.2021, 07.05.2021, 21.05.2021, 04.06.2021, 18.06.2021, 02.07.2021, 16.07.2021, 30.07.2021, 13.08.2021, 27.08.2021, 10.09.2021, 24.09.2021, 08.10.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 07.05.2021, 04.06.2021, 02.07.2021, 30.07.2021, 27.08.2021, 24.09.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 21.05.2021, 19.11.2021     Miejsca trudno dostępne: Jarosty ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25,  Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Raciborowice 32, 33, 34, Rękoraj 98, Rękoraj 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 19.04.2021, 08.05.2021, 17.05.2021, 31.05.2021, 14.06.2021, 28.06.2021, 12.07.2021, 26.07.2021, 09.08.2021, 23.08.2021, 06.09.2021, 20.09.2021, 04.10.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 08.05.2021, 31.05.2021, 28.06.2021, 26.07.2021, 23.08.2021, 20.09.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 17.05.2021, 15.11.2021  

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2023

20.12.2022

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2023

MOSZCZENICA: ul. Cmentarna,

Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia

11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 27.04, 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12

GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE

16.01, 13.02, 13.03, 06.04, 08.05, 05.06, 03.07, 31.07, 28.08, 25.09, 23.10, 20.11, 18.12

WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona

10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 02.05, 30.05, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12

DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa, Poziomkowa

18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12

RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW

12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 04.05, 01.06, 29.06, 27.07, 24.08, 21.09, 19.10, 16.11, 14.12

DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK

19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 11.05, 06.06, 06.07, 03.08, 31.08, 28.09, 26.10, 23.11, 21.12

BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW

20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 12.05, 09.06, 07.07, 04.08, 01.09, 29.09, 27.10, 24.11, 22.12

GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY

17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12

WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Dworcowa, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa, 100-lecia Odzyskania Niepodległości

13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 05.05, 02.06, 30.06, 28.07, 25.08, 22.09, 20.10, 17.11, 15.12

Czytaj więcej...
Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2022 r

20.12.2021

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2022 r.

Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej i Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów, z uwagi na podział ulic. MOSZCZENICA: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 20.04, 04.05, 18.05, 01.06, 15.06, 29.06, 13.07, 27.07, 10.08, 24.08, 07.09, 21.09, 05.10, 19.10, 16.11, 14.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 04.05, 01.06, 29.06, 27.07, 24.08, 21.09, 19.10, 16.11, 14.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 18.05, 16.11 GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 25.04, 09.05, 23.05, 06.06, 20.06, 04.07, 18.07, 01.08, 17.08 (ŚRODA), 29.08, 12.09, 26.09, 10.10, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 23.05, 21.11 GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 26.04, 10.05, 24.05, 07.06, 21.06, 05.07, 19.07, 02.08, 16.08, 30.08, 13.09, 27.09, 11.10, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 24.05, 22.11 DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 27.04, 11.05, 25.05, 08.06, 22.06, 06.07, 20.07, 03.08, 17.08, 31.08, 14.09, 28.09, 12.10, 26.10, 23.11, 21.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 11.05, 08.06, 06.07, 03.08, 31.08, 28.09, 26.10, 23.11, 21.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 25.05, 17.11 RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 21.04, 05.05, 19.05, 02.06, 18.06 (SOBOTA), 30.06, 14.07, 28.07, 11.08, 25.08, 08.09, 22.09, 06.10, 20.10, 17.11, 15.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 05.05, 02.06, 30.06, 28.07, 25.08, 22.09, 20.10, 17.11, 15.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 19.05, 08.11 DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 28.04, 12.05, 26.05, 09.06, 23.06, 07.07, 21.07, 04.08, 18.08, 01.09, 15.09, 29.09, 13.10, 27.10, 24.11, 22.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO):  20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 12.05, 09.06, 07.07, 04.08, 01.09, 29.09, 27.10, 24.11, 22.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 26.05, 24.11 BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 21.01, 18.02, 18.03, 01.04, 15.04, 29.04, 13.05, 27.05, 10.06, 24.06, 08.07, 22.07, 05.08, 19.08, 02.09, 16.09, 30.09, 14.10, 28.10, 25.11, 23.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO):  21.01, 18.02, 18.03, 15.04, 13.05, 10.06, 08.07, 05.08, 02.09, 30.09, 28.10, 25.11, 23.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 27.05, 07.11 WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 19.04, 07.05 (SOBOTA), 17.05, 31.05, 14.06, 28.06, 12.07, 26.07, 09.08, 23.08, 06.09, 20.09, 04.10, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 07.05 (SOBOTA), 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 17.05, 15.11 WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 14.01, 11.02, 11.03, 08.04, 22.04, 06.05, 20.05, 03.06, 17.06, 01.07, 15.07, 29.07, 12.08, 26.08, 09.09, 23.09, 07.10, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 14.01, 11.02, 11.03, 08.04, 06.05, 03.06, 01.07, 29.07, 26.08, 23.09, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 20.05, 18.11 MIEJSCA TRUDNO DOSTĘPNE: JAROSTY ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25, Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Rękoraj 98 i 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 20.04 (ŚRODA), 02.05, 16.05, 30.05, 13.06, 27.06, 11.07, 25.07, 08.08, 22.08, 05.09, 19.09, 03.10, 17.10, 31.10, 14.11, 12.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 02.05, 30.05, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 16.05, 14.11

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka