Pomoc dla uchodźców. Gdzie szukać pomocy?

28.02.2022

Pomoc dla uchodźców. Gdzie się zgłaszać?

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŁUW wszystkie służby podległe Wojewodzie Łódzkiemu przygotowały kompleksowy plan działania na wypadek przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Bezpośredni atak Federacji Rosyjskiej sprawił, iż scenariusz w którym koniecznym będzie udzielenie pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy stał się realny. - W ciągu ostatnich godzin samorządowcy, przedstawiciele kościołów, organizacji społecznych, ludzie dobrej woli i wrażliwego serca z terenu naszego województwa zgłaszają różnorodne oferty pomocy. Chciałbym tym wszystkim osobom bardzo serdecznie podziękować i wyrazić uznanie za ich obywatelską postawę. Biorąc pod uwagę możliwość dalszej eskalacji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego zwracam się do Państwa z prośbą o zgłaszanie propozycji wsparcia dla sąsiadów z Ukrainy, których życie i zdrowie jest zagrożone. Pragę zaznaczyć, iż w pierwszej kolejności zamierzamy korzystać ze zgromadzonych przez administrację rządową w terenie zasobów lokalowych. Jednak Państwa wsparcie i współdziałanie może być istotnym wkładem w nasz wspólny wysiłek. W przypadku chęci zaangażowania się w projekt udzielania pomocy, proszę o wypełnienie załączonego do niniejszego pisma formularza gotowości oraz wysłania go na adres mailowy właściwego starosty - informuje Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.Zgodnie z przepisami o zarządzaniu kryzysowym na terenie powiatu starosta pełni funkcję koordynatora wszelkich działań, dlatego też wszelkie inicjatywy pomocy uchodźcom i wsparcia humanitarnego Ukrainy ze strony gmin będą koordynowali w województwie łódzkim starostowie. - Chciałbym zapewnić, iż zarówno ja, jak i wszyscy moi współpracownicy pozostają do Państwa dyspozycji. Szanowni Państwo, jesteśmy zmuszeni działać w trudnym czasie, wymagającym współdziałania i wzajemnego zaufania. Jednak jestem przekonany, że tak jak wielokrotnie w historii naszej Ojczyzny potrafiliśmy pokazać solidarność, tak i tym razem staniemy wspólnie na wysokości zadania - dodaje wojewoda Bocheński. Poniżej ulotka informacyjna dla uchodźców w trzech językach

Czytaj więcej...

Pomoc dla Ukrainy

27.02.2022

Pomoc dla Ukrainy

W związku z wojną na Ukrainie oraz dużą liczbą uchodźców, przybywających do naszego kraju Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Moszczenicy, 86. PDH Knieja im. Stefana Karaszewskiego w Moszczenicy oraz Stowarzyszenie „Wspólnie dla Gminy Moszczenica” prowadzą wspólnie skoordynowaną akcję pomocy.Wszystkie osoby, które chcą udzielić pomocy mogą dostarczyć do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy następujące rzeczy:- podstawowe środki medyczne: bandaże, opaski, plastry opatrunkowe, sól fizjologiczna, leki przeciwbólowe;- owoce i warzywa, mleko w kartonie, jogurty,  żywność długoterminowa;- woda, soki w butelkach (najlepiej w zgrzewkach) ;- jedzenie dla dzieci (słoiczki) ;- pieluchy (różne rozmiary), pieluchomajtki, chusteczki nawilżane, chusteczki zwykłe;- środki higieniczne (szczoteczki i pasty do zębów, mydło w płynie, żele do kąpieli, podpaski, papier toaletowy, ręczniki papierowe, szampony) ;- odzież czysta w dobrym stanie(wyprana) ;- bielizna (nowa) ;- ręczniki, pościel, materace, poduszki, koce, śpiwory, kołdry;- gry, pluszaki, kolorowanki, kredki i inne zabawki dla dzieci; Produkty o krótkim terminie przydatności będą niezwłocznie przekazywane rodzinom ukraińskim przebywającym na terenie naszej gminy i powiatu oraz uchodźcom przejeżdżającym przez powiat piotrkowski.Produkty o długim terminie przydatności będą przekazane do konwoju pomocowego na Ukrainę organizowanego przez Chorągiew Łódzką ZHP. Dary można przekazywać w OSP w Moszczenicy:W niedzielę przez 40 minut po każdej Mszy Świętej oraz w godzinach 16.00 – 20.00Od poniedziałku do soboty w godzinach 16.00 – 20.00 Za wszystkie przekazane dary składamy serdeczne podziękowania! Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w MoszczenicyOchotnicza Straż Pożarna w Moszczenicy86. PDH Knieja im. Stefana Karaszewskiego w MoszczenicyStowarzyszenie „Wspólnie dla Gminy Moszczenica”

Czytaj więcej...

Oddali ponad 28 litrów krwi

23.02.2022

Oddali ponad 28 litrów krwi

Blisko 80 osób zgłosiło chęć oddania krwi podczas pierwszej w tym roku akcji, zorganizowanej przez klub Honorowych Dawców Krwi w Moszczenicy. Tym razem krwiodawców gościli druhowie z OSP w Moszczenicy. - Podczas niedzielnej akcji zarejestrowało się 76 krwiodawców, a po badaniu lekarskim, krew oddało 63 z nich, dzięki czemu pozyskano 28015 litra tego bezcennego i leku. Pierwszy raz krew oddały 2 osoby, dzięki czemu stąpiły do elitarnego grona Honorowych Krwiodawców – podsumowuje Edyta Duda, prezes moszczenickiego klubu HDK-PCK. Organizatorzy zbiórki dziękują wszystkim osobom, instytucjom oraz firmom, które wsparły akcję. - Pięknie dziękujemy wszystkim krwiodawcom za ich wspaniały i bezcenny dar, ekipie RCKiK z Łodzi za profesjonalne przeprowadzenie akcji, koleżankom i kolegom z zarządu za poświęcony czas i pomoc w przygotowaniu , a także naszym wspaniałym sponsorom, którzy niejednokrotnie wspierali i wspierają naszą inicjatywę – podkreśla E.Duda, która już dziś zaprasza na kolejną zbiórkę, zaplanowaną na 8 maja.

Czytaj więcej...

Pomoc dla poszkodowanych

17.02.2022

Pomoc dla poszkodowanych

Zerwane dachy, powalone budynki gospodarcze, połamane drzewa, uszkodzone samochody i płoty to skutki wichury, która przeszła nad gminą Moszczenica. Najbardziej ucierpiał Sierosław, gdzie trąba powietrzna pozrywała dachy i uszkodziła budynki. Od rana trwa szacowanie strat i usuwanie szkód. Z pomocą ruszyli strażacy, którzy zabezpieczyli teren i budynki. Powołano gminno-powiatowy sztab kryzysowy. - Najbardziej ucierpiały dwa gospodarstwa, w których straty są olbrzymie. Na szczęście nikomu nic się nie stało - mówi wójt Marceli Piekarek, który razem ze starostą Piotrem Wojtysiakiem przyjechali do poszkodowanych gospodarstw.Wichura nie oszczędziła Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierosławiu. Z remizy i budynków gospodarczych pozrywało dachy.- W teren ruszyła już komisja do szacowania strat i rzeczoznawcy. Mamy też zapewnienia od wojewody, że udzielona będzie wszelka potrzebna pomoc. Tragedia ta pokazała, że potrafimy się jednoczyć. Dziękuję wszystkim, którzy okazali nam wsparcie m.in. strażakom, policjantom, staroście Piotrowi Wojtysiakowi,  posłowi Grzegorzowi Lorkowi, wójtom z innych gmin,  a także dyrekcji i paniom ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy i właścicielom Baru Piast, którzy bezinteresownie zapewnili ciepłe posiłki dla pracujących od rana  strażaków - dziękuje wójt Marceli Piekarek.

Czytaj więcej...

Park w Moszczenicy  zamknięty

17.02.2022

Park w Moszczenicy zamknięty

Burze i wichury, które przeszły nad naszą gminą minionej nocy wyrządziły wiele szkód. Najbardziej ucierpiał Sierosław, ale silne wiatry nie oszczędziły też zabytkowego parku w Moszczenicy. - W związku poprzewracanymi drzewami i połamanymi konarami, które mogą zagrażać bezpieczeństwu spacerowiczów podjęliśmy decyzję o całkowitym zamknięciu parku aż do odwołania. Apelujemy do mieszkańców o przestrzeganie zakazu wstępu na teren parku  dla ich własnego bezpieczeństwa - informuje z-ca wójta Krzysztof Jędrzejczyk.Obecnie trwa usuwanie skutków wichury.

Czytaj więcej...

IDZIE WIOSNA – NIE ŁAM SIĘ! Rusza powiatowa akcja profilaktyczna

16.02.2022

IDZIE WIOSNA – NIE ŁAM SIĘ! Rusza powiatowa akcja profilaktyczna

Osteoporoza (zwana również „cichym złodziejem kości”) - to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Występuje najczęściej u kobiet po menopauzie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią 2,1 mln osób, w tym 1,7 mln kobiet. Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak zaprasza mieszkańców powiatu piotrkowskiego, szczególnie tych po 50 roku życia, do wzięcia udziału w bezpłatnym badaniu w kierunku osteoporozy. Akcja profilaktyczna będzie prowadzona przez Regionalny Ośrodek Diagnostyki Leczenia Osteoporozy w Piotrkowie Trybunalskim, który mieści się przy ul. Kostromskiej 66. - Do udziału w akcji profilaktycznej zapraszamy mieszkańców powiatu piotrkowskiego po 50 roku życia, u których w wieku dojrzałym dochodziło do częstych złamań i nie było to spowodowane wypadkiem komunikacyjnym. To może być sygnał, że występują u nich problemy z gęstością i twardością kości. Szczególnie zachęcamy do tego badania kobiety, u których z powodu zabiegu czy leczenia nie występuje miesiączka lub przestały krwawić przed 40 rokiem życia. Takiemu badaniu powinny poddać się także osoby leczone preparatami sterydowymi w przebiegu np. astmy czy alergii - zachęca Kierownik Regionalnego Ośrodka Diagnostyki Leczenia Osteoporozy dr n. med. Witold Tomaszewski specjalista endokrynolog. Aby wziąć udział w bezpłatnym badaniu i konsultacji z dr Witoldem Tomaszewskim należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 44 732 88 45 w godzinach urzędowania Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim od 7:30 do 15:30. Akcja przeprowadzona zostanie w marcowe wtorki - 1, 8, 15 i 22 marca - w Ośrodku przy ul. Kostromskiej 66 w Piotrkowie, przy czym z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet na dzień 8 marca będą zapisywane wyłącznie panie - mieszkanki powiatu piotrkowskiego.

Czytaj więcej...

Zaproszenie na sesję Rady Gminy

14.02.2022

Zaproszenie na sesję Rady Gminy

16 lutego 2022 roku w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy obradować będą radni. Podczas sesji omawiane będą sprawy związane z budżetem gminy, siecią przystanków komunikacyjnych i podatkami lokalnymi. Początek sesji o godzinie 9.00Szczegółowy porządek obrad TUTAJ

Czytaj więcej...

Informacja dla producentów rolnych oraz hodowców bydła

10.02.2022

Informacja dla producentów rolnych oraz hodowców bydła

Uwaga! Informujemy, że w 2022 roku zwiększono limity litrów oleju napędowego- do 110 litrów na 1 ha fiz. użytków rolnych oraz 40 litrów na bydło.Przypominamy, że każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien:• w terminie od 1 lutego 2022 r. do 28 lutego 2022 r. złożyć wniosek wraz fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2022 r., • w terminie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. złożyć wniosek wraz z fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2022 r.Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2022 roku uległ zwiększeniu i wynosi:• 110 zł  x  ilość ha użytków rolnych oraz• 40 zł  x  średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła (DJP)Wypłata zwrotu tylko na rachunek bankowy – należy wpisać go we wniosku. Wyłącznie kompletnie wypełnione wnioski przyjmować będą pracownicy Urzędu Gminy w Moszczenicy w pok. nr 7 w godzinach pracy Urzędu. Wypełnienie wniosku na miejscu może być utrudnione. Wnioski do pobrania w Urzędzie Gminy pok. 1 Biuro Obsługi Mieszkańca i na stronie http://bip.moszczenica.eu/groups/details/288, gdzie jest też więcej informacji na temat zwrotu podatku akcyzowego.Ważne: Przypominamy o zachowaniu środków ostrożności, w tym o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa, zachowaniu bezpiecznej odległości oraz dezynfekowaniu rąk płynem dostępnym przy wejściu do Urzędu.

Czytaj więcej...

Podsumowali rok

07.02.2022

Podsumowali rok

Nadanie imienia patrona, liczne akcje krwiodawstwa i odznaczenia dla kolejnych członków - klub HDK-PCK im.Stanisława Ortela, działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Babach podsumował miniony rok. Członkowie klubu podsumowali minione dwanaście miesięcy podczas zebrania sprawozdawczego, które odbyło się w siedzibie OSP. - Pomimo panującej pandemii, rok 2021r możemy podsumować jako udany. Nasz klub zorganizował 6 akcji krwiodawczych, w których wzięło udział 260 osób gotowych pomagać innym. Zebraliśmy ponad 100 litrów krwi, która uratowała zdrowie i życie wielu osobom - to nasz rekord w całej przeszło 20 letniej działalności klubu – podsumowuje prezes Krzysztof Jędrzejczyk. Członkowie klubu brali również udział w różnych imprezach i uroczystościach. Zostają też odznaczeni. - Uczestniczyliśmy w akcjach charytatywnych, m.in. w festynie na stadionie MOSIR w Piotrkowie, gdzie wspieraliśmy mieszkankę Piotrkowa w pozyskaniu środków na zakup protez nóg. Nasza reprezentacja wzięła udział w Rejonowej Spartakiadzie Klubów HDK, czyli sportowej rywalizacji Klubów HDK z dawnego woj. piotrkowskiego, którą to rywalizację wygraliśmy. organizowaliśmy i braliśmy udział w różnych spotkaniach i uroczystości na terenie parafii Baby i gminy Moszczenica między innymi uczestniczyliśmy w różnych procesjach z okazji świąt, a członkowie naszego klubu wystawiają asystę i niosą relikwie patrona Parafii Baby św. Maksymiliana Kolbe. Pięciu członków klubu zostało odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę Brązowymi Krzyżami Zasługi, kilku kolejnych otrzymało też odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi – wylicza prezes Jędrzejczyk. Jednak, jak podkreśla najważniejszym wydarzeniem minionego roku było uroczyste nadanie klubowi patrona, którym został zasłużony krwiodawca, twórca klubu i jego długoletni prezes. – To była wyjątkowa data w naszej historii. Cieszymy się, że w ten sposób mogliśmy uczcić pamięć Stanisława Ortela. A jakie plany na ten rok? – Oczywiście kolejne akcje. Pierwsza już w tym tygodniu. 13 lutego będzie okazja, aby po raz pierwszy w tym roku odpowiedzieć na nasz apel i oddać krew na akcji organizowanej przez Klub HDK PCK przy OSP Baby im. Stanisława Ortela w Szkole Podstawowej w Babach. Naszej pomocy bardzo potrzebuje 7 letni Filip z Raciborowic. Liczymy, że i tym razem nie zawiedziecie. Przybywajcie licznie, wszystko będzie odbywać się z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego. Klub jest zaopatrzony przez wójta gminy w maseczki ochronne i środki dezynfekujące. Na wszystkich czeka jak zwykle słodki poczęstunek przygotowany przez członków naszego klubu i niespodzianki. Pozdrawiamy i do zobaczenia 13.02.2022 w godz. 10.00 - 13.30 – zaprasza Krzysztof Jędrzejczyk. Planowane akcje w 2022 r.: 13.02.2022 Szkoła Podstawowa Baby 24.04. 2022 Szkoła Podstawowa Baby 26.06. 2022 Szkoła Podstawowa Baby 09.10. 2022 Szkoła Podstawowa Baby 18.12. 2022 Szkoła Podstawowa Baby oraz dwie akcje wyjazdowe: 03. 07.2022 boisko przy Internacie Technikum Rolniczego w Czarnocinie -  Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w gminie Czarnocin 04.09.2022 Szkoła Podstawowa Będkowie – Dożynki Gminne w Będków

Czytaj więcej...

Uwaga! Przerwa w dostawie wody

04.02.2022

Uwaga! Przerwa w dostawie wody

Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Moszczenicy informuje, że w dniu 07.02.2022 r. (poniedziałek) w godzinach 9.00 - 13.00 wystąpi przerwa w dostawie wody w miejscowości: Kolonia Raków ul. Moszczenicka od nr 11, oraz ulice przyległe tj. ul. Sosnowa, ul. Słoneczna, ul. Jarzębinowa, ul. Wrzosowa, ul. Stumilowego Lasu. Przerwa spowodowana będzie pracami remontowymi na sieci wodociągowej.

Czytaj więcej...

Morsowanie i pomoc

04.02.2022

Morsowanie i pomoc

Kolejna akcja charytatywna. Tym razem urodzinowe morsowanie będzie połączone ze zbiórką na rzecz Łukasza Tabały.- Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników zimowych kąpieli, ich rodziny, przyjaciół i kibiców na kolejną akcję na rzecz Łukasza Tabały. Tym razem do #drużynałukasza przyłączył się Klub Morsa Moszczenica, który swoje 4 urodziny postanowił połączyć ze zbiórką pieniędzy na rehabilitację i leczenie Łukasza Tabały  - zaprasza w imieniu organizatorów Marta Kuchta.Impreza rozpocznie się 13 lutego 2022 roku o godzinie 14.00 w Moszczenicy przy stawie ul. Spacerowa. A co w programie ? O 14.30 OSP Moszczenica zaprezentuje swoją niespodziankę, a o  godzinie 15.00 po krótkiej rozgrzewce z instruktorem fitness Eweliną Kubiak wspólne wejście do wody.  Wszyscy uczestnicy imprezy będą mogli ogrzać się przy ognisku, posłuchać muzyki i poczęstować się żurkiem, kiełbaską lub ciastem, które będzie można również kupić. Pieniądze uzbierane podczas imprezy w całości zostaną przeznaczone na rehabilitacje i leczenie Łukasza Tabały.

Czytaj więcej...

 Komunikat o wygaszeniu obszaru zapowietrzonego i zagrożonego ogniskiem HPAI na terenie Gminy Moszczenica

02.02.2022

Komunikat o wygaszeniu obszaru zapowietrzonego i zagrożonego ogniskiem HPAI na terenie Gminy Moszczenica

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Łódzkiego nr 8/2022 z dnia 25 stycznia 2022 r. Traci moc Rozporządzenie nr 27/2021 Wojewody Łódzkiego z dnia 17 grudnia 2021r. w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, w związku z wystąpieniem choroby zakaźnej wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), sposobu oznakowania i wprowadzania zakazów ora nakazów na tych obszarach (DZ. U. Woj. Łódzkiego z 2021 r. poz. 6623), co za tym idzie zostaje wygaszony obszar zapowietrzony i zagrożony ogniska HPAI na terenie Gminy Moszczenica.

Czytaj więcej...

Zapraszamy do udziału w VI edycji konkursu rękodzieła artystycznego pt.

01.02.2022

Konkurs KRAINA CZARÓW

Zapraszamy do VI edycji konkursu rękodzieła artystycznego pt. "Kraina czarów". Konkurs został objęty patronatem Starosty Piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka. Termin składania prac upływa 29 kwietnia 2022 roku. Miejsce składania prac: Ośrodek Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury, ul. Słowackiego 13 w godz. 8.00 - 19.00 (ferie zimowe 8.00 - 16.00).

Czytaj więcej...

Porady prawne tylko zdalnie. Starostwo zawiesza wizyty w punktach porad prawnych.

01.02.2022

Porady prawne tylko zdalnie. Starostwo zawiesza wizyty w punktach porad prawnych.

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Piotrkowskiego, tymczasowo zawiesza się od dnia 1 lutego 2022 r. do odwołania osobiste udzielanie i świadczenie porad we wszystkich punktach udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego działających na terenie Powiatu Piotrkowskiego i organizuje się udzielanie i świadczenie porad telefonicznie i z wykorzystaniem innych środków porozumiewania się na odległość np. przez telefon, pocztą elektroniczną, przez komunikator internetowy lub w formie wideorozmowy. W celu ustalenia terminu udzielenia porady lub świadczenia poradnictwa obywatelskiego prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 44 732 88 18 lub mailowy: poradyprawne@powiat-piotrkowski.pl oraz za pośrednictwem strony internetowej przeznaczonej do zapisów: https://np.ms.gov.pl/zapisy.Przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów beneficjent nie jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, a osoba fizyczna-przedsiębiorca nie musi składać oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Wszystkie szczegóły dotyczące przywrócenia udzielania i świadczenia porad osobiście będą przedstawione w kolejnym komunikacie, który zostanie zamieszczony m.in. na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim na stronie internetowej pod adresem: https://www.powiat-piotrkowski.pl/warto-wiedziec/npp oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego: https://powiat-piotrkowski.bip.net.pl/?c=423.Zgodnie z § 8 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2018 r. i zmianami do ww. Rozporządzenia z dnia 31 grudnia 2021r. w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, część B karty pomocy może być przekazywana przez osoby uprawnione poprzez wypełnienie ankiety w miejscu świadczenia pomocy lub przekazywana drogą elektroniczną bezpośrednio do urzędu starostwa powiatowego. Osoby ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, mogą przekazać opinię o udzielonej pomocy także listownie lub pod wskazanym numerem telefonu. Osoba odbierająca opinię o udzielonej pomocy w formie telefonicznej przedstawia osobie uprawnionej treść pytań zawartych w części B karty pomocy i możliwych do zaznaczenia odpowiedzi, a także zaznacza wybrane przez osobę uprawnioną odpowiedzi.

Czytaj więcej...

Moszczenica grała dla WOŚP

31.01.2022

Moszczenica grała dla WOŚP

Jest nam niezmiernie miło zakomunikować, że Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Moszczenicy zebrał 15 917,29 zł i 1 Euro. Mimo trudnej sytuacji i wielu obostrzeń Moszczenica pokazała, że ma gorące i hojne serca. Przede wszystkim wielkie podziękowania należą się grupie naszych wolontariuszy, którzy w niedzielę od wczesnych godzin rannych, mimo bardzo trudnych warunków pogodowych zbierali pieniądze do puszek. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się licytacje internetowe. Hitem tegorocznych licytacji okazał się hełm strażacki przekazany przez OSP Moszczenica, który wylicytowany został za 2000 zł. Jedna z internautek wylicytował voucher na polerowanie auta za 1450zł. Za 600 zł „poszedł” kosz z… przetworami (smalec, ogórki kiszone, buraczki, grzybki marynowane) od pani Małgosi. Za 555,55 zł wylicytowano sesje fotograficzną u p. Małgosi Wysockiej. Łącznie z samych licytacji zebraliśmy 7955,55 zł. Od kilku lat z WOŚP Moszczenica grają cudowne panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Moszczenica. W tym roku przekazały one do puszki aż 1760 zł. - Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy włączyli się do licytacji oraz firmom i osobom prywatnym, którzy przekazywali na aukcje swoje fanty. Dziękujemy panu Michałowi z Pizzerii Rocco za ciepły posiłek dla wolontariuszy. Gramy do końca Świata i o jeden dzień dłużej!!! Sie ma! Do zobaczenia za rok - dziękują członkowie sztabu. mat. GOKiS  

Czytaj więcej...

Okólnik dotyczący nielegalnego korzystania z kanalizacji

31.01.2022

Okólnik dotyczący nielegalnego korzystania z kanalizacji

Art. 9 ust. 1 Ustawy z dnia 07 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, (t. j. Dz. U. 2020 r. poz. 2028 z późn. zm.) brzmi: „Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej”. W przypadku wprowadzania wód opadowych do systemu kanalizacji sanitarnej grożą sankcje karne, o których mowa w art.28, ust. 4a cyt. wyżej ustawy w postaci ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości do 10 000 zł. Działania takie są traktowane jako bezumowne korzystanie z kanalizacji sanitarnej, która służy TYLKO I WYŁĄCZNIE do odbioru ścieków bytowych z posesji. W związku z wykryciem takich przypadków w naszej gminie, informujemy, że nałożenie kar pieniężnych poprzedzone będzie przeprowadzoną kontrolą przez służby zajmujące się eksploatacją kanalizacji sanitarnej. Każda z osób, która nielegalnie odprowadza wody deszczowe do kanalizacji, świadomie powoduje wzrost kosztów eksploatacyjnych mających wpływ na cenę jednostkową ścieków. Niedopuszczalne jest, by koszty ponosili uczciwi mieszkańcy. Mając powyższe na uwadze, wzywamy właścicieli posesji, z których wody deszczowe odprowadzane są do sieci kanalizacji sanitarnej, do natychmiastowego usunięcia istniejących nieprawidłowości.

Czytaj więcej...

Darmowe testy

31.01.2022

Darmowe testy antygenowe w aptekach. Sprawdź gdzie jest najbliższa placówka

Wydział Zdrowia Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi uprzejmie informuje, że od 27 stycznia 2022 roku istnieje możliwość wykonania bezpłatnego testu antygenowego na obecność SARS-CoV-19 w aptece. Lista aptek biorących udział w programie jest na bieżąco aktualizowana i zamieszczana na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran#apteki Test jest opłacany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie jest na niego potrzebne skierowanie. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby. Badanie przeprowadzi farmaceuta - pobierze wymaz z nosogardzieli, wykona test i przedstawi wynik na miejscu. Wynik będzie również dostępny systemie. Pacjent otrzyma go SMS-em lub przez Internetowe Konto Pacjenta.

Czytaj więcej...

Pomagamy dalej – dobro wraca !

28.01.2022

Pomagamy dalej – dobro wraca !

Kolejna akcja uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II z Gazomi. - Nasza szkoła ponownie zasiliła „konto” Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci Łupkowa plastikowymi korkami. Dziękuje wszystkim, którzy wspierają akcję i pomagają przy całej logistyce zbierania nakrętek – informuje Paulina Łysik, nauczycielka koordynująca zbiórkę. Szkoła czynnie bierze udział w różnych akcjach charytatywnych. Placówka przekazała m.in. 2100 zł na festynie w Srocku na rehabilitację Łukasza Tabały. Pieniądze pochodziły z kiermaszu, gdzie sprzedawano stroiki, gadżety i ciasta.

Czytaj więcej...

Ograniczenia w pracy Urzędu Gminy w Moszczenicy

26.01.2022

Ograniczenia w pracy Urzędu Gminy w Moszczenicy

Wójt Gminy Moszczenica informuje, że w związku z  Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2022 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 24 stycznia br. do 28 lutego br. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury oraz uczelni. W związku z powyższym od poniedziałku 24 stycznia br. bezpośredni kontakt pracowników z interesantami Urzędu Gminy w Moszczenicy zostaje ograniczony a pracownicy Urzędu Gminy w Moszczenicy będą mogli przejść częściowo na pracę zdalną. Wejście do budynku Urzędu przy ul. Kosowskiej 1 oraz przy ul. Kosowskiej 2 - Referat Inwestycji i Rozwoju oraz przy ul. Piotrkowskiej 13 - Referat Edukacji odbywać się będzie według zasad „jedna osoba wychodzi jedna osoba wchodzi”. Urząd będzie przyjmował interesantów przede wszystkim w zakresie spraw związanych z rejestracją zgonu, złożeniem wniosku bądź odbiorem dowodu osobistego, zawieszaniem działalności gospodarczej lub innych spraw, których realizacja jest niezbędna do zapewnienia pomocy interesantom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej. Potencjalni interesanci będą przyjmowani przez pracowników w wyznaczonym do tego miejscu (biurka z osłonami z plexi). Po wejściu do budynku uprzejmie prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, tj. dezynfekcję rąk (przy drzwiach znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji), posiadanie założonej maseczki na usta i nos oraz zachowanie bezpiecznego dystansu – 1,5 m. Rekomendujemy załatwienie pozostałych spraw poprzez wykorzystanie: - poczty tradycyjnej, - drogi elektronicznej: ug@moszczenica.eu - platformy ePUAP: /okvgm73532/skrytkaESP - telefonicznie (44) 616 96 25, (44) 616 96 23 i (44) 616 94 89 oraz dokonywanie płatności drogą elektroniczną na numer yrachunków bankowych dostępne na stronie https://ug.moszczenica.eu/page/details/86/konta-bankowe-urzedu-gminy Powyższe zasady mają na celu zmniejszenie ryzyka powstawania ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2, co ma zapobiegać występowaniu oraz potencjalnie przerywać łańcuch zakażeń tym wirusem. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy!

Czytaj więcej...

OKÓLNIK - wybór sołtysa w Raciborowicach

24.01.2022

OKÓLNIK - wybór sołtysa w Raciborowicach

Na podstawie § 17 ust. 1 pkt 3 oraz § 35 ust. 1 Statutu Sołectwa Raciborowice Wójt Gminy Moszczenica zwołuje zebranie wiejskie w celu wyboru Sołtysa, które odbędzie się dnia 31 stycznia 2022 roku o godz.18.15 (I termin) godz. 18.30(II termin) w sali OSP w Raciborowicach . Proponowany porządek obrad: 1. Otwarcie zebrania i podpisanie listy obecności. 2. Przyjęcie proponowanego porządku obrad. 3. Wybór Sołtysa (kadencja 2019-2024). 4. Sprawy różne. 5. Zakończenie zebrania.

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

29.12.2020

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

Publikujemy harmonogram odbioru odpadów komunalnych w roku 2021.Uwaga! Ulega zmianie częstotliwość odbioru odpadów.   Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej oraz Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów komunalnych, z uwagi na podział ulic   Moszczenica: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 21.04.2021, 05.05.2021, 19.05.2021, 02.06.2021, 16.06.2021, 30.06.2021, 14.07.2021, 28.07.2021, 11.08.2021, 25.08.2021, 08.09.2021, 22.09.2021, 06.10.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 05.05.2021, 02.06.2021, 30.06.2021, 28.07.2021, 25.08.2021, 22.09.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 19.05.2021, 17.11.2021   Gazomia Nowa, Gazomia Stara, Gościmowice Drugie, Białkowice, Gościmowice Pierwsze, Raciborowice ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 26.04.2021, 10.05.2021, 24.05.2021, 07.06.2021, 21.06.2021, 05.07.2021, 19.07.2021, 02.08.2021, 16.08.2021, 30.08.2021, 13.09.2021, 27.09.2021, 11.10.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 10.05.2021, 07.06.2021, 05.07.2021, 02.08.2021, 30.08.2021, 27.09.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 24.05.2021, 22.11.2021   Gajkowice, Raków, Raków Duży ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 27.04.2021, 11.05.2021, 25.05.2021, 08.06.2021, 22.06.2021, 06.07.2021, 20.07.2021, 03.08.2021, 17.08.2021, 31.08.2021, 14.09.2021, 28.09.2021, 12.10.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 11.05.2021, 08.06.2021, 06.07.2021, 03.08.2021, 31.08.2021, 28.09.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 25.05.2021, 23.11.2021   Daszówka, Jarosty, Karlin, Michałów, Raków Duży ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 28.04.2021, 12.05.2021, 26.05.2021, 09.06.2021, 23.06.2021, 07.07.2021, 21.07.2021, 04.08.2021, 18.08.2021, 01.09.2021, 15.09.2021, 29.09.2021, 13.10.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 12.05.2021, 09.06.2021, 07.07.2021, 04.08.2021, 01.09.2021, 29.09.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 26.05.2021, 18.11.2021   Rękoraj, Kosów, Sierosław ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 22.04.2021, 06.05.2021, 20.05.2021, 05.06.2021, 17.06.2021, 01.07.2021, 15.07.2021, 29.07.2021, 12.08.2021, 26.08.2021, 09.09.2021, 23.09.2021, 07.10.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 06.05.2021, 05.06.2021, 01.07.2021, 29.07.2021, 26.08.2021, 23.09.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 20.05.2021, 09.11.2021   Dąbrówka,  Podolin, Srock ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 01.04.2021, 15.04.2021, 29.04.2021, 13.05.2021, 27.05.2021, 10.06.2021, 24.06.2021, 08.07.2021, 22.07.2021, 05.08.2021, 19.08.2021, 02.09.2021, 16.09.2021, 30.09.2021, 14.10.2021, 28.10.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 15.04.2021, 13.05.2021, 10.06.2021, 08.07.2021, 05.08.2021, 02.09.2021, 30.09.2021, 28.11.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 27.05.2021, 25.11.2021   Baby, Kiełczówka, Pomyków ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 02.04.2021, 16.04.2021, 30.04.2021, 14.05.2021, 28.05.2021, 11.06.2021, 25.06.2021, 09.07.2021, 23.07.2021, 06.08.2021, 20.08.2021, 03.09.2021, 17.09.2021, 01.10.2021, 15.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 16.04.2021, 14.05.2021, 11.06.2021, 09.07.2021, 06.08.2021, 03.09.2021, 01.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 28.05.2021, 08.11.2021   Wola Moszczenicka: ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 20.04.2021, 04.05.2021, 18.05.2021, 01.06.2021, 15.06.2021, 29.06.2021, 13.07.2021, 27.07.2021, 10.08.2021, 24.08.2021, 07.09.2021, 21.09.2021, 05.10.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 04.05.2021, 01.06.2021, 29.06.2021, 27.07.2021, 24.08.2021, 21.09.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 18.05.2021, 16.11.2021   Moszczenica: ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa Wola Moszczenicka: ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Miodowa, Modrzewiowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Plac Włókniarzy, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 23.04.2021, 07.05.2021, 21.05.2021, 04.06.2021, 18.06.2021, 02.07.2021, 16.07.2021, 30.07.2021, 13.08.2021, 27.08.2021, 10.09.2021, 24.09.2021, 08.10.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 07.05.2021, 04.06.2021, 02.07.2021, 30.07.2021, 27.08.2021, 24.09.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 21.05.2021, 19.11.2021     Miejsca trudno dostępne: Jarosty ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25,  Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Raciborowice 32, 33, 34, Rękoraj 98, Rękoraj 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 19.04.2021, 08.05.2021, 17.05.2021, 31.05.2021, 14.06.2021, 28.06.2021, 12.07.2021, 26.07.2021, 09.08.2021, 23.08.2021, 06.09.2021, 20.09.2021, 04.10.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 08.05.2021, 31.05.2021, 28.06.2021, 26.07.2021, 23.08.2021, 20.09.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 17.05.2021, 15.11.2021  

Czytaj więcej...
Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2022 r

20.12.2021

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2022 r.

Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej i Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów, z uwagi na podział ulic. MOSZCZENICA: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 20.04, 04.05, 18.05, 01.06, 15.06, 29.06, 13.07, 27.07, 10.08, 24.08, 07.09, 21.09, 05.10, 19.10, 16.11, 14.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 04.05, 01.06, 29.06, 27.07, 24.08, 21.09, 19.10, 16.11, 14.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 18.05, 16.11 GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 25.04, 09.05, 23.05, 06.06, 20.06, 04.07, 18.07, 01.08, 17.08 (ŚRODA), 29.08, 12.09, 26.09, 10.10, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 23.05, 21.11 GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 26.04, 10.05, 24.05, 07.06, 21.06, 05.07, 19.07, 02.08, 16.08, 30.08, 13.09, 27.09, 11.10, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 24.05, 22.11 DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 27.04, 11.05, 25.05, 08.06, 22.06, 06.07, 20.07, 03.08, 17.08, 31.08, 14.09, 28.09, 12.10, 26.10, 23.11, 21.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 11.05, 08.06, 06.07, 03.08, 31.08, 28.09, 26.10, 23.11, 21.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 25.05, 17.11 RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 21.04, 05.05, 19.05, 02.06, 18.06 (SOBOTA), 30.06, 14.07, 28.07, 11.08, 25.08, 08.09, 22.09, 06.10, 20.10, 17.11, 15.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 05.05, 02.06, 30.06, 28.07, 25.08, 22.09, 20.10, 17.11, 15.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 19.05, 08.11 DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 28.04, 12.05, 26.05, 09.06, 23.06, 07.07, 21.07, 04.08, 18.08, 01.09, 15.09, 29.09, 13.10, 27.10, 24.11, 22.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO):  20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 12.05, 09.06, 07.07, 04.08, 01.09, 29.09, 27.10, 24.11, 22.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 26.05, 24.11 BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 21.01, 18.02, 18.03, 01.04, 15.04, 29.04, 13.05, 27.05, 10.06, 24.06, 08.07, 22.07, 05.08, 19.08, 02.09, 16.09, 30.09, 14.10, 28.10, 25.11, 23.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO):  21.01, 18.02, 18.03, 15.04, 13.05, 10.06, 08.07, 05.08, 02.09, 30.09, 28.10, 25.11, 23.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 27.05, 07.11 WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 19.04, 07.05 (SOBOTA), 17.05, 31.05, 14.06, 28.06, 12.07, 26.07, 09.08, 23.08, 06.09, 20.09, 04.10, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 07.05 (SOBOTA), 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 17.05, 15.11 WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 14.01, 11.02, 11.03, 08.04, 22.04, 06.05, 20.05, 03.06, 17.06, 01.07, 15.07, 29.07, 12.08, 26.08, 09.09, 23.09, 07.10, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 14.01, 11.02, 11.03, 08.04, 06.05, 03.06, 01.07, 29.07, 26.08, 23.09, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 20.05, 18.11 MIEJSCA TRUDNO DOSTĘPNE: JAROSTY ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25, Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Rękoraj 98 i 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 20.04 (ŚRODA), 02.05, 16.05, 30.05, 13.06, 27.06, 11.07, 25.07, 08.08, 22.08, 05.09, 19.09, 03.10, 17.10, 31.10, 14.11, 12.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 02.05, 30.05, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 16.05, 14.11

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2023

20.12.2022

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2023

MOSZCZENICA: ul. Cmentarna,

Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia

11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 27.04, 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12

GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE

16.01, 13.02, 13.03, 06.04, 08.05, 05.06, 03.07, 31.07, 28.08, 25.09, 23.10, 20.11, 18.12

WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona

10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 02.05, 30.05, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12

DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa, Poziomkowa

18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12

RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW

12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 04.05, 01.06, 29.06, 27.07, 24.08, 21.09, 19.10, 16.11, 14.12

DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK

19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 11.05, 06.06, 06.07, 03.08, 31.08, 28.09, 26.10, 23.11, 21.12

BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW

20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 12.05, 09.06, 07.07, 04.08, 01.09, 29.09, 27.10, 24.11, 22.12

GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY

17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12

WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Dworcowa, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa, 100-lecia Odzyskania Niepodległości

13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 05.05, 02.06, 30.06, 28.07, 25.08, 22.09, 20.10, 17.11, 15.12

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka