Zbiorniki bezodpływowe (szamba) i przydomowe oczyszczalnie ścieków

27.05.2022

Zbiorniki bezodpływowe (szamba) i przydomowe oczyszczalnie ścieków

Wójt Gminy Moszczenica przypomina wszystkim właścicielom nieruchomości o ustawowych obowiązkach dotyczących przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków. Każdy właściciel powinien posiadać podpisaną umowę z firmą posiadającą zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych z terenu Gminy Moszczenica. Na terenie naszej Gminy wkrótce rozpocznie się cykl kontrolny w tym przedmiocie. Konieczne będzie przedłożenie umowy zawartej z przedsiębiorcą oraz okazanie dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu nieczystości ciekłych. Za brak aktualnych umów i potwierdzeń wywozu nieczystości ciekłych na podst. art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach grozi kara do 500 złotych za brak umowy oraz do 500 złotych za brak pokwitowań odbioru. Gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków. W związku z powyższym właściciele nieruchomości, którzy jeszcze nie złożyli zgłoszenia zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków proszeni są o zrobienie tego niezwłocznie. Druk zgłoszenia eksploatacji zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków dostępny jest na stronie internetowej Urzędu lub w Biurze Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Gminy.

Czytaj więcej...

Gala Kobiet Wyjątkowych

23.05.2022

Gala Kobiet Wyjątkowych

Jeden wieczór i dwie gale. W Moszczenicy Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak i Przewodniczący Rady Powiatu Piotrkowskiego Bernard Matyszewski zorganizowali Galę Kobiet Wyjątkowych Ziemi Piotrkowskiej oraz Galę Samorządu. Wyróżniono ponad 70 osób, które swoim zaangażowaniem w życie społeczności lokalnej przyczyniają się do rozwoju Powiatu Piotrkowskiego. Galę Kobiet Wyjątkowych otworzył koncert Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Ewy Izydorczyk-Grzelak. W plebiscycie Kobieta Wyjątkowa kapituła przyznała nagrody w 5 kategoriach. Kobieta Wyjątkowa Działalności Społecznej: Katarzyna Wójcik Maria Olejnik Agnieszka Piwowarska Monika Czarczyńska Grażyna Stolarska Marta Smejda Barbara Marecka Kobieta Wyjątkowa Kultury Barbara Sabat Teresa Kobylińska Elżbieta Góra Małgorzata Woźnica Maria Antosik Markiewicz Kobieta Wyjątkowa Rolnictwo i Przedsiębiorczość Aleksandra Świerczyńska Agnieszka Nieśmiałek Monika Wachulec Anetta Derendarz Magdalena Gajda Anna Wośko Julia Groblewska Kobieta Wyjątkowa Sport i Zdrowie Agata Bojanowska Urszula Wieczorek – Burzyńska Edyta Duda Zofia Budzisz Kobieta Wyjątkowa Samorząd Janina Rogozińska Honorata Krajewska Agnieszka Łysoń Anna Kaźmierczak Teresa Sikorska Małgorzata Śmiechowicz Katarzyna Miśkiewicz Galę Kobiet Wyjątkowych uświetnili swoim występem młodzi artyści z Dziecięcego Zespołu Koraliki z Czarnocina, którzy w II części wieczoru - podczas Gali Samorządu - zostali wyróżnieni Brązowym Medalem Pamiątkowym Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej. Tego wieczoru uhonorowano Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Medalami wybitne osoby, które swoimi osiągnięciami i działaniami wspierają samorząd powiatowy i samorządy gminne w realizacji ich codziennych zadań. tekst i zdjęcia : powiat piotrkowskiFotogaleria z uroczystości na powiat-piotrkowski.pl

Czytaj więcej...

Uwaga zmiana terminu odbioru odpadów w czerwcu!

20.05.2022

Uwaga zmiana terminu odbioru odpadów w czerwcu!

Informujemy, że odbiór odpadów komunalnych w Rękoraju, Kosowie i Sierosławiu odbędzie się 15 czerwca 2022 r. – środa (zamiast 18 czerwca 2022 r. – sobota). Pozostałe terminy nie ulegają zmianie. Prosimy mieszkańców o wystawienie pojemników i worków z odpadami przed posesję.

Czytaj więcej...

Motofestyn 2022

18.05.2022

Motofestyn 2022

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza na jubileuszowy X MOTOFESTYN, który odbędzie się  28-29 maja na amfiteatrze w Moszczenicy. W programie m.in. parada motocyklowa ulicami Moszczenicy, pokazy motocyklowe, wyścigi motocyklowe i na quadach, pokaz ratownictwa drogowego, wystawa samochodów zabytkowych i tuningowanych i wiele innych atrakcji. Dodatkowo wiele konkursów dla dzieci i publiczności oraz wesołe miasteczko. Na scenie wystąpi m.in. zespół NORMALSI i CZADOMAN. Na stadionie sportowym w Moszczenicy dla wszystkich miłośników piłki nożnej czeka niespodzianka. W sobotę zobaczymy mecz oldboyów Włókniarza Moszczenica i Szczerbca Wolbórz. Mecz ten wpisuję się w rok 100-lecia istnienia GLKS Włókniarz Moszczenica. Początek spotkania o godz. 17:30. Natomiast w niedzielę o godz. 13:00 obejrzeć będzie można spotkanie ligowe Włókniarza Moszczenica, który podejmować będzie na własnym boisku Stal Niewiadów. Początek zmagań o ligowe punkty o godz. 13:00. Więcej informacji na plakatach.

Czytaj więcej...

Sukcesy Mateusza w konkursach humanistycznych

18.05.2022

Sukcesy Mateusza w konkursach humanistycznych

6 maja 2022 roku w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Interdyscyplinarnego Konkursu dla Szkół Podstawowych w Łodzi i Województwa Łódzkiego „Historia - Sztuka – Literatura - Wielcy Twórcy” zorganizowanego przez CZP pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty. Konkurs ten składał się z trzech etapów i wymagał od uczestników solidnego przygotowania nie tylko z języka polskiego i historii, ale także zdobycia rzetelnej wiedzy z zakresu historii sztuki. Wśród grona nagrodzonych znalazł się Mateusz Kowara - uczeń  klasy VIII b w Szkole Podstawowej im. św.  Stanisława Kostki w Moszczenicy. Mateusz zdobył tytuł wyróżnionego finalisty i otrzymał nagrodę rzeczową w postaci talonu do zrealizowania w Empiku.  - Mateusz Kowara, po raz pierwszy w dziejach naszej szkoły, zdobył tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z języka polskiego zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Łodzi. Zdobycie tego tytułu zwalnia Mateusza z obowiązku pisania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu i uczeń otrzymuje na zaświadczeniu z egzaminu maksymalną ilość punktów. Mateusz przygotowywał się do konkursów pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – Joanny Dury - informuje dyrektor szkoły Jolanta Kujawska-Wężyk. - Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć Mateusza i życzymy mu dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich zainteresowań humanistycznych i kolejnych zwycięstw w konkursach.

Czytaj więcej...

Zebranie w sprawie funduszu sołeckiego - Kiełczówka

18.05.2022

Zebranie w sprawie funduszu sołeckiego - Kiełczówka

Informujemy, że zebranie w sprawie poprawy wniosku dot. Funduszu Sołeckiego na 2022 r. odbędzie się 19.05.2022 r. o godz. 19:00 w budynku OSP Kiełczówka. Sołtys wsi Kiełczówka Grażyna Grałek

Czytaj więcej...

60 tys. zł na restrukturyzację małego gospodarstwa – ruszył nabór wniosków

18.05.2022

60 tys. zł na restrukturyzację małego gospodarstwa – ruszył nabór wniosków

Oddziały regionalne ARiMR rozpoczęły przyjmowanie wniosków o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw. O uzyskanie 60 tys. zł bezzwrotnej premii finansowanej z budżetu PROW 2014 – 2020 można starać się od 16 maja do 14 lipca 2022 r. Rolnicy, którzy są zainteresowani tą formą wsparcia powinni posiadać gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro. Osoby, które chcą ubiegać się o premię, mogą być ubezpieczone w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie. Istotne jest, by co najmniej 25 proc. dochodów lub przychodów osiąganych przez zainteresowanego pochodziło z działalności rolniczej. Należy także pamiętać, że o taką pomoc nie mogą ubiegać się beneficjenci następujących mechanizmów: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013, a także „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020. Na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł. Kwota ta wypłacana jest w dwóch ratach – 80 proc. rolnik dostaje po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20 proc. – po poprawnej realizacji biznesplanu. Wsparcie w całości należy przeznaczyć na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. kwoty musi być wydane na środki trwałe, m.in. na: zakup nowych maszyn rolniczych, urządzeń i wyposażenia oraz na budowę, przebudowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej; nabycie gruntów rolnych lub stad podstawowych; zakładanie sadów albo plantacji roślin wieloletnich. Wnioski można składać od 16 maja do 14 lipca 2022 r. w oddziałach regionalnych Agencji – osobiście, przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Czytaj więcej...

Uwaga na przerwę w dostawie wody

17.05.2022

Uwaga na przerwę w dostawie wody

Przedsiębiorstwo Komunalne  Sp. z o.o. w Moszczenicy  informuje, że w dniu  18.05.2022r. (środa) w godzinach 9.00 - 16.00 wystąpi przerwa w dostawie wody w miejscowościach:Rękoraj, Sierosław. Przerwa spowodowana jest jest montażem studni pomiarowych na sieci wodociągowej.

Czytaj więcej...

sesja Rady Gminy

17.05.2022

LX sesja Rady Gminy

Obrady w trybie nadzwyczajnym rozpoczną się 18 maja o godzinie 9.00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. W programie sesji sprawy m.in. związane z gospodarką nieruchomościami oraz zmianami wzoru deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami za śmieci.  Szczegółowy program sesji dostępny TUTAJ

Czytaj więcej...

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

17.05.2022

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

21 maja rusza nabór do nowego rodzaju służby w wojsku - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej informuje Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tomaszowie Mazowieckim.Poniżej pełna informacja WCRZgłoszenia do służby będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych) oraz online poprzez portal rekrutacyjny Strona główna - CWCR (wojsko-polskie.pl). Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacyjne w Tomaszowie Mazowieckim punkt rekrutacyjny będzie zlokalizowany w miejscowości Radomsko przy Galerii Handlowej ul. Metalurgii 1-9. Wojskowe pikniki startują o godzinie 11.00 i potrwają do godz. 18.00.   Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. To nie wszystko. Na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i  wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto pamiętać o zabraniu dowodu osobistego). Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć: kopię dokumentu tożsamości; kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie; kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami. Wzór wniosku można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej: Strona główna - CWCR (wojsko-polskie.pl) Zapraszamy do wspólnej zabawy na piknikach. Zaplanowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Będą prezentacje sprzętu wojskowego, w tym m. in. czołgów Leopard, transporterów Rosomak, moździerzy Rak i wiele, wiele innych. Czas umilą koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można poznać wojsko i  żołnierzy na licznych stoiskach promocyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki. W każdym województwie będziemy w 2 miejscowościach: woj. łódzkie Brzeziny - Muzeum Regionalne w Brzezinach Wieluń – pl. Kazimierza Wielkiego Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa? Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę). Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to: przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany); będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: - prawo do urlopu wypoczynkowego, - możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), - prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, - pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska; na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie; będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia; będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie. Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej! Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dot. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przygotowaliśmy wiele materiałów - informatory, ulotki oraz multimedia. Strona główna - CWCR (wojsko-polskie.pl) Najbliższy czas to również konkursy i zabawy, m. in. w radiu będzie można sprawdzić się w Quizie z wiedzy o Wojsku Polskim i wygrać atrakcyjne – wojskowe nagrody. Bądźcie z nami 21 maja Wszystkich zainteresowanych służbą oraz tych, którzy wojsko po prostu lubią, serdecznie zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach. Spotkajmy się 21 maja w Radomsku! Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przełomowym dokumentem dla obronności RP i polskich sił zbrojnych – Ustawą o Obronie Ojczyzny.  Ustawa zawiera  dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje  mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). Nowy rodzaj służby będzie skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw.

Czytaj więcej...

Postawili płot, posprzątali las

16.05.2022

Postawili płot, posprzątali las

To była bardzo aktywna sobota. Mieszkańcy Raciborowic czynnie zaangażowali się w prace na rzecz swojej społeczności. Ekipa składająca się z 10 mężczyzn w jeden dzień postawiła ogrodzenie zakupione z funduszu sołeckiego. - Praca szła im tak sprawnie, że udało się ogrodzić w dużej części plac, na którym mamy boisko i siłownię zewnętrzną oraz plac zabaw dla dzieci. Panie z KGW Raciborowice przygotowały śniadanie, obiad i deser dla pracujących tego dnia rzecz naszej wsi. Tego samego dnia, po południu kolejnych kilkunastu mieszkańców zbierało śmieci z rowów i odcinka lasu w naszej miejscowości – informuje sołtys Raciborowic Monika Hejduk, która nie ukrywa dumy z zaangażowania ludzi i efektów akcji. Po zakończonych pracach odbył się mecz „ STARSI contra MŁODZi”, a po nim wszystkich uczestników akcji zaproszono na ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.

Czytaj więcej...

Sukcesy młodych muzyków z Moszczenicy

16.05.2022

Sukcesy młodych muzyków z Moszczenicy

Dominik Pietrzak i Piotr Sala laureatami II Wojewódzki ego Konkursu dla Instrumentalistów MUZYCZNE ORŁY 2022. Konkurs odbył się w Domu Kultury w Łęczycy. Podczas wstępnych przesłuchań dwóch młodych muzyków - Dominik Pietrzak i Piotr Sala, reprezentujących Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zakwalifikowało się do kolejnego etapu. Koncert finałowy odbył się w niedzielę,15 maja 2022 na wyspie w łęczyckim parku. Obaj muzycy zajęli miejsca na podium:  w kategorii od 10 do 13 lat Dominik Pietrzak, grający na fortepianie zdobył II miejsce, natomiast Piotr, który zagrał na akordeonie, w tej samej kategorii wiekowej co Dominik, zajął III miejsce.-  Dla chłopaków była to cenna lekcja na przyszłość. Rywalizacja na dużej scenie przy dużej, publiczności i jury, to coś zupełnie innego niż codzienna gra. Dochodzi stres i trema. Tym bardziej cieszymy się z ich osiągnięć – dodaje dyrektor GOKiS Włodzimierz Kaźmierczak. Gratulujemy młodym artystom i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj więcej...

Jak można ograniczyć wytwarzanie śmieci?

13.05.2022

Jak można ograniczyć wytwarzanie śmieci?

Zapobieganie powstawaniu nadmiernej ilości odpadów powinno być praktyką, zmierzającą do maksymalnego możliwego ograniczenia wytwarzania odpadów przez mieszkańców. Działania takie są najlepszą z możliwych metod, by ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów „u źródła”. Mając na względzie dobro nas wszystkich należy uświadomić sobie, jak ważna jest segregacja odpadów w miejscu ich powstawania. Należy zwrócić uwagę również na ilość wytwarzanych odpadów i jakość segregacji, która w naszej gminie niestety w dalszym ciągu nie jest odpowiednia. W strumieniu odpadów zmieszanych znajduje się wciąż zbyt dużo odpadów, które należało wysegregować. Najważniejszym jest świadomość każdego z mieszkańców na temat właściwego gospodarowania, tzn. by powstawała najmniejsza możliwa ilość odpadów zmieszanych, odpadów zebranych selektywnie, jak również bioodpadów. Odpady komunalne na terenie gminy Moszczenica powstają głównie w gospodarstwach domowych, ale również na terenach nieruchomości niezamieszkałych, jak: obiekty użyteczności publicznej (ośrodki zdrowia, szkoły) oraz infrastruktury (handel, usługi). Są to także odpady z terenów otwartych np.: odpady z koszy ulicznych, przystanków autobusowych. Na terenie naszej Gminy nadal występuje problem podrzucania odpadów w miejsca ustronne, pomimo, że mieszkańcy mają zapewniony odbiór każdej ilości odpadów komunalnych w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi bezpośrednio z nieruchomości lub możliwość oddania do PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Aby ograniczać ilość wytwarzanych odpadów należy postępować zgodnie z poniższymi wytycznymi:  wielokrotne wykorzystywanie produktu, by jak najpóźniej uznać go za odpad;  prawidłowo segregować odpady z naciskiem na surowce wtórne; kompostować bioodpady w przydomowych kompostownikach;  nie zanieczyszczać wysegregowanych frakcji innymi odpadami;  unikać produktów jednorazowego użytku;  wybierać towary w opakowaniach zwrotnych;  jeżeli to możliwe pakować towary we własne opakowania wielokrotnego użytku;  zmniejszać objętość wyrzucanych odpadów m.in. poprzez ich składanie/zgniatanie oraz odkręcanie nakrętek plastikowych butelek, które wyrzucamy do odpowiednich pojemników;  opakowania po żywności czy kosmetykach opróżniać, ale nie musimy ich myć;  aluminiowe wieczka przed wyrzuceniem oddzielać od pojemników;  jeśli to możliwe, z kartonowych paczek usuwać taśmę klejącą;  zabrudzone lub zatłuszczone części papieru (np. pudełek po pizzy) odrywać i wyrzucać do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji;  niepotrzebne artykuły, które nadają się do dalszego użytku przekazywać osobom potrzebującym. Wszystkie te działania spowodują znaczne ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów i będą miały wpływ na gospodarkę odpadami na szczeblu lokalnym i nie tylko. Pamiętajmy również o tym, że spalanie odpadów w domowych paleniskach jest szkodliwe dla nas i środowiska. Ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów, prawidłowa segregacja może powstrzymać wzrost opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców naszej gminy. Pamiętajmy o tym.

Czytaj więcej...

IX Turniej Tańca Nowoczesnego Move It

10.05.2022

IX Turniej Tańca Nowoczesnego Move It

Po dwuletniej przerwie zapraszamy kolejny, tym razem  XI Turniej Tańca Nowoczesnego "Move It". Impreza odbędzie się w najbliższy weekend, 14 i 15 maja w hali w Gminno-Szkolnej Hali Sportowej im. Romana Kaźmierczaka w Moszczenicy. Turniej został objęty patronatem wójta Moszczenicy Marcelego Piekarka. Na parkiecie zaprezentują się tancerze z wielu polskich miast, którzy będą rywalizować w różnych kategoriach wiekowych i dyscyplinach solowych/duetach: Salsa, Bachata, Hip Hop, Jazz Dance, Modern, Akro Dance. Na parkiecie zmierzą się również najlepsze formacje oraz grupy. Impreza jest biletowana, wejściówki będzie można zakupić w dniu turnieju: ulgowy (do 12 roku życia) – 15 zł, normalny – 25 zł dzieci do 7 lat wstęp bezpłatny Do zobaczenia już 14 i 15 maja w Moszczenicy!

Czytaj więcej...

Ułatwienia w budowie domów do 70 m2

13.05.2022

Ułatwienia w budowie domów do 70 m2

Od 3 stycznia 2022 r. każdy, kto ma działkę budowlaną, może wybudować na niej ‒ w uproszczonej procedurze ‒ dom do 70 m kw. zabudowy do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Poniżej najważniejsze informacje na temat budowy „domu bez formalności”. Dom bez formalności, czyli jaki ? Dom mieszkalny do 70 m kw. zabudowy to: jednorodzinny budynek mieszkalny, wolnostojący; dom, który ma nie więcej niż dwie kondygnacje; dom, który w całości mieści się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany; dom zbudowany na własne cele mieszkaniowe. Dom rekreacyjny do 70 m kw. zabudowy to: parterowy budynek, który służy do rekreacji indywidualnej; dom, który ma rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięg wsporników do 2 m. Możesz zbudować jeden dom rekreacyjny na każde 500 m kw. działki. Kto może wybudować dom do 70 m kw. w uproszczonej procedurze ? Każdy, pod warunkiem, że inwestycja zaspokaja jego własne potrzeby mieszkaniowe lub potrzeby rekreacyjne. Nie ma znaczenia stan cywilny, status społeczny czy sytuacja rodzinna. Każdy, kto ma prawo dysponować nieruchomością na cele budowlane (ma tzw. tytuł prawny). więcej informacji w ulotce do pobrania poniżej  lub na stronie dombezformalnosci.gov.pl

Czytaj więcej...

Pomogli Mateuszkowi

10.05.2022

Pomogli Mateuszkowi

Prawie 20 litrów krwi dla chorego chłopca. Moszczeniccy krwiodawcy po raz kolejny nie zwiedli. - Naszej pomocy potrzebował 6-letni Mateuszek Jędrzejczak, dlatego też krew w ilości 19,800ml popłynęła do Niego. Zarejestrowało się 60 osób z czego 44 oddało krew. Życzymy chłopcu szybkiego powrotu do zdrowia. Przypomnę, że każdy krwiodawca, który oddał krew otrzymał sadzonkę drzewka od Nadleśnictwa Piotrków, Lasy Państwowe - podsumowuje akcję Edyta Duda, prezes moszczenickiego klubu HDK-PCK.Podczas akcji odznaczeni również zostali krwiodawcy odznakami: Zasłużony Honorowy Dawca Krwi pierwszego stopnia - Krystian Dymecki 18 l krwi oddanej, drugiego stopnia - Alicja Packa 10 l i Adrian Piłat 12 l krwi oddanej oraz trzeciego stopnia - Milena Rytych i Beata Sokół po 5 l oraz Jan Czajka 6 l krwi oddanej. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wsparli akcję:  staroście powiatu piotrkowskiego, Piotrowi Wojtysiakowi, wójtowi gminy Moszczenica, Marcelemu Piekarkowi, przewodniczącej Rady Gminy Małgorzacie Domańskiej Nadleśnictwu Piotrków, Lasy Państwowe,wszystkim firmom i ludziom wielkiego serca, którzy okazali wsparcie oraz przede wszystkim krwiodawcom - dziękuje E.Duda. Kolejna akcja już 10 lipca.

Czytaj więcej...

Bezpłatne konsultacje z zakresu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i wsparcia finansami UE

06.05.2022

Bezpłatne konsultacje z zakresu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i wsparcia finansami UE

Z inicjatywy Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Piotrkowie Trybunalskim organizuje Mobilny Punkt Informacyjny na temat Funduszy Europejskich i Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.   Zapraszamy na bezpłatne konsultacje z zakresu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) oraz możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w formie całodziennego dyżuru w ramach MPI. Podczas indywidualnych konsultacji, każdy zainteresowany otrzyma informacje m.in. na temat realizacji projektu w formule PPP, dobrych praktyk PPP, środków na otwarcie działalności gospodarczej, dotacji i pożyczek na rozwój firmy, wsparcia dla organizacji pozarządowych, a także aktualnych i planowanych konkursów w ramach Funduszy Europejskich. Przedstawimy możliwości wsparcia na realizację własnych pomysłów oraz wyjaśnimy zasady ubiegania się o wsparcie ze środków unijnych.   Konsultacje odbędą się w dniu 17 maja 2022 r. w godzinach 9.30 – 14.30 w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Sienkiewicza 16A). Zachęcamy wszystkich mieszkańców Państwa Gminy do udziału w konsultacjach.

Czytaj więcej...

Obchody 3 Maja

04.05.2022

Obchody 3 Maja

Wspólne odśpiewanie hymnu, złożenie kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem, msza święta oraz koncert pieśni patriotycznych to główne punkty tegorocznych obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Moszczenicy.Na placu przed Gminnym Domem Kultury i Sportu zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i jednostek gminnych, stowarzyszeń oraz mieszkańcy. Towarzyszyły im poczty sztandarowe OSP, pszczelarzy, szkół oraz harcerzy. - Thomas Jefferson, prezydent USA twierdził, że są tylko trzy tego typu akty zasługujące na szacunek: konstytucje Stanów Zjednoczonych, Polski i Francji. Przyjęcie konstytucji 3 Maja 1791 r. było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach I Rzeczpospolitej i próbą ratowania niezawisłości państwa – przypominał w okolicznościowym przemówieniu podczas gminnych uroczystości wójt Marceli Piekarek. – Konstytucja ta w wielu punktach jest nadal aktualna i przypomina nam, że wszelka ludzka władza zawsze swój początek bierze z woli narodu - podkreślał wójt. Złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości dokonali wicestarosta Dariusz Magacz, wójt Marceli Piekarek wspólnie z przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatą Domańską i skarbnik Anną Kaźmierczak oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerzy z 86 PDH ,,Knieja" im. Stefana Karaszewskiego oraz Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Moszczenica”. Obchody zakończyła msza święta i koncert pieśni patriotycznych w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy.

Czytaj więcej...

Tłumy na starcie Strażackiego 9,98!

02.05.2022

Tłumy na starcie Strażackiego 9,98!

Wszystko było na medal - organizacja, frekwencja i pogoda! Na starcie tegorocznej imprezy pojawiło się ponad 500 osób. Oprócz rywalizacji sportowej Strażackie 9,98 już piąty raz pomagało potrzebującym. Tym razem zbierano pieniądze dla chorego Wiktora Traczyka z Moszczenicy.  Nowością było pojawienie się na starcie - oprócz rowerzystów i biegaczy - grupy nordic walking.- Dziękuję organizatorom, sponsorom i instytucjom wspomagającym oraz uczestnikom za tę wspaniałą imprezę i propagowanie wspaniałych idei i postaw - mówił wójt Marceli Piekarek, który tradycyjnie razem z żoną po. Na starcie można było również zobaczyć wicestarostę Dariusza Magacza przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatę Domańską oraz wiele znanych osób. Strażackie 9,98, które powróciło po dwóch latach przerwy zgromadziło w lesie moszczenickim wielopokoleniowe rodziny.

Czytaj więcej...

ie wstydź się biało-czerwonej. Wywieś flagę! 2.05.2022

01.05.2022

Nie wstydź się biało-czerwonej. Wywieś flagę! 2.05.2022

Stowarzyszenie Wspólnie dla Gminy Moszczenica wraz z OSP w Moszczenicy oraz Harcerzami z ZHR i ZHP z naszej gminy zapraszają do udziału w akcji „Nie wstydź się biało-czerwonej. Wywieś flagę!” z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej PolskiejDrugiego maja o godzinie 7 rano uroczyście zostanie wciągnięta flaga na maszt znajdujący się przy amfiteatrze obok budynku GOKIS oraz odśpiewany zostanie hymn Polski. W tym dniu do godziny 16:00 zapraszamy wszystkich do przesyłania zdjęć swoich domów z wywieszonymi biało-czerwonymi flagami n adres konkurs@wdg.moszczenica.eu . O godzinie 20:00 w amfiteatrze zostanie uroczyście opuszczona flaga a następnie wylosujemy wśród osób, które przesłały fotografie osobę, która otrzyma wartościowy tablet. Wszyscy znajdujący się w amfiteatrze o godzinie 20 będą mogli skosztować kawałek specjalnie przygotowanego tortu w barwach biało-czerwonych. Konkurs został objęty honorowaym patronatem Starosty Powiatu Piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka oraz Wójta Gminy Moszczenia ica Marcelego Piekarka. 

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

29.12.2020

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

Publikujemy harmonogram odbioru odpadów komunalnych w roku 2021.Uwaga! Ulega zmianie częstotliwość odbioru odpadów.   Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej oraz Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów komunalnych, z uwagi na podział ulic   Moszczenica: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 21.04.2021, 05.05.2021, 19.05.2021, 02.06.2021, 16.06.2021, 30.06.2021, 14.07.2021, 28.07.2021, 11.08.2021, 25.08.2021, 08.09.2021, 22.09.2021, 06.10.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 05.05.2021, 02.06.2021, 30.06.2021, 28.07.2021, 25.08.2021, 22.09.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 19.05.2021, 17.11.2021   Gazomia Nowa, Gazomia Stara, Gościmowice Drugie, Białkowice, Gościmowice Pierwsze, Raciborowice ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 26.04.2021, 10.05.2021, 24.05.2021, 07.06.2021, 21.06.2021, 05.07.2021, 19.07.2021, 02.08.2021, 16.08.2021, 30.08.2021, 13.09.2021, 27.09.2021, 11.10.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 10.05.2021, 07.06.2021, 05.07.2021, 02.08.2021, 30.08.2021, 27.09.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 24.05.2021, 22.11.2021   Gajkowice, Raków, Raków Duży ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 27.04.2021, 11.05.2021, 25.05.2021, 08.06.2021, 22.06.2021, 06.07.2021, 20.07.2021, 03.08.2021, 17.08.2021, 31.08.2021, 14.09.2021, 28.09.2021, 12.10.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 11.05.2021, 08.06.2021, 06.07.2021, 03.08.2021, 31.08.2021, 28.09.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 25.05.2021, 23.11.2021   Daszówka, Jarosty, Karlin, Michałów, Raków Duży ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 28.04.2021, 12.05.2021, 26.05.2021, 09.06.2021, 23.06.2021, 07.07.2021, 21.07.2021, 04.08.2021, 18.08.2021, 01.09.2021, 15.09.2021, 29.09.2021, 13.10.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 12.05.2021, 09.06.2021, 07.07.2021, 04.08.2021, 01.09.2021, 29.09.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 26.05.2021, 18.11.2021   Rękoraj, Kosów, Sierosław ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 22.04.2021, 06.05.2021, 20.05.2021, 05.06.2021, 17.06.2021, 01.07.2021, 15.07.2021, 29.07.2021, 12.08.2021, 26.08.2021, 09.09.2021, 23.09.2021, 07.10.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 06.05.2021, 05.06.2021, 01.07.2021, 29.07.2021, 26.08.2021, 23.09.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 20.05.2021, 09.11.2021   Dąbrówka,  Podolin, Srock ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 01.04.2021, 15.04.2021, 29.04.2021, 13.05.2021, 27.05.2021, 10.06.2021, 24.06.2021, 08.07.2021, 22.07.2021, 05.08.2021, 19.08.2021, 02.09.2021, 16.09.2021, 30.09.2021, 14.10.2021, 28.10.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 15.04.2021, 13.05.2021, 10.06.2021, 08.07.2021, 05.08.2021, 02.09.2021, 30.09.2021, 28.11.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 27.05.2021, 25.11.2021   Baby, Kiełczówka, Pomyków ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 02.04.2021, 16.04.2021, 30.04.2021, 14.05.2021, 28.05.2021, 11.06.2021, 25.06.2021, 09.07.2021, 23.07.2021, 06.08.2021, 20.08.2021, 03.09.2021, 17.09.2021, 01.10.2021, 15.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 16.04.2021, 14.05.2021, 11.06.2021, 09.07.2021, 06.08.2021, 03.09.2021, 01.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 28.05.2021, 08.11.2021   Wola Moszczenicka: ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 20.04.2021, 04.05.2021, 18.05.2021, 01.06.2021, 15.06.2021, 29.06.2021, 13.07.2021, 27.07.2021, 10.08.2021, 24.08.2021, 07.09.2021, 21.09.2021, 05.10.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 04.05.2021, 01.06.2021, 29.06.2021, 27.07.2021, 24.08.2021, 21.09.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 18.05.2021, 16.11.2021   Moszczenica: ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa Wola Moszczenicka: ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Miodowa, Modrzewiowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Plac Włókniarzy, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 23.04.2021, 07.05.2021, 21.05.2021, 04.06.2021, 18.06.2021, 02.07.2021, 16.07.2021, 30.07.2021, 13.08.2021, 27.08.2021, 10.09.2021, 24.09.2021, 08.10.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 07.05.2021, 04.06.2021, 02.07.2021, 30.07.2021, 27.08.2021, 24.09.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 21.05.2021, 19.11.2021     Miejsca trudno dostępne: Jarosty ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25,  Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Raciborowice 32, 33, 34, Rękoraj 98, Rękoraj 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 19.04.2021, 08.05.2021, 17.05.2021, 31.05.2021, 14.06.2021, 28.06.2021, 12.07.2021, 26.07.2021, 09.08.2021, 23.08.2021, 06.09.2021, 20.09.2021, 04.10.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 08.05.2021, 31.05.2021, 28.06.2021, 26.07.2021, 23.08.2021, 20.09.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 17.05.2021, 15.11.2021  

Czytaj więcej...
Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2022 r

20.12.2021

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2022 r.

Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej i Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów, z uwagi na podział ulic. MOSZCZENICA: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 20.04, 04.05, 18.05, 01.06, 15.06, 29.06, 13.07, 27.07, 10.08, 24.08, 07.09, 21.09, 05.10, 19.10, 16.11, 14.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 04.05, 01.06, 29.06, 27.07, 24.08, 21.09, 19.10, 16.11, 14.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 18.05, 16.11 GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 25.04, 09.05, 23.05, 06.06, 20.06, 04.07, 18.07, 01.08, 17.08 (ŚRODA), 29.08, 12.09, 26.09, 10.10, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 23.05, 21.11 GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 26.04, 10.05, 24.05, 07.06, 21.06, 05.07, 19.07, 02.08, 16.08, 30.08, 13.09, 27.09, 11.10, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 24.05, 22.11 DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 27.04, 11.05, 25.05, 08.06, 22.06, 06.07, 20.07, 03.08, 17.08, 31.08, 14.09, 28.09, 12.10, 26.10, 23.11, 21.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 11.05, 08.06, 06.07, 03.08, 31.08, 28.09, 26.10, 23.11, 21.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 25.05, 17.11 RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 21.04, 05.05, 19.05, 02.06, 18.06 (SOBOTA), 30.06, 14.07, 28.07, 11.08, 25.08, 08.09, 22.09, 06.10, 20.10, 17.11, 15.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 05.05, 02.06, 30.06, 28.07, 25.08, 22.09, 20.10, 17.11, 15.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 19.05, 08.11 DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 28.04, 12.05, 26.05, 09.06, 23.06, 07.07, 21.07, 04.08, 18.08, 01.09, 15.09, 29.09, 13.10, 27.10, 24.11, 22.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO):  20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 12.05, 09.06, 07.07, 04.08, 01.09, 29.09, 27.10, 24.11, 22.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 26.05, 24.11 BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 21.01, 18.02, 18.03, 01.04, 15.04, 29.04, 13.05, 27.05, 10.06, 24.06, 08.07, 22.07, 05.08, 19.08, 02.09, 16.09, 30.09, 14.10, 28.10, 25.11, 23.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO):  21.01, 18.02, 18.03, 15.04, 13.05, 10.06, 08.07, 05.08, 02.09, 30.09, 28.10, 25.11, 23.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 27.05, 07.11 WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 19.04, 07.05 (SOBOTA), 17.05, 31.05, 14.06, 28.06, 12.07, 26.07, 09.08, 23.08, 06.09, 20.09, 04.10, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 07.05 (SOBOTA), 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 17.05, 15.11 WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 14.01, 11.02, 11.03, 08.04, 22.04, 06.05, 20.05, 03.06, 17.06, 01.07, 15.07, 29.07, 12.08, 26.08, 09.09, 23.09, 07.10, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 14.01, 11.02, 11.03, 08.04, 06.05, 03.06, 01.07, 29.07, 26.08, 23.09, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 20.05, 18.11 MIEJSCA TRUDNO DOSTĘPNE: JAROSTY ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25, Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Rękoraj 98 i 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 20.04 (ŚRODA), 02.05, 16.05, 30.05, 13.06, 27.06, 11.07, 25.07, 08.08, 22.08, 05.09, 19.09, 03.10, 17.10, 31.10, 14.11, 12.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 02.05, 30.05, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 16.05, 14.11

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2023

20.12.2022

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2023

MOSZCZENICA: ul. Cmentarna,

Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia

11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 27.04, 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12

GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE

16.01, 13.02, 13.03, 06.04, 08.05, 05.06, 03.07, 31.07, 28.08, 25.09, 23.10, 20.11, 18.12

WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona

10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 02.05, 30.05, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12

DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa, Poziomkowa

18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12

RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW

12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 04.05, 01.06, 29.06, 27.07, 24.08, 21.09, 19.10, 16.11, 14.12

DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK

19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 11.05, 06.06, 06.07, 03.08, 31.08, 28.09, 26.10, 23.11, 21.12

BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW

20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 12.05, 09.06, 07.07, 04.08, 01.09, 29.09, 27.10, 24.11, 22.12

GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY

17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12

WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Dworcowa, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa, 100-lecia Odzyskania Niepodległości

13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 05.05, 02.06, 30.06, 28.07, 25.08, 22.09, 20.10, 17.11, 15.12

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka