Zbliża się termin płatność za odpady komunalne

10.05.2021

Zbliża się termin płatność za odpady komunalne

Przypominamy, że zgodnie z podjętą przez Radę Gminy uchwałą Nr XXXIV/299/2020 z 17 grudnia 2020 roku, właściciele nieruchomości są zobowiązani do uiszczenia opłat za odpady komunalne do 15 dnia każdego miesiąca.Prosimy o przestrzeganie terminów i regularne wpłaty na konto gminy.Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 20 89730003 0070 0700 0707 0196

Czytaj więcej...

Uwaga! 14.05 wstrzymany będzie przejazd pod wiaduktem Brzoza - Kamocin

10.05.2021

Uwaga! 14.05 wstrzymany będzie przejazd pod wiaduktem Brzoza - Kamocin

Firma Budimex S.A., wykonawca trwającej w naszym rejonie budowy autostrady A1, informuje, że 14.05.2021 r. (piątek) w godzinach  8.00 -13.00 wstrzymany zostanie całkowicie przejazd pod wiaduktem na trasie Brzoza - Kamocin. W tych godzinach nie będzie możliwości przejazdu pod tym wiaduktem.

Czytaj więcej...

XLI sesja Rady Gminy Moszczenica

07.05.2021

XLI sesja Rady Gminy Moszczenica

13 maja 2021 roku po raz kolejny obradować będą radni. Podczas sesji omawiane będą sprawy związane z budżetem gminy i Wieloletnią Prognozą Finansową 2021 - 2031. Radni zajmą się także podsumowaniem działań związanych z zimowym utrzymaniem dróg oraz zapoznają się z informacją dotyczącą epidemii wirusa SARS-CoV-2 na terenie gminy. Obrady rozpoczną się o godzinie 9.00 - będzie je można śledzić także w internecie. Szczegółowy porządek sesji TUTAJ

Czytaj więcej...

Z akordeonem przez życie cz. III

07.05.2021

Z akordeonem przez życie cz. III

Zapraszamy do obejrzenia ostatniej III część filmu o życiu i twórczości Jana Łaskiego - kompozytora, akordeonisty, wieloletniego kierownika kapeli ludowej Tkacze z Moszczenicy. Projekt powstał w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci. Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie a patronat objęło Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim. Wykonawcą filmu jest Stowarzyszenie Wirtuoz z Wolborza.

Czytaj więcej...

Kolejne medale dla zawodników UKS Snikers Rękoraj

06.05.2021

Kolejne medale dla zawodników UKS Snikers Rękoraj

W dniach 29.04-3.05 w klubie Frame w Łodzi odbywały się Mistrzostwa Polski Juniorów w bilard. Zawodnicy z klubu UKS Snikers Rękoraj zdobyli na mistrzostwach 5 medali. Oskar Jamorski : Wicemistrzostwo Polski w odmiany 8 oraz 9 bil Brązowy medal w odmianę 14/1 Krystian Bednarek :Brązowe medale w odmiany 9 oraz 10 bil. Zawodnicy z Rękoraja zostali powołani do kadry narodowej juniorów, natomiast Oskar Jamorski będzie reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy na Słowenii.

Czytaj więcej...

Punkt Szczepień Powszechnych w Moszczenicy - ważne informacje

05.05.2021

Punkt Szczepień Powszechnych w Moszczenicy - ważne informacje

Przed przyjściem do punktu zarejestruj się na szczepienie przeciw COVID-19. Kto może się zarejestrować? Za nami szczepienia kadry medycznej i nauczycieli. Wciąż trwają zapisy seniorów, a w kwietniu ruszyły szczepienia populacyjne. Ze względu na ograniczenia dostaw szczepionek od producentów rejestrację otwieramy stopniowo dla kolejnych roczników. Aktualny harmonogram szczepień znajdziesz tutaj. Jak możesz się zarejestrować? Masz na to kilka sposobów: Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989, zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, wyślij SMS o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333, skontaktuj się bezpośrednio z punktem szczepień (numer na dole strony). Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin Twojego szczepienia, a następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty. Do rejestracji nie potrzebujesz żadnych dodatkowych danych czy dokumentów, wystarczy że podasz swój nr PESEL. Dla osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, uruchomione zostały wyjazdowe zespoły szczepiące. Jesteś pacjentem leżącym i chcesz skorzystać z takiej możliwości? Sprawdź, jak zaszczepić się w domu. ADRES PUNKTUul. SPACEROWA 15 97-310 MOSZCZENICA Kontakt pod nr telefonu: 534786391 https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/preview/290987

Czytaj więcej...

Obchody święta 3 Maja

04.05.2021

Obchody święta 3 Maja

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Moszczenicy rozpoczęły się od uroczystego wciągnięcia na maszt flagi i odśpiewania hymnu państwowego.  Złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości dokonali starosta Piotr Wojtysiak i wicestarosta Dariusz Magacz, przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Domańska i wójt Marceli Piekarek, sekretarz gminy Agata Biesaga i zastępca wójta Krzysztof Jędrzejczyk oraz delegacje Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy oraz Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Moszczenica”. Okolicznościową przemowę wygłosił zastępca wójta Krzysztof Jędrzejczyk.  Uroczystości, z których relację można zobaczyć na kanale YouTube Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy zakończył spektakl ”Trzeci Maja" w wykonaniu Teatru Młodych "JOKER ”. W realizacji nagrania wzięli też udział Kinga Bąbol, Weronika Nowak, Robert Bykowski, Kamil Andrzejewski oraz dzieci z koła baletowego pod kierownictwem Izabeli Obszarny, działającego przy moszczenickim GOKiSie.

Czytaj więcej...

Biało - czerwone to moje barwy ulubione - WYNIKI KONKURSU

04.05.2021

Biało - czerwone to moje barwy ulubione - WYNIKI KONKURSU

Za nami kolejny konkurs zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu im. Jana Justyny w Moszczenicy. - Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy czynnie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Biało - czerwone to moje barwy ulubione”. Nadesłane prace, co najważniejsze, wykonane są różnymi metodami, co świadczy o dużej wiedzy i wyobraźni naszych młodych plastyków - podkreśla Włodzimierz Kaźmierczak z GOKiS. Wszystkie nagrodzone prace można zobaczyć na stronie gokis.moszczenica.eu. Gratulujemy nagrodzonym i wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Nagrodzonych i wyróżnionych zapraszamy po odbiór nagród do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy po wcześniejszym telefonicznym umówieniu  odbioru nagród  pod nr tel. 44 6169 454. Wszystkie nagrodzone prace można zobaczyć na stronie http://gokis.moszczenica.eu Oto wyniki: W kategorii klas O-III: I miejsce Adam Korytkowski - z klasy II SP w Moszczenicy; II miejsce Kalina Jędrzejczyk - z klasy III SP w Babach; III miejsce Ada Maciejek - klasa "0" z SP Srocku. Wyróżnienia otrzymali: Alicja Korytkowska, Adam Piątek i Wiktoria Maciejek. W kategorii klas IV-VIII: I miejsce Maja Rudnik - z klasy V z SP Moszczenicy; II miejsce Dominika Korytkowska - z klasy VIII z SP Moszczenicy; III miejsce Adrianna Gomula - z klasy VII z SP Moszczenicy. Wyróżnienia otrzymali: Tymoteusz Sierociński, Aniela Sońta, Aleksandra Krawczyk, Antoni Dominiak i Jakub Ceranka. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy oraz jego profili społecznościowych. Już wkrótce kolejny konkurs.  

Czytaj więcej...

Strażacy z OSP Podolin posprzątali okoliczne lasy

27.04.2021

Strażacy z OSP Podolin posprzątali okoliczne lasy

Kilkadziesiąt worków śmieci, stare opony części samochodowe a nawet muszlę klozetową, znaleźli w lesie uczestnicy społecznej akcji sprzątania lasów. W niedzielne popołudnie druhowie z OSP Podolin posprzątali okoliczne lasy. - Z inicjatywy Zarządu OSP Podolin na czele z prezesem Władysławem Krawczykiem oraz sołtysa Tomasza Rytycha zorganizowaliśmy akcje zbierania śmieci na terenie lasów położonych w obrębie sołectwa Podolin – opowiada radny Jacek Kozakowski, który również czynnie zaangażował się w tę inicjatywę. Wolontariusze nie ukrywają, że lasy były pełne śmieci. Oprócz butelek, pustych opakowań znaleźli także stare opony, porzucone części samochodowe, a nawet potłuczoną muszlę klozetową. - Niestety niektórzy nadal traktują lasy jako bezpłatny śmietnik. Za nic mają przyrodę, a przecież wiele z tych rzeczy można oddać za darmo do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, pod warunkiem, że jest się mieszkańcem naszej gminy. Jednocześnie cieszę się z kolejnej akcji sprzątania, zorganizowanej spontanicznie przez naszych strażaków. Takie postawy dają nadzieję, że jako społeczeństwo potrafimy jednak zadbać o nasze lasy – mówi wójt Marceli Piekarek, który i tym razem wsparł akcję. – Jako gmina zapewniliśmy wolontariuszom worki na śmieci oraz zabraliśmy wszystkie uzbierane śmieci - dodaje wójt. W akcji sprzątania uczestniczyli Władysław Krawczyk, Jacek Kozakowski, Mateusz Kozakowski, Adam Olejnik, Andrzej Michalak, Tomasz Maciejek i Łukasz Smejda.

Czytaj więcej...

W SP Gazomia powstaje nowa Ekopracownia!

26.04.2021

W SP Gazomia powstaje nowa Ekopracownia!

Trwają intensywne prace nad ukończeniem nowej pracowni,  w związku z otrzymaną w bieżącym roku szkolnym z WFOŚiGW dotacją na "Utworzenie Ekopracowni w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gazomi".Środki własne pozwoliły nam na położenie nowej podłogi, zakup i montaż wykładziny, malowanie sali.Finanse zewnętrzne wykorzystano na:zakup mebli, sprzętu elektronicznego,pomocy naukowych,roślin,wymianę oświetlenia,zakup i położenie tapet, rolet kuchennychKoniec prac bliski, zarówno uczniowie, jak również nauczyciele, z niecierpliwością i radością czekają na ukończenie działań.(mat./zdj. SP Gazomia, Adam Głowacki)

Czytaj więcej...

Wnioski tylko elektronicznie!

21.04.2021

Wnioski tylko elektronicznie!

ARiMR przypomina!Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Czytaj więcej...

Mieszkańcy posprzątali las w Jarostach

20.04.2021

Mieszkańcy posprzątali las w Jarostach

Czwórka mieszkańców Jarost: małżeństwo Aleksandra i Dominik Kot wraz z synem Pawłem oraz ich sąsiad Ireneusz Małgorzaciak postanowili posprzątać teren leśny w okolicach ul. Kolejowej. Na apel o pomoc w sprzątaniu odpowiedział wójt Marceli Piekarek. Urząd Gminy udostępnił worki i odebrał zebrane śmieci. - To nasze ulubione miejsce do biegania, jazdy na rowerze czy spacerów - mówi pani Aleksandra. – To miejsce jest dość popularne i niestety nie wszyscy o nie dbają. Pozostawionych śmieci było tak dużo, że postanowiliśmy coś z tym zrobić. Zwróciłam się o pomoc w zorganizowaniu sprzątania do gminy, która dostarczyła nam worki i zapewniła odbiór śmieci. Ochotnicy przez cztery godziny uzbierali ponad 20 worków śmieci. – To pokazuje niestety skalę zjawiska - mówi ze smutkiem wójt Marceli Piekarek. – To piękne miejsce i szkoda, że jest tak dewastowane. Dlatego zastanawiamy się, czy nie powinniśmy zabezpieczyć tego terenu np. fotopułapkami. Mam jednak nadzieję, że akcja zorganizowane przez p. Aleksandrę da przykład i uświadomi innym spacerowiczom, że wyrzucony przez każdego jeden papierek szybko staje się stertą śmieci. Śmieci zalegające w lasach wpływają nie tylko na estetykę krajobrazu. Ich konsekwencje są znacznie poważniejsze. Zaśmiecanie lasów ma szkodliwy wpływ na roślinność oraz zwierzęta. Drobne śmieci mogą zostać zjedzone, torebki foliowe lub potłuczone butelki mogą być przyczyną podduszeń lub okaleczeń. W czasie suszy porzucone kawałki szkła mogą być przyczyną pożarów. Lasy Państwowe przypominają. Zgodnie z obowiązującym prawem za zaśmiecanie lasu może być nałożona grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 500 zł, a 1000 zł za zbieg dwóch wykroczeń np.: (nielegalny wjazd i parkowanie na terenach leśnych plus zaśmiecenie lasu). Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu to może być wymierzona kara grzywny do 5000 zł.

Czytaj więcej...

Zmiana czasowej organizacji ruchu w zakresie możliwości przejazdu pod obiektami WA-284 (Dąbrówka – Makoszyn) i WA-289 (Brzoza – Kamocin).

19.04.2021

Uwaga na poważne utrudnienia !

Zmiana czasowej organizacji ruchu w zakresie możliwości przejazdu pod obiektami WA-284 (Dąbrówka – Makoszyn) i WA-289 (Brzoza – Kamocin).Firma Budimex S.A. – wykonawca trwającej w naszym rejonie budowy autostrady A1, informuje, że: - przejazd pod wiaduktem Dąbrówka – Makoszyn (obiekt WA-284) będzie utrzymany w kolejnym tygodniu, z wyjątkiem dni: 19-20.04.2021 r. (poniedziałek od g. 8 do wtorku ok. g.18), kiedy to ruch będzie całkowicie wstrzymany i nie będzie możliwości przejazdu, - przejazd pod obiektem WA-289 - wiadukt Brzoza – Kamocin  będzie utrzymany w kolejnym tygodniu. W pozostałych dniach może wystąpić potrzeba prowadzenia prac wymagających kilkunastominutowego wstrzymania ruchu.

Czytaj więcej...

KONKURS: Biało - czerwone to moje barwy ulubione

19.04.2021

KONKURS: Biało - czerwone to moje barwy ulubione

Wielkimi krokami zbliża się 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004r.), który obchodzimy 2 maja.Z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury i Sportu im. Jana Justyny w Moszczenicy zaprasza młodych mieszkańców gminy Moszczenica do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Biało - czerwone to moje barwy ulubione”.Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych. Dla dzieci do z klas O-III oraz z klas IV-VIII. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Pula nagród w konkursie wynosi 800 zł.Na każdej pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką (rysunek, grafika, malarstwo, collage, haft, techniki elektroniczne itp.) musi znaleźć się flaga Polski lub biało czerwony motyw. Ważne by uczestnik konkursu przedstawił swoją wizję artystyczną, w której pokaże np. jak obchodzi Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Flagi, na tle ważnego wydarzenia z historii Polski (np. Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz wiedeńska, Odzyskanie Niepodległości, Bitwa Warszawska 1920 r.) lub… na remizie strażackiej, szkole, pomniku… Na Wasze prace wraz z wypełnioną Kartą zgłoszenia czekamy do 29 kwietnia 2021r. Można swoje prace nadsyłać na adres: gokis.konkurs@gokis.moszczenica.eu lub dostarczyć osobiście do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2.Wyniki zostaną ogłoszone 30 kwietnia 2021r.  

Czytaj więcej...

Pamiętaj o terminach płatności!

16.04.2021

Pamiętaj o terminach płatności!

Przypominamy, że zgodnie z podjętą przez Radę Gminy uchwałą Nr XXXIV/299/2020 z 17 grudnia 2020 roku, właściciele nieruchomości są zobowiązani do uiszczenia opłat za odpady komunalne do 15 dnia każdego miesiąca.Prosimy o przestrzeganie terminów i regularne wpłaty na konto gminy.Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 20 89730003 0070 0700 0707 0196

Czytaj więcej...

GOPS zawiesza bezpośrednią obsługę interesantów

09.04.2021

GOPS zawiesza do 30 kwietnia bezpośrednią obsługę interesantów (AKTUALIZACJA)

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, i wydłużeniem okresu bezpieczeństwa a także stanem zdrowia pracowników GOPS oraz wieloma zachorowaniami na SARS-CoV2 w Gminie Moszczenica, po okresie 12  - 16 kwietnia przedłuża do 30 kwietnia  2021 roku zawieszenie bezpośredniej obsługi interesantów w siedzibie Ośrodka. Obsługa interesantów jest prowadzona za pośrednictwem poczty elektronicznej, rozmów telefonicznych oraz za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Interesantów zachęcamy do konsultowania spraw z pracownikami za pośrednictwem: telefonu – 44 616 95 97, korzystania z poczty elektronicznej - adres e-mail: gops@moszczenica.pl. Jednocześnie apelujemy o zachowanie dystansu społecznego, noszenia maseczek ochronnych, dezynfekcji rąk, zachowywania higieny osobistej i najbliższego otoczenia.  

Czytaj więcej...

Lasy Państwowe proszą samorządy o konsultacje nowej strategii UE

12.04.2021

Lasy Państwowe proszą samorządy o konsultacje nowej strategii UE

- Z głębokim zaniepokojeniem pragniemy Państwa poinformować o możliwych skutkach wdrożenia restrykcyjnych zapisów „Unijna strategia na rzecz ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r. Przywracanie przyrody do naszego życia”, zakładających objęcie ochroną ścisłą 10% terenów lądowych (ok. 3,1 mln. ha). Kształtująca się strategia na dzień dzisiejszy nie precyzuje definicji, niemniej jednak zakłada wprowadzanie ochrony ścisłej, którą należy jednoznacznie rozumieć jako: całkowite i trwałe zaniechanie bezpośredniej ingerencji człowieka w stan ekosystemów, tworów i składników przyrody oraz w przebieg procesów przyrodniczych na obszarach objętych ochroną, zgodnie z art. 5 pkt. 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2020 poz. 55 z zm.)  czytamy w liście skierowanym przez Lasy Państwowe do starostów i wójtów gmin.List i raport w plikach do pobrania Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, mając na uwadze założenia ww. strategii, zlecił opracowanie szczegółowych ekspertyz dotyczących skutków jej wdrożenia. Obszerne opracowania przekazuję w załączeniu. Zdaniem Lasów Państwowych nowe prawo może doprowadzić do całkowitej zmiany funkcjonowania większości nadleśnictw podległych łódzkiej dyrekcji. "Naszym zdaniem doprowadzi do katastrofy nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale również przyrodniczym i społecznym. Mamy nadzieję, że poruszane problemy dotrą do szerokiego grona społeczeństwa, ponieważ w naszej ocenie skutki wdrożenia strategii mogą mieć bezpośredni wpływ na ich życie codzienne, nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale również rekreacyjnym. Objęcie lasów ochroną ścisłą w znaczący sposób spowoduje praktycznie wyeliminowanie dostępności usług ekosystemowych,szczególnie turystyki dla społeczeństwa, w tym swobodnego dostępu do lasów, zakazzbiorów runa leśnego, znaczne ograniczenie lub zakaz pozyskania drewna, w tym drewna na opał, możliwości korzystania z różnych form rekreacji i odpoczynku (spacerowania, biegania poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi, itp.),czyli korzystania z lasu w takiej formie jak dotychczas. Nie mamy żadnych wątpliwości, że walory przyrodnicze tego regionu są w dużejmierze wynikiem zorganizowanej działalności leśników, samorządowców, działaczy społecznych, przyrodników, którym zawsze przyświecał cel racjonalne gogospodarowania zasobami przyrody. Jesteśmy pewni, że utrzymanie tych walorów jest nierozerwalnie związane ze stosowanym od dziesięcioleci sposobem zagospodarowania gruntów, które powierzono Lasom Państwowym. " W maju 2020r. Komisja Europejska przyjęła dokument „Unijna strategia na rzecz ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r. Przywracanie przyrody do naszego życia”. Tekst strategii dostępny jest pod linkiem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:52020DC0380 Obecnie trwają prace na poziomie europejskim zmierzające do wprowadzenia w życie zapisów tej strategii. W tym celu odbywają się m.in. konsultacje społeczne dokumentów bezpośrednio związanych z ww. strategią: 1.„Opracowanie prawnie wiążących unijnych celów w zakresie odbudowy przyrody: kluczowe zobowiązanie strategii UE na rzecz różnorodności biologicznej do 2030 r.” - do dnia 5 kwietnia 2021 r. możliwe jest zgłaszania uwag i wniosków, w formie ankiety dostępnej pod internetowym adresem: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12596- Protecting-biodiversity-nature-restoration-targets/public-consultation.%20%0D2 2.„Strategia leśna UE”. Strategia ma opierać się na dokumencie „Unijna strategia na rzecz ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r. Przywracanie przyrody do naszego życia”. - do dnia 19 kwietnia 2021 r. możliwe jest zgłaszania uwag i wniosków, konsultacje dostępne pod internetowym adresem: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12674- EU-Forest-Strategy/public-consultation List i raport w plikach do pobrania

Czytaj więcej...

OSP Kiełczówka ma nowy wóz bojowy

12.04.2021

OSP Kiełczówka ma nowy wóz bojowy

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiełczówce otrzymali nowy wóz bojowy. Stary samochód, który był w jednostce 16 lat odkupiła jednostka OSP Płazowo. Wóz został kupiony z pieniędzy pochodzących ze sprzedaży forda – 60 tysięcy złotych, dzięki pomocy gminy, która przeznaczyła na ten cel 35 tysięcy złotych oraz środków własnych OSP i wsparcia sponsorów – 25 tysięcy złotych. Nowy nabytek to średni samochód bojowy GBA/3/16 marki IVECO EuroCargo z zabudową CAMIVA.W uroczystości przekazania samochodu jednostce OSP uczestniczyli Dariusz Magacz - Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Moszczenicy, Małgorzata Śmiechowicz wiceprzewodnicząca Rady Gminy. Urząd Gminy reprezentowali Krzysztof Jędrzejczyk - zastępca Wójta Gminy Moszczenica oraz Ewelina Ostrowska - pracownik UG ds. Bezpieczeństwa Publicznego. Uroczystego poświęcenia wozu dokonał ksiądz Bogdan Heliński - proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Babach - Kiełczówce. Samochód trafił do jednostki dzięki staraniom prezesa OSP w Kiełczówce Zbigniewa Nieśmiałka i radnej Małgorzaty Śmiechowicz. Druhowie dziękują wójtowi Marcelemu Piekarkowi, Radzie Gminy Moszczenicy oraz sponsorom za wsparcie tego zakupu. Zdjęcia dzięki uprzejmości - Michał Szelest/ https://www.airone.pro

Czytaj więcej...

Eksperymenty z wodą

06.04.2021

Eksperymenty z wodą

W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach odbyły się kolejne warsztaty ekologiczne, tym razem były to eksperymenty z wodą. Sale lekcyjne zamieniły się w małe laboratorium. Uczniowie mieli okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody, a w szczególności dowiedzieli się o właściwościach, stanach skupienia i zanieczyszczeniach wody, poprzez obserwacje wyciągali wnioski z doświadczeń. Zajęcia poprowadziła Firma Świat Przygód z Łodzi.

Czytaj więcej...

miana czasowej organizacji ruchu w zakresie możliwości przejazdu pod obiektami WA-284 (Dąbrówka – Makoszyn) i WA-289 (Brzoza – Kamocin).

01.04.2021

Zmiana czasowej organizacji ruchu w zakresie możliwości przejazdu pod obiektami WA-284 (Dąbrówka – Makoszyn) i WA-289 (Brzoza – Kamocin)

Firma Budimex S.A., wykonawca trwającej w naszym rejonie budowy autostrady A1, informuje, że przejazd pod obiektem WA-289 (Brzoza – Kamocin) od dnia 12.04.2021 r. od godz. 6.00 do dnia 16.04.2021 r. do godz. 18.00 nie będzie możliwy. W w/w okresie przejazd pod obiektem WA-284 (Dąbrówka – Makoszyn) będzie utrzymany.

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Komunikat dotyczący odpadów komunalnych

07.04.2020

Komunikat dotyczący zmiany sposobu i terminu odbioru odpadów komunalnych

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa i bezpieczeństwem osób odbierających odpady, informujemy mieszkańców Gminy Moszczenica, że w kwietniu nie będą odebrane odpady segregowane ( plastik, metal, szkło i papier) w terminach zgodnych z harmonogramem z zabudowy jednorodzinnej. Termin odbioru będzie przesunięty na kolejny miesiąc. Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za utrudnienia!Odpady komunalne zmieszane, BIO oraz popiół będą odebrane zgodnie z harmonogramem.   Firma zobowiązała się dostarczyć do mieszkańców dodatkowe worki.   Dotyczy to niżej wymienionych terminów i miejscowości: 10 kwietnia 2020 r. - Moszczenica: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia   14 kwietnia 2020 r. - Gajkowice, Raków, Raków Duży   15 kwietnia 2020 r. - Daszówka, Jarosty, Karlin, Michałów, Raków Duży ul. Słonecznikowa, Makowa i Migdałowa   16 kwietnia 2020 r. - Dąbrówka,  Podolin, Srock, Gazomia Nowa, Gazomia Stara, Gościmowice Drugie, Białkowice, Gościmowice Pierwsze, Raciborowice   17 kwietnia 2020 r. - Baby, Kiełczówka, Pomyków      

Czytaj więcej...
Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Nie czekaj! Weź udział w wybranym przez siebie szkoleniu. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 514,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka