Piknik rodzinny w Kosowie

26.08.2019

Piknik rodzinny w Kosowie

W Kosowie - w ramach grantów sołeckich – odbył się piknik integracyjny dla mieszkańców. Projekt dofinansowany był z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. W imprezie oprócz mieszkańców uczestniczyli również zaproszeni goście; wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego Dariusz Magacz, wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek, Dariusz Kopeć oraz radny gminy Moszczenica Janusz Banaszczyk. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji: gry i konkursy z nagrodami, animacje, zabawy w strażackiej pianie i na dmuchanym torze oraz grill przygotowany przez panie z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich i druhów OSP Kosów. Laureaci konkursów wrócili do domu wyposażeni w piłki, plecaki, gry logiczne, bidony, światełka rowerowe oraz zestawy do gry w badmintona.

Czytaj więcej...

Informacja dla producentów rolnych i hodowców bydła

22.08.2019

Informacja dla producentów rolnych i hodowców bydła

Przypominamy, że każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien do 31 sierpnia 2019 r. złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wraz fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2019 r. Więcej informacji na temat zwrotu podatku akcyzowego: http://bip.moszczenica.eu/groups/details/288

Czytaj więcej...

Święto Plonów i wystawa starych maszyn rolniczych w Moszczenicy

21.08.2019

Święto Plonów i wystawa starych maszyn rolniczych w Moszczenicy

Zapraszamy do udziału w Dożynkach Parafialno – Gminnych, które odbędą się 8 września br. w amfiteatrze w Moszczenicy. Tradycyjnie święto plonów poprzedzi uroczysta msza św. o godz. 12.00 w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy, której to przewodniczyć będzie ks. prałat Zbigniew Łukomski. Ceremoniał dożynkowy poprzedzi barwny korowód, który przejdzie od kościoła do amfiteatru gminnego. - Tu o godzinie 13.30 będziemy dziękować za tegoroczne zbiory i pracę rolników. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania - mówi wójt Marceli Piekarek. Uroczystościom dożynkowym towarzyszyć będą występy zespołów ludowych z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz z Czarnocina, święto miodu, prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, stoiska handlowe i catering. Stoisko promocyjne przygotuje również Komenda Miejska Policji z Piotrkowa Trybunalskim. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych mieszkańców gminy Moszczenica. Po raz pierwszy odbędzie się też wystawa maszyn żniwnych pt. „Chleba Naszego Powszedniego”. – Od dawna interesuję się dziedzictwem kulturowym naszego regionu, dlatego wspólnie kolegami postanowiliśmy zaprezentować historię maszyn rolniczych – od omłotu ręcznego aż po rok 1991 r. czyli schyłek Bizona – zachęca Arkadiusz Smuga, jeden z rolników – pasjonatów, którego sprzęt będzie można oglądać podczas wystawy. Chcemy się pokazać różne rodzaje sprzętu. Będą targanki , kosiarki, duża maszyna WARMIANKA czyli tzw. wiejka oraz LUBLINIANKA. Przypomnimy historię tych urządzeń oraz współpracę rolników z ówczesnym przemysłem przetwórczym. Wystawie, która zorganizowana zostanie w okolicy budynku Gminnego Ośrodka Kultury towarzyszyć będą pokazy omłotu ręcznego i pracy przy użyciu starych maszyn. Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie Kabaret Chyba.

Czytaj więcej...

ROL-SZANSA 2019

21.08.2019

ROL-SZANSA 2019

Zapraszamy na 28. wstawę organizowaną przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bartoszewicach.

Czytaj więcej...

Komunikat Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o.

19.08.2019

Komunikat Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Moszczenicy informuje, że w związku z poważną awarią aktualnie eksploatowanej „starej” stacji uzdatniania wody w Srocku mogą występować okresowe spadki ciśnienia wody w sieci wodociągowej, a w skrajnych przypadkach całkowitego jej braku. W chwili obecnej do czasu oddania do użytkowania nowo budowanej stacji uzdatniania wody w Srocku, wodociąg zasilany jest z ujęcia w Babach. Tym samym przełączenie ujęcia w Babach na zasilanie rejonu Srocka spowodowało konieczność zasilania rejonu Bab w wodę pochodzącą z ujęcia w Moszczenicy. Działania te mają na celu ograniczenie negatywnych skutków wyłączenia z eksploatacji uszkodzonej i przeznaczonej do likwidacji stacji wodociągowej w Srocku. Mając powyższe na uwadze, zwracamy się z gorącym apelem do odbiorców wody/mieszkańców sołectw: Srock, Podolin, Gościmowice Pierwsze, Gościmowice Drugie, Gościmowice Drugie-Powęziny, Baby, Kiełczówka, Raciborowice o racjonalne korzystanie z wody pitnej i powstrzymanie się z wykorzystywaniem wody na inne cele niż socjalno-bytowe. Za wszelkie utrudnienia i niedogodności przepraszamy i zapewniamy, że czynimy wszystko co w naszej mocy aby w jak największym stopniu zminimalizować problemy z dostępem do wody pitnej.

Czytaj więcej...

MISTRZOWIE AGRO Wielki plebiscyt rozpoczęty. Zgłoś nominację!

20.08.2019

MISTRZOWIE AGRO Wielki plebiscyt rozpoczęty. Zgłoś nominację!

Dziennik Łódzki zaprasza do udziału w plebiscycie MISTRZOWIE AGRO. Prestiżowe nagrody czekają na rolników i gospodynie oraz sołtysów i sołectwa. W Plebiscycie zostaną przyznane tytuły Rolnik Roku, Gospodyni Roku, Koło Gospodyń Wiejskich Roku oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Roku. Mieszkańcy województwa łódzkiego wybiorą także Sołtysa Roku i Sołectwo Roku. Zwycięzcy odbiorą dyplomy i nagrody podczas uroczystej gali i awansują do ogólnopolskiego finału plebiscytu.Nominacje kandydatów do nagród mogą zgłaszać różne organizację rolnicze i wiejskie oraz samorządy Szczegółowe informacje głosowania i formularz zgłoszeniowy  na stronie  https://dzienniklodzki.pl/mistrzowie-agro-wielki-plebiscyt-rozpoczety-prestizowe-nagrody-czekaja-na-rolnikow-i-gospodynie-oraz-soltysow-i-solectwa-zglos/ar/c15-14316653

Czytaj więcej...

Za nami półmetek wakacji z GOKiS-em

12.08.2019

Za nami półmetek wakacji z GOKiS-em

 W ramach akcji „Bezpieczne wakacje z GOKiS 2019 - wolne od nałogów i używek”, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy, dzięki wsparciu finansowemu GKRPA, przygotował dla dzieci atrakcyjną ofertę wyjazdową. W lipcu uczestnicy akcji zwiedzili Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach, gdzie wzięli udział w ciekawych warsztatach, które pozwoliły im m.in. poznać zasady rządzące elektromagnetyką, zobaczyć jak powstaje energia oraz dowiedzieć się w jaki sposób jest wykorzystywana. Celem kolejnej wycieczki była Pasieka Edukacyjna Leśna Polana w Łodzi. Dzieci w odpowiednich strojach mogły zajrzeć do ula i poznać sprzęt pszczelarski. Każdy spróbował różnych miodów. Były również wspólne warsztaty tworzenia świeczki z wosku pszczelego. W Parku Zabaw wszyscy świetnie się bawili. Były trampoliny, park linowy, zjeżdżalnie i mnóstwo innych atrakcji. Dzięki temu zarówno młodsi, jak i starsi znaleźli coś dla siebie. Miłośnicy jednośladów wzięli udział w rajdzie rowerowym nad Zalew Sulejowski, poprzedzonym spotkaniem z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego piotrkowskiej Policji. Lipcowe wyjazdy zakończyła wycieczka do Centrum Pieniądza NBP w Warszawie. Poznaliśmy dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo- społecznej historii świata i Polski. Zwiedziliśmy również laboratorium autentyczności oraz skarbiec, we wnętrzu którego znajdowała się sztabka złota. Chętni mogli wziąć ją do ręki. Giełda, rynki finansowe, a także nowoczesne systemy płatnicze nie mają już przed nami żadnych tajemnic. To jednak jeszcze nie wszystko, bowiem przed nami cały sierpień pełen atrakcji. Zapraszamy!

Czytaj więcej...

Oskar Jamorski bilardowym mistrzem Europy!

05.08.2019

Oskar Jamorski bilardowym mistrzem Europy!

Mistrzostwa Europy Juniorów w Bilard odbyły się w dniach 22-29.07 w Hotelu NH Koningshof Veldhoven w Holandii. Na Mistrzostwa Starego Kontynentu przyjechało 160 zawodników i zawodniczek z 28 krajów. Drużynowe Mistrzostwo Europy zdobyła Reprezentacja Polski w składzie: Oskar Jamorski , Szymon Kural, Dominik Jastrząb oraz Wiktor Fortuński. Polacy w finale pokonali reprezentację Białorusi, na trzecim miejscu podium uplasowali się Holendrzy oraz Rosjanie. Dodatkowo miło nam poinformować, że trenerem Kadry Narodowej Juniorów został Bogusław Bereżny (trener drużyny UKS Snikers Rękoraj), którego debiut okazał się sukcesem. Drużyna Polski wywalczyła łącznie 7 medali oraz dwie nominacje na Mistrzostwa Świata na Cyprze. Z wielką satysfakcją i dumą Polacy trzykrotnie wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego.

Czytaj więcej...

Zespół z Moszczenicy najlepszy w amatorskich mistrzostwach gminy!

05.08.2019

Zespół z Moszczenicy najlepszy w amatorskich mistrzostwach gminy!

W sobotę, 3 sierpnia br. zakończył się XV Turniej Piłki Nożnej drużyn amatorskich o Mistrzostwo Gminy Moszczenica 2019 organizowany przez Klub HDK-PCK w ramach akcji krwiodawstwa pod hasłem ,,Braterstwo Krwi". Najlepszą okazała się drużyna z Moszczenicy, tuż za nią na podium znalazły się drużyny z ze Srocka i Rakowa.Klasyfikacja końcowa: IV miejsce zajął zespół z Sierosławia., który otrzymał puchar i nagrodę ufundowaną przez prezes Klubu HDK-PCK Edytę Dudę. III miejsce wywalczył zespół z Rakowa. Puchar ufundował Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak. W imieniu pana Starosty puchar wręczył dyrektor GOKiS Jerzy Korytkowski, a nagrodę ufundował radny gminy, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu - Daniel Cichosz. Na II miejscu znalazł się zespół ze Srocka, który otrzymał puchar ufundowany przez prezesa OZPN, Stanisława Sipę. W imieniu prezesa puchar wręczył wiceprezes OZPN Grzegorz Adamczyk. Nagrodę ufundowała przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Domańska. I miejsce i główne trofeum turnieju otrzymał zespół z Moszczenicy. Puchar i nagrodę ufundował wójt gminy Marceli Piekarek. – Bardzo się cieszę, że ta piękna idea jest nadal kultywowana i tym samym pamiętamy o tym , wszystkim czego uczył nas śp. Jan Kaźmierczak . Najlepszym bramkarzem turnieju został Jakub Cieśliczka, statuetkę ufundował prezes GLKS Włókniarz, Wojciech Kilian, a wręczył radny gminy Daniel Cichosz. Najlepszym strzelcem okazał się Daniel Olejnik, a statuetkę ufundował dyrektor GOKiS, Jerzy Korytkowski. Najlepszym zawodnikiem podczas tegorocznego turnieju okazał się Adam Krężel. Statuetkę ufundował ks. proboszcz Władysław Paś, a wręczył naczelnik OSP Jakub Domański. - Brawa i wielkie dzięki dla sędziego i współorganizatora turnieju, Bogdana Świątka. Nagrody dla strzelca, bramkarza, zawodnika, sędziego oraz dla wszystkich zawodników ufundowała firma Auchan Logistyka Wolbórz. Dziękuję również darczyńcom firmie Lampart, Pizzeri Rocco, piekarni w Jarostach, Jolancie Stawskiej, masarni Kacperscy oraz wszystkim gościom, kibicom, koleżankom i kolegom z zarządu HDK_PCK, a przede wszystkim zawodnikom za wspaniałą grę i koleżeńską atmosferę - podsumowuje Edyta Duda, organizator turnieju.

Czytaj więcej...

Woda z wodociągu w Srocku i Babach nadaje się do spożycia

01.08.2019

Woda z wodociągu w Srocku i Babach nadaje się do spożycia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie informuje, że woda z wodociągu publicznego w Srocku i Babach nadaje się do spożycia. Komunikat dotyczy mieszkańców miejscowości: Srock, Podolin. Dąbrówka, Gościmowice Pierwsze, Baby, Kiełczówka, Gościmowice Drugie, Pomyków, Raciborowice i ul. Kolejowej w Moszczenicy. Poniżej pełna treść komunikatów.

Czytaj więcej...

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców

31.07.2019

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców

W partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju w Warszawie zakończyliśmy realizację projektu „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców gminy Moszczenica”, który jest częścią projektu „E-aktywni mieszkańcy województwa Kujawsko-pomorskiego i Łódzkiego”, w ramach „Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr III: Cyfrowe Kompetencje społeczeństwa”. Projekt realizowany był w okresie od września 2018 roku do końca lipca 2019 roku. Gmina Moszczenica prowadziła ciągłą rekrutację oraz działania promocyjne różnymi kanałami, również w sposób bezpośredni. W ramach projektu łącznie odbyły się 23 szkolenia (każde trwające 12 godzin) z niżej wymienionych modułów: “Moje finanse i transakcje w sieci” – 3 szkolenia; “Rolnik w sieci” – 3 szkolenia; “Rodzic w internecie” – 6 szkoleń; “Mój biznes w sieci” – 4 szkolenia; “Tworzę własną stronę internetową, blog” – 3 szkolenia; “Kultura w sieci” – 2 szkolenia; „Działam w sieciach społecznościowych” – 2 szkolenia. Z bezpłatnych szkoleń skorzystało 268 osób podnosząc jednocześnie swoje kompetencje cyfrowe.   W ramach projektu zakupionych zostało 12 laptopów, które wykorzystywane były podczas szkoleń. Zgodnie z założeniami projektu, sprzęt komputerowy wykorzystywany podczas szkoleń, zostanie przekazany Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy.    Gmina Moszczenica otrzymała dofinansowanie w kwocie 149 514 zł w projekcie grantowym pn. „E-AKTYWNI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO I ŁÓDZKIEGO” o numerze POPC.03.01.00-00-0073/18 współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Dofinansowanie projektu z UE: 127.792,60 zł

Czytaj więcej...

Komunikat Wójta o obowiązkach odbiorcy wody

01.08.2019

Komunikat Wójta o obowiązkach odbiorcy wody

Z umów zawartych z Przedsiębiorstwem Komunalnym sp. z o.o. w Moszczenicy wynika obowiązek odbiorcy wody do zainstalowania i utrzymania wodociągowych zaworów antyskażeniowych zaraz za wodomierzem głównym. Treść komunikatu poniżej lub w pliku do pobrania. KOMUNIKAT WÓJTA GMINY MOSZCZENICA Z DNIA 1 SIERPNIA 2019 ROKU Mając na uwadze zawiadomienie Państwowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim o kolejnym skażeniu wody z wodociągu gminnego bakterią coli (wodociąg Srock i Baby) oraz apel Rady Gminy wystosowany na sesji nadzwyczajnej w dniu 29 lipca 2019r. zwracam się do mieszkańców jak i przedsiębiorców działających na terenie całej gminy Moszczenica o kontrolę stanu własnych instalacji wodociągowych podłączonych do wodociągu gminnego. W ramach nadzoru nad funkcjonowaniem gminnych wodociągów i ujęć wody na terenie całej Gminy ustalono, że jakość wody bezpośrednio na wszystkich ujęciach nie wykazuje zanieczyszczeń bakteriologicznych i spełnia warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W związku z powyższym jest duże prawdopodobieństwo, że woda pitna w sieciach wodociągowych jest zanieczyszczana poprzez tzw. przepływy zwrotne z instalacji wewnętrznych odbiorców wody. Przykładem są ostanie przypadki skażeń wody w rejonie Bab i Srocka. Przepływ zwrotny następuje najczęściej wtedy, gdy ciśnienie w sieci wodociągowej jest niższe niż w instalacji wewnętrznej odbiorcy.   Przypominam, iż zgodnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - instalacja wodociągowa powinna mieć zabezpieczenia uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody, zgodnie z wymaganiami dla przepływów zwrotnych, określonymi w Polskiej Normie dotyczącej zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym (art. 113 ust 7). Przepisy wskazanego rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych. Za każdym zestawem wodomierza głównego od strony instalacji wewnętrznej należy zainstalować zabezpieczenie, o którym mowa w § 113 ust. 7 (§ 115 ust 2 rozporządzenia) tzw. zawór antyskażeniowy. Zawory zwane powszechnie antyskażeniowymi mają na celu ochronę wody pitnej przed możliwością skażenia wtórnego, czyli spowodowanego przepływem zwrotnym w kierunku gminnej sieci wodociągowej. Taki zwrotny przepływ może nastąpić w przypadku: spadku ciśnienia w sieci wodociągowej na skutek (pęknięcia przewodów, praca pomp, duże pobory wody, pobory wody na cele p.poż.) w wyniku przeciwciśnienia zwrotnego mającego swe źródło poza instalacją wodociągowa, czyli u odbiorcy np. (wyższe nastawy ciśnienia wody we własnej instalacji hydroforowej) W każdym przypadku powrót zanieczyszczonej/skażonej wody stanowić może bardzo poważne zagrożenie dla całego systemu wody pitnej, w tym dla zdrowia i życia ludzi.   Z podpisanych umów na zaopatrzenie w wodę z Przedsiębiorstwem Komunalnym spółka z o.o. wynika obowiązek odbiorcy zainstalowania i utrzymania  wodociągowych zaworów antyskażeniowych (§ 7 pkt.  6 umowy), zaraz za wodomierzem głównym. Zawory antyskażeniowe winny spełniać wymogi Polskiej Normy PN-EN1717:2003 –wystarczające  są te podstawowe z grupy „ E­-A ‘’ z uwagi że będą pracować na tak zwanej wodzie czystej nieagresywnej chemicznie. W przypadku ujawnienia, że przyłącze wodociągowe zostało wykonane  niezgodnie z przepisami Przedsiębiorstwo ma prawo  do odcięcia dostawy wody (§ 15 umowy)   W związku z powtarzającymi się skażeniami wody z wodociągu gminnego Srock i Baby, mieszkańcy zaopatrujący się w wodę z tych ujęć zobowiązani są do realizacji wytycznych wynikających z niniejszego Komunikatu tj. założenia zaworu antyskażeniowego, w terminie dwóch miesięcy, natomiast mieszkańcy korzystający z pozostałych ujęć wody z wodociągu gminnego w terminie 6 miesięcy od daty publikacji Komunikatu na stronie www.moszczenica.pl. Mając na uwadze powyższe planowane są kontrole legalności przyłączy, stanu wodomierzy jak i prawidłowości realizowania obowiązków wynikających z zawartej umowy o zaopatrzenie w wodę.   Zawory antyskażeniowe z grupy „E-A” zgodne z Polską normą  są do nabycia w sklepach i hurtowniach branży hydraulicznej na terenie całego kraju, dostępne są również na terenie Gminy Moszczenica. Wszelkich  informacji na temat sposobu i miejsca montażu w/w zaworów można uzyskać w Przedsiębiorstwie Komunalnym w Moszczenicy. Ponadto przypominamy mieszkańcom tych sołectw w których wybudowana została kanalizacja sanitarna o obowiązku podłączenia się do niej zgodnie z obowiązującymi procedurami. W przypadku nie wywiązywania się z tego obowiązku przez właścicieli nieruchomości Wójt Gminy zobowiązany jest do wykonania tego zadania przez tzw. zastępcze wykonawstwo a kosztami poniesionymi obciążyć właściciela nieruchomości.    Przepisy karne Zgodnie z art.  28 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. 2018 poz. 1152 z późn. zm.) 1.  Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1, pobiera wodę z urządzeń wodociągowych, podlega karze grzywny do 5000 zł. 2.  Karze określonej w ust. 1 podlega także ten, kto: 1) uszkadza wodomierz główny, zrywa lub uszkadza plomby umieszczone na wodomierzach, urządzeniach pomiarowych lub zaworze odcinającym, a także wpływa na zmianę, zatrzymanie lub utratę właściwości lub funkcji metrologicznych wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego; 2) nie dopuszcza przedstawiciela przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego do wykonania czynności określonych w art. 7 (prawo wstępu przedstawiciela przedsiębiorstwa na teren nieruchomości w celu wykonania kontroli). 3.  (uchylony). 4.  Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1, wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł. 4a.  Karze określonej w ust. 4 podlega także ten, kto nie stosuje się do zakazów, o których mowa w art. 9 ust. 1 i2. 5.  W razie skazania za wykroczenie lub przestępstwo, o których mowa w ust. 1 i 4, sąd może orzec nawiązkę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, w wysokości 1000 zł za każdy miesiąc, w którym nastąpiło bezumowne pobieranie wody z urządzeń wodociągowych lub wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych tego przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej...

Zawyją syreny

31.07.2019

Zawyją syreny

Wójt gminy Moszczenica, zgodnie z pismem Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego informuje, że na terenie województwa łódzkiego został zarządzony trening systemu wykrywania i alarmowania. Próba zostanie przeprowadzona 1 sierpnia o godzinie 17.00 i polegać będzie na emitowaniu przez 1 minutę ciągłego dźwięku syren przez wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Moszczenica.W ten sposób zostanie też upamiętniona 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Czytaj więcej...

Granty sołeckie

30.07.2019

Granty sołeckie

Gmina Moszczenica otrzymała dofinansowanie z budżetu województwa łódzkiego . Granty sołeckie otrzymały 3 sołectwa: Kiełczówka – 10.000,00 zł na remont oraz zakup i montaż wyposażenia kuchni w strażnicy OSP Kiełczówka, sołectwo Gościmowice Drugie – Powęziny – 10.000,00 zł na budowę altany oraz organizację imprezy plenerowej dla mieszkańców sołectwa Gościmowice Drugie-Powęziny oraz sołectwo Kosów – 10.000,00 zł na rozbudowę placu zabaw i siłowni, doposażenie Sali OSP w Kosowie oraz zorganizowanie plenerowej imprezy integracyjnej, mający na celu integracje przedstawicieli wszystkich grup wiekowych mieszkańców miejscowości oraz zachętę do spędzenia wspólnego aktywnego czasu na świeżym powietrzu. Symbolicznego przekazania grantów na ręce sołtysów i wójtów z powiatu piotrkowskiego dokonał wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba. - Budowanie relacji międzyludzkich w wymiarze administracyjnym zaczyna się właśnie w sołectwach. Gdy mieszkańcy spotykają się ze sobą, definiują wówczas swoje potrzeby. Gminy są realizatorem lub pośrednikiem tych potrzeb. Jeśli rzeczywiście im pośredniczą, wtedy odpowiada na nie samorząd województwa - mówił Z. Ziemba. Uroczystość odbyła się w Bugach Szynczckich. Gminę Moszczenica reprezentował wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa radości , że po raz kolejny dobra współpraca różnych środowisko zaowocowała.- Każde z sołectw zadeklarowało wkład własny pieniężny oraz czynny w postaci zaangażowania mieszkańców w realizację przedsięwzięć. Dofinansowanie udało się otrzymać dzięki zaangażowaniu mieszkańców, sołtysów i radnych wyróżnionych sołectw – podkreśla Piekarek. Na realizację projektów sołectwa mają czas do 15 listopada 2019 r. (zdjęcia dzięki uprzejmości portalu epiotrkow.pl)

Czytaj więcej...

Kolejne sukcesy naszych szachistów

30.07.2019

Kolejne sukcesy naszych szachistów

Szachiści z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy wzięli udział w Gminnej Lidze Szachowej Gorzkowice 2019 TURNIEJ 1. Reprezentacja wywalczyła miejsca na podium. Zawodnicy zajęli następujące miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych: - klasyfikacja do lat 10-ciu: 2 miejsce - Maja Rogowska (oraz 1 miejsce w klasyfikacji dziewcząt) 5 miejsce - Wojciech Kaźmierczak - klasyfikacja do lat 15-stu: 5 miejsce - Bartłomiej Malec - klasyfikacja do lat 18- stu: 3 miejsce - Jakub Glinka - klasyfikacja open: 1 miejsce - Piotr Kaukel Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej...

Ograniczenie dostępu do drogi powiatowej 2932E (Dąbrówka – Mąkoszyn)

26.07.2019

Ograniczenie dostępu do drogi powiatowej 2932E (Dąbrówka – Mąkoszyn) w obszarze autostrady A1, obiekt WA-284 relacji Dąbrówka – Mąkoszyn

Jak informuje firma Budimex S.A. w najbliższy wtorek lub środę (tj. 30 lub 31.07.2019 r.) rozpocznie kolejny etap prac na obiekcie inżynierskim WA-284, związany z betonowaniem ustroju nośnego. Podczas prac przejazd nie będzie możliwy. Zamknięcie potrwa co najmniej 13-15 godzin i rozpocznie się godzinach od 14.00 do wczesnych godzin porannych dnia następnego. - Ograniczenia w ruchu na drodze powiatowej Dąbrówka-Mąkoszyn spowodowane są koniecznością zachowania wymagań procesu technologicznego, jak znaczną ilością sprzętu niezbędnego do realizacji tego przedsięwzięcia – tłumaczą przedstawiciele wykonawcy prac, którzy proszą mieszkańców o zrozumienie i zachowanie ostrożności.

Czytaj więcej...

Sesja nadzwyczajna

25.07.2019

Sesja nadzwyczajna

W najbliższy poniedziałek, 29 lipca o godzinie 15.00 Rada Gminy zbierze się na obradach nadzwyczajnych. Radni będą głosować nad apelem, mającym na celu podniesienie świadomości mieszkańców gminy w zakresie zagrożenia płynącego z niewłaściwego eksploatowania własnych instalacji wodociągowych podłączonych do sieci gminnej.

Czytaj więcej...

50-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Gajkowicach

23.07.2019

50-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Gajkowicach

Koło powstało w 1969 roku. Pierwszą przewodniczącą była Jadwiga Sierocińska. Obecnie tę funkcję sprawuje Mariola Matera. Z okazji jubileuszu zorganizowano uroczyste spotkanie w sali KGW w Gajkowicach. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, delegacje z innych KGW, druhowie z OSP oraz obecne i byłe członkinie koła. Historię koła przypomniała Halina Justyna. Życzenia z okazji 50-lecia złożyli: starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, wicestarosta Dariusz Magacz, wójt Marceli Piekarek, radni Wojciech Jarzębowski i Waldemar Banaszczyk oraz członkinie zarządu Gminnego Związku KGW w Moszczenicy. – Chciałybyśmy szczególne podziękować naszym seniorkom – podkreślała przewodnicząca Mariola Matera. – Dziękujemy za Waszą pracę i wkład w dorobek naszego koła. Oficjalną uroczystość zakończył występ zespołu Jacy Tacy Moszczeniacy.

Czytaj więcej...

GOKiS zaprasza do ogniska muzycznego

24.07.2019

GOKiS zaprasza do ogniska muzycznego

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza do skorzystania z bogatej oferty zajęć. Tym razem zapraszamy do nauki gry na instrumentach. Więcej szczegółów w sekretariacie GOKiS w Moszczenicy ul. Dworcowa 16 A lub pod numerem telefonu 44 6 169 454 i 791 556 518.

Czytaj więcej...

Woda z wodociągu Srock i Baby niezdatna do spożycia!

19.07.2019

Woda z wodociągu Srock i Baby warunkowo zdatna do spożycia!

W związku z komunikatem Państwowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 18.07.2019 r., Wójt Gminy Moszczenica informuje, iż w badaniach jakości wody z wodociągu Srock i Baby, zaopatrującego miejscowości Srock, Podolin, Dąbrówka, Gościmowice Pierwsze, Baby, Kiełczówka, Gościmowice Drugie, Pomyków, Raciborowice oraz Moszczenica ul. Kolejowa stwierdzono obecność bakterii grupy coli oraz przekroczoną ogólną liczbę mikroorganizmów.

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

29.12.2020

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

Publikujemy harmonogram odbioru odpadów komunalnych w roku 2021.Uwaga! Ulega zmianie częstotliwość odbioru odpadów.   Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej oraz Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów komunalnych, z uwagi na podział ulic   Moszczenica: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 21.04.2021, 05.05.2021, 19.05.2021, 02.06.2021, 16.06.2021, 30.06.2021, 14.07.2021, 28.07.2021, 11.08.2021, 25.08.2021, 08.09.2021, 22.09.2021, 06.10.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 05.05.2021, 02.06.2021, 30.06.2021, 28.07.2021, 25.08.2021, 22.09.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 19.05.2021, 17.11.2021   Gazomia Nowa, Gazomia Stara, Gościmowice Drugie, Białkowice, Gościmowice Pierwsze, Raciborowice ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 26.04.2021, 10.05.2021, 24.05.2021, 07.06.2021, 21.06.2021, 05.07.2021, 19.07.2021, 02.08.2021, 16.08.2021, 30.08.2021, 13.09.2021, 27.09.2021, 11.10.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 10.05.2021, 07.06.2021, 05.07.2021, 02.08.2021, 30.08.2021, 27.09.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 24.05.2021, 22.11.2021   Gajkowice, Raków, Raków Duży ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 27.04.2021, 11.05.2021, 25.05.2021, 08.06.2021, 22.06.2021, 06.07.2021, 20.07.2021, 03.08.2021, 17.08.2021, 31.08.2021, 14.09.2021, 28.09.2021, 12.10.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 11.05.2021, 08.06.2021, 06.07.2021, 03.08.2021, 31.08.2021, 28.09.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 25.05.2021, 23.11.2021   Daszówka, Jarosty, Karlin, Michałów, Raków Duży ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 28.04.2021, 12.05.2021, 26.05.2021, 09.06.2021, 23.06.2021, 07.07.2021, 21.07.2021, 04.08.2021, 18.08.2021, 01.09.2021, 15.09.2021, 29.09.2021, 13.10.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 12.05.2021, 09.06.2021, 07.07.2021, 04.08.2021, 01.09.2021, 29.09.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 26.05.2021, 18.11.2021   Rękoraj, Kosów, Sierosław ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 22.04.2021, 06.05.2021, 20.05.2021, 05.06.2021, 17.06.2021, 01.07.2021, 15.07.2021, 29.07.2021, 12.08.2021, 26.08.2021, 09.09.2021, 23.09.2021, 07.10.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 06.05.2021, 05.06.2021, 01.07.2021, 29.07.2021, 26.08.2021, 23.09.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 20.05.2021, 09.11.2021   Dąbrówka,  Podolin, Srock ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 01.04.2021, 15.04.2021, 29.04.2021, 13.05.2021, 27.05.2021, 10.06.2021, 24.06.2021, 08.07.2021, 22.07.2021, 05.08.2021, 19.08.2021, 02.09.2021, 16.09.2021, 30.09.2021, 14.10.2021, 28.10.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 15.04.2021, 13.05.2021, 10.06.2021, 08.07.2021, 05.08.2021, 02.09.2021, 30.09.2021, 28.11.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 27.05.2021, 25.11.2021   Baby, Kiełczówka, Pomyków ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 02.04.2021, 16.04.2021, 30.04.2021, 14.05.2021, 28.05.2021, 11.06.2021, 25.06.2021, 09.07.2021, 23.07.2021, 06.08.2021, 20.08.2021, 03.09.2021, 17.09.2021, 01.10.2021, 15.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 16.04.2021, 14.05.2021, 11.06.2021, 09.07.2021, 06.08.2021, 03.09.2021, 01.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 28.05.2021, 08.11.2021   Wola Moszczenicka: ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 20.04.2021, 04.05.2021, 18.05.2021, 01.06.2021, 15.06.2021, 29.06.2021, 13.07.2021, 27.07.2021, 10.08.2021, 24.08.2021, 07.09.2021, 21.09.2021, 05.10.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 04.05.2021, 01.06.2021, 29.06.2021, 27.07.2021, 24.08.2021, 21.09.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 18.05.2021, 16.11.2021   Moszczenica: ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa Wola Moszczenicka: ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Miodowa, Modrzewiowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Plac Włókniarzy, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 23.04.2021, 07.05.2021, 21.05.2021, 04.06.2021, 18.06.2021, 02.07.2021, 16.07.2021, 30.07.2021, 13.08.2021, 27.08.2021, 10.09.2021, 24.09.2021, 08.10.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 07.05.2021, 04.06.2021, 02.07.2021, 30.07.2021, 27.08.2021, 24.09.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 21.05.2021, 19.11.2021     Miejsca trudno dostępne: Jarosty ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25,  Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Raciborowice 32, 33, 34, Rękoraj 98, Rękoraj 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 19.04.2021, 08.05.2021, 17.05.2021, 31.05.2021, 14.06.2021, 28.06.2021, 12.07.2021, 26.07.2021, 09.08.2021, 23.08.2021, 06.09.2021, 20.09.2021, 04.10.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 08.05.2021, 31.05.2021, 28.06.2021, 26.07.2021, 23.08.2021, 20.09.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 17.05.2021, 15.11.2021  

Czytaj więcej...
Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2022 r

20.12.2021

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2022 r.

Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej i Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów, z uwagi na podział ulic. MOSZCZENICA: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 20.04, 04.05, 18.05, 01.06, 15.06, 29.06, 13.07, 27.07, 10.08, 24.08, 07.09, 21.09, 05.10, 19.10, 16.11, 14.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 04.05, 01.06, 29.06, 27.07, 24.08, 21.09, 19.10, 16.11, 14.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 18.05, 16.11 GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 25.04, 09.05, 23.05, 06.06, 20.06, 04.07, 18.07, 01.08, 17.08 (ŚRODA), 29.08, 12.09, 26.09, 10.10, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 23.05, 21.11 GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 26.04, 10.05, 24.05, 07.06, 21.06, 05.07, 19.07, 02.08, 16.08, 30.08, 13.09, 27.09, 11.10, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 24.05, 22.11 DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 27.04, 11.05, 25.05, 08.06, 22.06, 06.07, 20.07, 03.08, 17.08, 31.08, 14.09, 28.09, 12.10, 26.10, 23.11, 21.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 11.05, 08.06, 06.07, 03.08, 31.08, 28.09, 26.10, 23.11, 21.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 25.05, 17.11 RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 21.04, 05.05, 19.05, 02.06, 18.06 (SOBOTA), 30.06, 14.07, 28.07, 11.08, 25.08, 08.09, 22.09, 06.10, 20.10, 17.11, 15.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 05.05, 02.06, 30.06, 28.07, 25.08, 22.09, 20.10, 17.11, 15.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 19.05, 08.11 DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 28.04, 12.05, 26.05, 09.06, 23.06, 07.07, 21.07, 04.08, 18.08, 01.09, 15.09, 29.09, 13.10, 27.10, 24.11, 22.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO):  20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 12.05, 09.06, 07.07, 04.08, 01.09, 29.09, 27.10, 24.11, 22.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 26.05, 24.11 BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 21.01, 18.02, 18.03, 01.04, 15.04, 29.04, 13.05, 27.05, 10.06, 24.06, 08.07, 22.07, 05.08, 19.08, 02.09, 16.09, 30.09, 14.10, 28.10, 25.11, 23.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO):  21.01, 18.02, 18.03, 15.04, 13.05, 10.06, 08.07, 05.08, 02.09, 30.09, 28.10, 25.11, 23.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 27.05, 07.11 WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 19.04, 07.05 (SOBOTA), 17.05, 31.05, 14.06, 28.06, 12.07, 26.07, 09.08, 23.08, 06.09, 20.09, 04.10, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 07.05 (SOBOTA), 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 17.05, 15.11 WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 14.01, 11.02, 11.03, 08.04, 22.04, 06.05, 20.05, 03.06, 17.06, 01.07, 15.07, 29.07, 12.08, 26.08, 09.09, 23.09, 07.10, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 14.01, 11.02, 11.03, 08.04, 06.05, 03.06, 01.07, 29.07, 26.08, 23.09, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 20.05, 18.11 MIEJSCA TRUDNO DOSTĘPNE: JAROSTY ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25, Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Rękoraj 98 i 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 20.04 (ŚRODA), 02.05, 16.05, 30.05, 13.06, 27.06, 11.07, 25.07, 08.08, 22.08, 05.09, 19.09, 03.10, 17.10, 31.10, 14.11, 12.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 02.05, 30.05, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 16.05, 14.11

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2023

20.12.2022

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2023

MOSZCZENICA: ul. Cmentarna,

Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia

11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 27.04, 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12

GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE

16.01, 13.02, 13.03, 06.04, 08.05, 05.06, 03.07, 31.07, 28.08, 25.09, 23.10, 20.11, 18.12

WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona

10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 02.05, 30.05, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12

DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa, Poziomkowa

18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12

RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW

12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 04.05, 01.06, 29.06, 27.07, 24.08, 21.09, 19.10, 16.11, 14.12

DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK

19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 11.05, 06.06, 06.07, 03.08, 31.08, 28.09, 26.10, 23.11, 21.12

BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW

20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 12.05, 09.06, 07.07, 04.08, 01.09, 29.09, 27.10, 24.11, 22.12

GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY

17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12

WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Dworcowa, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa, 100-lecia Odzyskania Niepodległości

13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 05.05, 02.06, 30.06, 28.07, 25.08, 22.09, 20.10, 17.11, 15.12

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka