Zebranie sołeckie w Rękoraju

21.09.2021

Zebranie sołeckie w Rękoraju

Zebranie dot. Funduszu Sołeckiego na 2021 r. odbędzie się 27.09.2021 r. w budynku Szkoły Podstawowej. Pierwszy termin: 27.09.2021 r. godz. 18.00 Drugi termin: 27.09.2021 r. godz. 18.15 Sołtys wsi Rękoraj Halina Kowara

Czytaj więcej...

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Moszczenicy im. św. Stanisława Kostki

20.09.2021

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy

18 września przypada wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Moszczenicy obchodzony jest Dzień Patrona. Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą odprawił zaproszony proboszcz z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Karlinie - ksiądz Robert Nowak. Celebrans przywiózł ze sobą relikwie naszego patrona. W swojej homilii ksiądz Robert odniósł się do przykładu życia św. Stanisława Kostki. Zwrócił uwagę na cechy charakteru świętego, które powinna naśladować młodzież, a mianowicie: wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego celu, cierpliwość w pokonywaniu przeszkód, rozwijanie talentów i realizacja odkrytego powołania. Wskazał, że Patron powinien być dla wszystkich wzorem do naśladowania i z jego życia należy brać przykład i czerpać siły. W obchodach święta, oprócz całej społeczności szkolnej, udział wzięli nauczyciele i pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz zaproszeni goście ksiądz proboszcz Władysław Paś, ksiądz wikariusz Jakub Konwaluk, wójt Marceli Piekarek, przewodnicząca Rady Gminy Moszczenica – Małgorzata Domańska,  dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty - Tomasz Trzaskacz, starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty Aneta Cichoń,  dyrektor GOKiS-u Włodzimierz Kaźmierczak. Po mszy poświęcono odzyskany, zabytkowy, pochodzący z 1936r., obraz św. Stanisława Kostki. Został zawieszony obok pierwszego sztandaru z tego samego, 1936 roku. Marcin Kaźmierczak krótko opowiedział o historii tego dzieła. Krótką część artystyczną stanowiły recytowane wiersze przeplatane pięknymi piosenkami wykonanymi przez solistów i chór szkolny pod kierunkiem p. Roberta Bykowskiego. Na koniec rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny pt.: „ Święty Stanisław Kostka – moim patronem”. W kategorii klas I-IV nagrody otrzymali: 1.miejsce: Michalina Jaros - SP Moszczenica Kalina Jędrzejczyk- SP Baby 2.miejsce: Iga Zielińska- SP Jarosty 3. miejsce: Natalia Laśkiewicz- SP Baby Wyróżnienie: Franciszek Masiarek- SP Jarosty W kategorii klas V-VIII nagrody przyznano : 1. miejsce - Dominika Majda - SP Moszczenica                     Maria Wojciechowska - SP Jarosty 2. miejsce - Gabriel Jaśkin - SP Moszczenica 3. miejsce- Zuzanna Mamełek - SP Jarosty wyróżnienie: Aleksandra Maciejek - SP Srock Koordynatorami całości programu byli katecheci:  Ilona Gomula i Paweł Andrzejewski.

Czytaj więcej...

Zebranie sołeckie w Karlinie

14.09.2021

Zebranie sołeckie w Karlinie

Sołtys Sołectwa Karlin zawiadamia, że 17.09.2021r (piątek) o godz. 18.30 w Domu Ludowym odbędzie się zebranie sołeckie w sprawie podziału środków w ramach Funduszu Sołeckiego na rok 2022. Tomasz ŁaskiSołtys

Czytaj więcej...

Od cepa aż po kombajn – historia rolnictwa z terenu gminy Moszczenica

13.09.2021

Od cepa aż po kombajn – historia rolnictwa z terenu gminy Moszczenica

Wystawa zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych przyciągnęła miłośników motoryzacji. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Od cepa aż po kombajn – historia rolnictwa z terenu gminy Moszczenica”. - Podczas wystawy można było zobaczyć m.in. ciągnik Zator 25A z 1947r., Zetor 50 Super, Ursusy (z lat 60 minionego wieku) czy wiele innych modeli, który były oblegane przez najmłodszych odwiedzających wystawę. Najważniejszym punktem festynu był pokaz pracy maszyn omłotowej „Warmianki” (z 1975r.). Na żywo można było zobaczyć, jak ciężka była praca na roli, w jak ciężkich warunkach pracowali rolnicy – ogromny hałas i duże zapylenie a zborze trzeba wymłócić. Wśród zwiedzających duże zainteresowanie wzbudziła  również zainscenizowana kuźnia i pokaz pracy kowalskiej - relacjonuje Włodzimierz Kaźmierczak, dyrektor GOKiS. Organizatorzy - Stowarzyszenie "Wspólnie dla gminy Moszczenica” oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy dziękują wszystkim wystawcom, którzy zaprezentowali swoje maszyny rolnicze i ciągniki. - Szczególne podziękowania kierujemy do Arkadiusza Smugi, który pięknie i zrozumiale opowiadał o wszystkich eksponatach i o pracy rolnika w minionych latach. Jednocześnie zwracamy się apelem do mieszkańców gminy Moszczenica, i nie tylko, jeśli ktoś posiada jakieś stare, niepotrzebne maszyny lub urządzenia rolnicze, które stoją np. w stodole lub w garażu to prosimy o kontakt z nami - dodaje W. Kaźmierczak.

Czytaj więcej...

Gmina Moszczenica uruchomiła usługę Publiczny Internet dla Każdego

07.09.2021

Gmina Moszczenica uruchomiła usługę Publiczny Internet dla Każdego

 - Aby skorzystać z usługi wystarczy połączyć się z siecią o nazwie "Publiczny Internet dla Każdego" i kliknąć przycisk połącz. Nie trzeba podawać żadnych danych uwierzytelniających - informuje prof. Marcin Korytkowski odpowiedzialny za projekt. Pierwszych testów bezpłatnego internetu o przepustowości 30Mb/s, dokonali starosta Piotr Wojtysiak i wójt Marceli Piekarek.  Środki w kwocie 64 368,00 zł na ten cel w całości pochodzą z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa-Powszechny dostęp do szybkiego internetu. Nadajniki znajdują się obecnie w zabytkowym parku oraz GZOZ, GOKiS, GOPS w Kosowie. Działanie infrastruktury technicznej sieci sprawdzili również   zastępca wójta Krzysztof Jędrzejczyk oraz sekretarz gminy Agata Biesaga, którzy również współpracowali przy tym projekcie.

Czytaj więcej...

Nagrody dla Mistrza Europy!

07.09.2021

Nagrody dla Mistrza Europy!

Lista jego sukcesów jest długa. Oskar Jamorski to drużynowy Mistrz Europy w bilard Lasko- Słowenia 2021, srebrny medalista Mistrzostw Europy w odmianie 9 bil, brązowy medalista Mistrzostw Europy w odmianę 14/1. Obecnie zajmuje I miejsce w rankingu East European Billiard Council - Dynamic Best of The East 2021. Sukcesy Oskara - zawodnika UKS Snikers Rekoraj docenili zarówno starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, jak i wójt Moszczenicy Marceli Piekarek. Nagrody wręczono na spotkaniu w Urzędzie Gminy w Moszczenicy. – Gratuluję sukcesów i dziękuję za promocję ziemi piotrkowskiej – mówił starosta Piotr Wojtysiak wręczając list gratulacyjny i nagrodę. - Cieszę się, że mamy w naszej gminie tak wspaniałych młodych ludzi, którzy osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej. To sama przyjemność wręczać takie nagrody – podkreślał wójt Marceli Piekarek, gratulując sukcesów Mistrzowi Europy. Gratulacje od obu samorządowców odebrał również trener Bogusław Bereżny, który towarzyszył Oskarowi.

Czytaj więcej...

Piknik rodzinny w Rakowie Dużym

07.09.2021

Piknik rodzinny w Rakowie Dużym

W ramach ogólnopolskiej akcji „Szczepimy się z KGW” w minioną niedzielę (5.09) w Rakowie Dużym odbył się piknik rodzinny. Organizatorem wspólnej zabawy połączonej z możliwością zaszczepienia się było lokalne Koło Gospodyń Wiejskich. Pogoda dopisała, wiec mieszkańcy chętnie skorzystali z możliwości aktywnego spędzenia czasu. Na uczestników czekały atrakcje dla całych rodzin.  Strażacy i policjanci opowiadali o swojej pracy. Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli wsiąść do policyjnego radiowozu i do wozu bojowego OSP Jarosty. Dla amatorów sportowej rywalizacji przygotowano tor przeszkód, za pokonanie którego można było otrzymać upominek. Na najmłodszych uczestników imprezy, czekały m.in. tzw. "dmuchańce", animacje czy możliwość barwnego przyozdobienia buzi. Oczywiście można było także zjeść coś smacznego i posłuchać piosenek w wykonaniu kapeli Tolka Gałązki.Gośćmi pikniku byli m.in. wicestarosta piotrkowski Dariusz Magacz, wójt Moszczenicy Marceli Piekarek, przewodnicząca Gminnego Związku KGW Halina Derach, radni Rady Gminy Waldemar Banaszczyk i Mariusz Pomazany czy radny Rady Miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim Jan Dziemdziora. Oprócz integracji akcja miała też charakter profilaktyczny. Tego dnia na przyjęcie szczepionki Johnson & Johnson, zdecydowało się 35 osób.

Czytaj więcej...

Uwaga! W Srocku na DK 12 będzie wymieniana

06.09.2021

Uwaga! W Srocku na DK 12 będzie wymieniana nawierzchnia

 W dniach od 6 do 9 września na DK12/91 w Srocku  naprawiana będzie nawierzchnia. Prace drogowe  prowadzone będą godzinach od 8.00 – 17.00 w poniedziałek, wtorek i czwartek, a w środę od 7.00 – 19.00 w systemie tzw. połówek, czyli jeden pas ruchu będzie wyłączony, a ruch prowadzony wahadłowo będzie odbywał się po drugim pasie. Należy zatem spodziewać się utrudnień.

Czytaj więcej...

Harcerze oraz władze gminy pamiętali o lokalnym bohaterze

06.09.2021

Harcerze oraz władze gminy pamiętali o lokalnym bohaterze

5 września 2021r. minęła 82 rocznica bohaterskiej śmierci plutonowego Stefana Karaszewskiego, który podczas samotnej walki zdołał całkowicie zniszczyć osiem hitlerowskich maszyn, a kilka kolejnych uszkodzićDzięki heroicznej tej postawie  85. Pułk Strzelców Wileńskich, w której służył plutonowy Karaszewski, zdołał bezpiecznie wycofać się na wschód. Kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym bohaterski czyn plutonowego Stefana Karaszewskiego złożyli zastępca wójta gminy Moszczenica Krzysztof Jędrzejczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy Włodzimierz Kaźmierczak, członkowie Stowarzyszenie Wspólnie dla Gminy Moszczenica oraz harcerze z 86 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej "KNIEJA" im. Stefana Karaszewskiego, którzy również pełnili wartę przy pomniku upamiętniającym swojego patrona.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych

03.09.2021

Zapraszamy na Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych

Stowarzyszenie "Wspólnie dla gminy Moszczenica" oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zapraszają na wyjątkowe wydarzenie. 12 września (tj. niedziela) od godz. 14:00 zapraszamy na teren targowiska gminnego w Moszczenicy na wyjątkowe wydarzenie: Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych, który odbywa się w ramach wydarzenia "Od cepa aż po kombajn - historia rolnictwa na terenie gminy Moszczenica".   W programie m.in.:   - parada zabytkowych ciągników oraz prezentacja poszczególnych maszyn (ciągników), które przejadą ulicami gminy Moszczenica Modele ciągników: a) Ursus C45 rok. bud (ok1950r.) b) Ursus C328 rok. bud (1962r.) c) Ursus 4011 rok. bud (1964r.)                              d) Zetor K25 (dwie szt.) rok. bud (1957r.) e) Zetor Super 50 rok. bud (1962r.) f) Deutz Fahr rok. bud (1948r.)                                  - pokaz wraz z uruchamianiem młocarni i maszyn żniwnych.  - rozruch i praca dwóch maszyn omłotowych, przy użyciu silnika stacjonarnego (s231) i zabytkowego ciągnika, który posłuży jako jednostka pędna.  a) młocarnia ( Warmianka) rok. bud (1975r.) b) młocarnia ( Lublinianka) rok. bud (1980r.) c) prasa (Kuna) rok. bud (1976r.)  d) snopowiązałka rok. bud (1981r.)                        - wystawa sieczkarni wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych do rozdrabniania roślin, używanych do karmienia zwierząt. a) urządzenie zwane potocznie (świstaczką) b) sieczkarnia bębnowa rok produkcji nieznany  c) sieczkarnia nazywana (Lodrą) rok. bud (1972r.)  d) sieczkarnia z ruchomym blatem i odrzutem rok produkcji nieznany.        - prezentacja pracy kowalskiego warsztatu.m.in. przekuwanie ręczne metalu, z użyciem obróbki cieplnej, przy czym odtworzymy historię kowalstwa. a) kotlina kowalska przenośna. b) kowadło i inne narzędzia kowalskie.  c) matryce do wybijania monet.                          Imprezie towarzyszyć będą atrakcje dla najmłodszych bezpłatne dmuchańce dla dzieci oraz pokaz pracy strażaków przygotowany przez OSP Moszczenica.  

Czytaj więcej...

Startuje nabór wniosków o wsparcie dla KGW

03.09.2021

Startuje nabór wniosków o wsparcie dla KGW

Od 1 września koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy finansowej. Nabór będzie trwać do 30 września bądź do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację programu. Już po raz czwarty KGW mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie z budżetu państwa przedsięwzięć organizowanych na potrzeby lokalnych społeczności. By uzyskać wsparcie, muszą być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Pula środków wynosi 70 mln zł, a wysokość pomocy, które może otrzymać KGW, uzależniona jest od liczby jego członków:   5 tys. zł (do 30 osób),6 tys. zł (od 31 do 75),7 tys. zł (ponad 75). Wniosek o przyznanie pomocy finansowej powinien zostać złożony we właściwym ze względu na siedzibę koła biurze powiatowym ARiMR, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję. Wsparcie Koło Gospodyń Wiejskich może otrzymać na: działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich; działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich; rozwój przedsiębiorczości kobiet; inicjowanie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi; upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych; reprezentację interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej; rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej. Przyznana pomoc musi zostać wykorzystana do 31 grudnia 2021 r., a jej rozliczenie musi nastąpić do 31 stycznia 2022 r. poprzez złożenie do ARiMR sprawozdania. Więcej informacji na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: https://www.gov.pl/web/arimr

Czytaj więcej...

Zebranie sołectwa Baby

03.09.2021

Zebranie sołectwa Baby

Serdecznie zapraszam mieszkańców sołectwa Baby na zebranie wiejskie. Zebranie będzie dotyczyło podziału fumduszu sołeckiego na 2022 rok i odbędzie się w dniu 17.09.21r ( piątek ) o godz. 18:00 - pierwszy termin, godz. 18:15 – drugi termin na sali OSP Baby. Serdecznie zapraszam Sołtys Emilia Myślińska

Czytaj więcej...

Weź udział w ankiecie i wskaż jakie są Twoje potrzeby zdrowotne

03.09.2021

Weź udział w ankiecie i wskaż jakie są potrzeby zdrowotne

Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak serdecznie zachęca do wzięcia udziału w krótkiej anonimowej ankiecie, oceniające potrzeby zdrowotne mieszkańców Powiatu Piotrkowskiego. Wszelkie uwagi i sugestie zawarte w wypełnionych ankietach będą pomocne przy opracowywaniu Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Zdrowotnych Mieszkańców Powiatu Piotrkowskiego. Na opinie czekamy do 5 września 2021 roku. Ankieta znajduje się pod linkiem Ankieta zdrowotna mieszkańców Powiatu Piotrkowskiego. (źródło: powiat-piotrkowski.pl)

Czytaj więcej...

Punkt Szczepień Powszechnych w Moszczenicy zakończył działalnośc

01.09.2021

31 sierpnia ostatnim dniem szczepień w Masowym Punkcie w Moszczenicy

Informujemy, że z dniem 31 sierpnia 2021 roku Punkt Szczepień Powszechnych w Moszczenicy zakończył działalność. Osoby, które w Punkcie Szczepień Powszechnych otrzymały pierwszą dawkę w Punkcie Szczepień Powszechnych w Moszczenicy od 1 września 2021 roku na drugą dawkę będą mogły zgłosić się do Przychodni nr. 4 przy ul. Armii Krajowej 11 w Piotrkowie Trybunalskim. Punkt był czynny od 5 maja 2021 roku i w ramach swojej działalności wykonano 4500 szczepień.

Czytaj więcej...

Teatr Młodych JOKER zaprasza na spektakl

31.08.2021

Teatr Młodych JOKER zaprasza na spektakl

Serdecznie zapraszamy na spektakl familijny, przygotowany przez Teatr Młodych "JOKER", działający przy GOKiS w Moszczenicy. Premiera 01.09.2021 r. godz. 18:00 na kanale YOUTUBE/GOKiSMca - https://youtu.be/2EMnNC7HhdE.Kwintesencją bajki "Kordonki i koronki" autorstwa Liliany Bardijewskiej jest życiowa prawda o przyciąganiu się przeciwieństw.Początkowa walka białej i zimnej Krainy Północnej z kolorową i gorącą Krainą Południową przemienia się - za sprawą miłości Księżniczki Koronki i Księcia Hafcika - w pełne zrozumienia współistnienie.Bajka uczy, że zawsze należy słuchać głosu natury, gdyż człowiek i świat mogą przetrwać tylko w równowadze przeciwstawnych sił. Narracja Głosu Matki Natury (w oryginale sceniczna postać Damy) prowadzi Nianię Szydełko i Nianię Igiełkę (opiekunki Księżniczki i Księcia) poprzez kolejne odsłony porywów ich własnych słabości.Dostając nauczkę, same już dążą do naprawienia błędów i szczęśliwego dla wszystkich finału.Teatr Młodych "JOKER" w spektaklu "Kordonki i koronki" na motywach bajki autorstwa L. Bardijewskiej.Obsada :Niania Szydełko - Marta KujawskaNiania Igiełka - Julia MideraKsiężniczka Koronka - Oliwia JędrzejczykKsiążę Hafcik - Kamil AndrzejewskiGłos Matki Natury - Katarzyna Sołtan-BaranowskaReżyseria i opracowanie muzyczne - Katarzyna Sołtan-BaranowskaŚwiatło i dzwięk - Ireneusz KaźmierczakScenografia i kostiumy - Zespół

Czytaj więcej...

Numer alarmowy 998 połączy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi (CPR)

31.08.2021

Numer alarmowy 998 połączy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi (CPR)

W dniach 1-8 września br. na terenie województwa łódzkiego przeprowadzony zostanie proces przełączania numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi (CPR). 6 września ta zmiana wejdzie w życie na ternie Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego. Numer alarmowy 998 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Oznacza to, że dzwoniąc na numer alarmowy 998 zostaniemy połączeni z operatorem numerów alarmowych w CPR, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatora numeru alarmowego w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Obsługa numeru alarmowego przez operatora numeru alarmowego w CPR pozwala, także wyeliminować zgłoszenia niezasadne lub fałszywe. Dyżurni operacyjni PSP będą otrzymywali od operatorów z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, które rzeczywiście dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa czy środowiska. Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do CPR będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Czytaj więcej...

Wdrażanie Programu Azotanowego

31.08.2021

Wdrażanie Programu Azotanowego

08.09.2021r w Piotrkowskim Oddziale Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ul. Kasztelańska 9, odbędą się warsztaty na temat „Wdrażanie Programu Azotanowego". Warsztaty są elementem programu pod nazwą „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód" realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. ​ Program skierowany jest do mieszkańców obszarów wiejskich i pracowników instytucji samorządowych. Zapraszamy państwa do udziału w warsztatach. W przypadku zainteresowania prosimy o potwierdzenie udziału. Osoba do kontaktu: Andrzej Bartosik 516-815-885

Czytaj więcej...

30 lat samorządu terytorialnego gminy Moszczenica

30.08.2021

30 lat samorządu terytorialnego gminy Moszczenica

W miniony piątek, w sali Gminnego Ośrodka Kultury spotkali się samorządowcy ze wszystkich kadencji. Trzy dekady samorządności w gminie Moszczenica obchodzono z rocznym opóźnieniem. Powodem opóźnienia była pandemia. Na zaproszenie obecnej Rady Gminy odpowiedzieli przedstawiciele wszystkich kadencji. Chwilą ciszy upamiętniono samorządowców, którzy już odeszli. - Niestety CoVID-19 przewartościował wszystko, w tym nasze plany i zamierzenia. Dlatego tym bardziej się cieszę i witam tych wszystkich, którzy przez ostatnie 30 lat tworzyli nasz samorząd –mówiła witając przybyłych gości Małgorzata Domańska, przewodnicząca Rady Gminy. W trakcie spotkania przypomniano skład wszystkich rad oraz przedstawiono najważniejsze inwestycje wykonane w okresie 1990-2021r. - O tym, jak bardzo zmieniła się nasza gmina i ile pracy zostało wykonane przez te wszystkie lata świadczą liczby. Po pierwszym roku majątek gminy wart był - po denominacji milion złotych. Obecnie jest to 200 milionów. Udało się to dzięki Państwa pracy. W tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować wszystkim pracownikom instytucji gminnych, którzy na co dzień wykonują tę odpowiedzialną i trudną pracę – podkreślał wójt Marceli Piekarek. W uroczystościach uczestniczył również Tadeusz Sokół - wójt III kadencji w latach 1998-2002r. – Jak mówi stara prawda, aby zaprzęg dobrze pracował konie muszą ciągnąć w tę samą stronę. Wy pokazaliście właśnie taką współpracę, która zaowocowała rozwojem naszej gminy. Reforma powołująca do życia jednostki samorządu terytorialnego była najlepszym rozwiązaniem dla małych społeczności. – Ta samorządność obudziła w nas możliwość realizacji wizji, czasem bardzo odważnych. Wizji rozwoju gospodarczego np. dzięki współpracy dwóch samorządów i przesunięciu granic w naszym regionie zainwestowała światowa marka jaką jest IKEA. A dzięki wpływom do budżetu można było inwestować dalej m.in. w innowacje i nowe technologie – podkreślał starosta Piotr Wojtysiak, który wspólnie z zastępcą Dariuszem Magaczem wzięli udział w jubileuszu. Okolicznościowy wiersz (własnego autorstwa) wygłosił radny Zdzisław Sitek. Uroczyste spotkanie zakończono wręczeniem pamiątkowych medali.

Czytaj więcej...

Zakończenie Wakacji z Województwem Łódzkim

27.08.2021

Zakończenie Wakacji z Województwem Łódzkim

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa zaprasza do Ostrowa Warckiego, gdzie 28 i 29 sierpnia na mieszkańców Łódzkiego czekać będzie wiele atrakcji. "Zakończenie wakacji z województwem łódzkim" rozpocznie się w sobotni wieczór od koncertu zespołów szantowych. Prawdziwą moc atrakcji zaplanowano jednak na niedzielę. O godz. 13.00 rozpocznie się piknik „Lato z Funduszami Europejskimi”, podczas którego do dyspozycji gości będą m.in. strefa kulinarna i strefa zabaw dla dzieci, grill i mobilny punkt szczepień. Nie zabraknie też występów artystycznych, konkursów z nagrodami, a nawet potańcówki pod gwiazdami. Imprezami towarzyszącymi będą Regaty o Puchar Marszałka i Ninja Show o Puchar Marszałka. Więcej szczegółów na plakacie!

Czytaj więcej...

Zebranie sołeckie w Podolinie - fundusz sołecki

25.08.2021

Zebranie sołeckie w Podolinie - fundusz sołecki

Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców sołectwa Podolin na zebranie wiejskie. Tematem zebrania będzie: PODZIAŁ FUNDUSZU SOŁECKIEGO NA 2022 ROK. Miejsce i terminy zebrania wyznaczam na : 1 )04.09.21r. (sobota)o godz. 18-00 sala OSP Podolin 2)04.09.21r.(sobota) o godz. 18-15 sala OSP Podolin   Serdecznie zapraszam. Sołtys Tomasz Rytych.  

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

29.12.2020

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

Publikujemy harmonogram odbioru odpadów komunalnych w roku 2021.Uwaga! Ulega zmianie częstotliwość odbioru odpadów.   Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej oraz Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów komunalnych, z uwagi na podział ulic   Moszczenica: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 21.04.2021, 05.05.2021, 19.05.2021, 02.06.2021, 16.06.2021, 30.06.2021, 14.07.2021, 28.07.2021, 11.08.2021, 25.08.2021, 08.09.2021, 22.09.2021, 06.10.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 05.05.2021, 02.06.2021, 30.06.2021, 28.07.2021, 25.08.2021, 22.09.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 19.05.2021, 17.11.2021   Gazomia Nowa, Gazomia Stara, Gościmowice Drugie, Białkowice, Gościmowice Pierwsze, Raciborowice ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 26.04.2021, 10.05.2021, 24.05.2021, 07.06.2021, 21.06.2021, 05.07.2021, 19.07.2021, 02.08.2021, 16.08.2021, 30.08.2021, 13.09.2021, 27.09.2021, 11.10.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 10.05.2021, 07.06.2021, 05.07.2021, 02.08.2021, 30.08.2021, 27.09.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 24.05.2021, 22.11.2021   Gajkowice, Raków, Raków Duży ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 27.04.2021, 11.05.2021, 25.05.2021, 08.06.2021, 22.06.2021, 06.07.2021, 20.07.2021, 03.08.2021, 17.08.2021, 31.08.2021, 14.09.2021, 28.09.2021, 12.10.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 11.05.2021, 08.06.2021, 06.07.2021, 03.08.2021, 31.08.2021, 28.09.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 25.05.2021, 23.11.2021   Daszówka, Jarosty, Karlin, Michałów, Raków Duży ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 28.04.2021, 12.05.2021, 26.05.2021, 09.06.2021, 23.06.2021, 07.07.2021, 21.07.2021, 04.08.2021, 18.08.2021, 01.09.2021, 15.09.2021, 29.09.2021, 13.10.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 12.05.2021, 09.06.2021, 07.07.2021, 04.08.2021, 01.09.2021, 29.09.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 26.05.2021, 18.11.2021   Rękoraj, Kosów, Sierosław ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 22.04.2021, 06.05.2021, 20.05.2021, 05.06.2021, 17.06.2021, 01.07.2021, 15.07.2021, 29.07.2021, 12.08.2021, 26.08.2021, 09.09.2021, 23.09.2021, 07.10.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 06.05.2021, 05.06.2021, 01.07.2021, 29.07.2021, 26.08.2021, 23.09.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 20.05.2021, 09.11.2021   Dąbrówka,  Podolin, Srock ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 01.04.2021, 15.04.2021, 29.04.2021, 13.05.2021, 27.05.2021, 10.06.2021, 24.06.2021, 08.07.2021, 22.07.2021, 05.08.2021, 19.08.2021, 02.09.2021, 16.09.2021, 30.09.2021, 14.10.2021, 28.10.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 15.04.2021, 13.05.2021, 10.06.2021, 08.07.2021, 05.08.2021, 02.09.2021, 30.09.2021, 28.11.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 27.05.2021, 25.11.2021   Baby, Kiełczówka, Pomyków ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 02.04.2021, 16.04.2021, 30.04.2021, 14.05.2021, 28.05.2021, 11.06.2021, 25.06.2021, 09.07.2021, 23.07.2021, 06.08.2021, 20.08.2021, 03.09.2021, 17.09.2021, 01.10.2021, 15.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 16.04.2021, 14.05.2021, 11.06.2021, 09.07.2021, 06.08.2021, 03.09.2021, 01.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 28.05.2021, 08.11.2021   Wola Moszczenicka: ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 20.04.2021, 04.05.2021, 18.05.2021, 01.06.2021, 15.06.2021, 29.06.2021, 13.07.2021, 27.07.2021, 10.08.2021, 24.08.2021, 07.09.2021, 21.09.2021, 05.10.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 04.05.2021, 01.06.2021, 29.06.2021, 27.07.2021, 24.08.2021, 21.09.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 18.05.2021, 16.11.2021   Moszczenica: ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa Wola Moszczenicka: ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Miodowa, Modrzewiowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Plac Włókniarzy, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 23.04.2021, 07.05.2021, 21.05.2021, 04.06.2021, 18.06.2021, 02.07.2021, 16.07.2021, 30.07.2021, 13.08.2021, 27.08.2021, 10.09.2021, 24.09.2021, 08.10.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 07.05.2021, 04.06.2021, 02.07.2021, 30.07.2021, 27.08.2021, 24.09.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 21.05.2021, 19.11.2021     Miejsca trudno dostępne: Jarosty ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25,  Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Raciborowice 32, 33, 34, Rękoraj 98, Rękoraj 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 19.04.2021, 08.05.2021, 17.05.2021, 31.05.2021, 14.06.2021, 28.06.2021, 12.07.2021, 26.07.2021, 09.08.2021, 23.08.2021, 06.09.2021, 20.09.2021, 04.10.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 08.05.2021, 31.05.2021, 28.06.2021, 26.07.2021, 23.08.2021, 20.09.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 17.05.2021, 15.11.2021  

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
Komunikat dotyczący odpadów komunalnych

07.04.2020

Komunikat dotyczący zmiany sposobu i terminu odbioru odpadów komunalnych

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa i bezpieczeństwem osób odbierających odpady, informujemy mieszkańców Gminy Moszczenica, że w kwietniu nie będą odebrane odpady segregowane ( plastik, metal, szkło i papier) w terminach zgodnych z harmonogramem z zabudowy jednorodzinnej. Termin odbioru będzie przesunięty na kolejny miesiąc. Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za utrudnienia!Odpady komunalne zmieszane, BIO oraz popiół będą odebrane zgodnie z harmonogramem.   Firma zobowiązała się dostarczyć do mieszkańców dodatkowe worki.   Dotyczy to niżej wymienionych terminów i miejscowości: 10 kwietnia 2020 r. - Moszczenica: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia   14 kwietnia 2020 r. - Gajkowice, Raków, Raków Duży   15 kwietnia 2020 r. - Daszówka, Jarosty, Karlin, Michałów, Raków Duży ul. Słonecznikowa, Makowa i Migdałowa   16 kwietnia 2020 r. - Dąbrówka,  Podolin, Srock, Gazomia Nowa, Gazomia Stara, Gościmowice Drugie, Białkowice, Gościmowice Pierwsze, Raciborowice   17 kwietnia 2020 r. - Baby, Kiełczówka, Pomyków      

Czytaj więcej...
Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka