Zaśpiewali i recytowali dla seniorów

27.11.2018

Zaśpiewali i recytowali dla seniorów

Uczniowie z klas V-VIII pod opieką nauczycielek -  Iwony Jędrzejczyk i Katarzyny Jędrusińskiej gościli w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacyjnym HELP-MED w Raciborowicach z występem z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach montażu słowno-muzycznego przedstawione zostały wiersze oraz piosenki o charakterze patriotycznym w profesjonalnym wykonaniu m.in. laureatów konkursów recytatorskich oraz wokalnych: Krystian Caban, Anna Cybula, Dawid Jędrusiński, Stanisław Hejduk, Weronika Serafin, Jakub Socha, Maja Nowak, Klaudia Fałek, Maria Baranowska, Julia Cybula, Kajetan Frątczak, Patrycja Nowak, Kinga Hejduk, Kornelia Długosz, Julia Serafin, Natalia Sońta. Podopieczni zakładu śpiewali też przy akompaniamencie skrzypiec, na których mistrzowsko zagrała Julia Cybula.-  Na koniec jedna z podopiecznych z przejęciem opowiedziała, jak wiele radości sprawił jej nasz występ, wspominała też czasy swojej młodości. Zaś pozostali seniorzy dziękowali nam ze wzruszeniem zapraszając ponownie. Występ stał się jednocześnie możliwością spotkania z osobami starszymi i schorowanymi, dla których obecność młodych ludzi stanowi olbrzymią wartość, radość ze spotkania i wiarę, że nie zostali zapomniani. Dla naszych uczniów zaś była to niezapomniana lekcja spojrzenia na drugiego człowieka z szacunkiem, dobrocią i życzliwością - podkreślą opiekunki młodzieży. 

Czytaj więcej...

Nowy sprzęt dla OSP Rękoraj

27.11.2018

Nowy sprzęt dla OSP Rękoraj

Uroczyste przekazanie odbyło się  na placu przed siedzibą jednostki. Uczestniczyli w nim m.in. starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, wójt Marceli Piekarek oraz st. kpt. Jakub Rytych - Komendant Miejski PSP w Piotrkowie. - Jednostka otrzymała na wyposażenie rozpieracz kolumnowy R422 z zestawem końcówek do rozpieraczy kolumnowych w walizce oraz wspornik LRS-T - mówi prezes OSP Rękoraj Ryszard Stępnicki. Pieniądze na nowy sprzęt pochodzą z budżetów województwa łódzkiego i gminy. - Urząd Marszałkowski dał - w formie dotacji - 15 tysięcy złotych, resztę 12,5 tysiąca złotych dołożyła gmina. Pomagamy, bo to właśnie strażacy są pierwszymi osobami na miejscu wypadku. Życie ludzie zależy od ich umiejętności, ale też od sprzętu jakim dysponują - podkreśla wójt Marceli Piekarek. OSP Rękoraj skupia obecnie 48 strażaków ochotników. Pomagają ofiarom wypadków na trasach i drogach od Głuchowa do Piotrkowa Trybunalskiego.- Całkowita wartość projektu stanowi 27459,75 zł. z czego dofinansowanie z Województwa Łódzkiego stanowiła kwota 15000,00 zł. pozostała kwota 12500,00zł. została pokryta z budżetu Gminy ". Zadanie zrealizowano z udziałem środków finansowych Województwa Łódzkiego" - informuje Anna Kulik, zajmująca się w Urzędzie Gminy Bezpieczeństwem Publicznym.

Czytaj więcej...

Dni życzliwości w SP Jarosty

27.11.2018

Dni życzliwości w SP Jarosty

Jeden dzień to za mało. Tak postanowili uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach i Międzynarodowy Dzień Życzliwości, obchodzony 21 listopada zamienili na kilka dni.  - Dużo rozmawialiśmy o tym, jak życzliwość dla innych wpływa na nasze codzienne życie - mówią organizatorki akcji: Gabriela Burzyńska, Małgorzata Cukiernik i Beata Dudek.  Uśmiech, podanie ręki, życzliwy gest - mają potężną moc! – dodają siły do pokonywania trudności. Pokazują, że nie jesteśmy sami, że ktoś o nas pamięta, jest przy nas i dla nas. Jesteśmy dla kogoś ważni!

Czytaj więcej...

II sesja Rady Gminy

26.11.2018

II sesja Rady Gminy

28 listopada odbędzie się druga w tej kadencji sesja. Obrady rozpoczną się o godzinie 10.00 w sali USC w budynku Urzędu Gminy. Radni zajmą się m.in. uchwałami związanymi z budżetem gminy, określeniem i regulaminem udzielanych dotacji służących wspieraniu sportu czy też opłat od posiadanych psów. Szczegółowy program TUTAJ

Czytaj więcej...

Schola potrójnie nagrodzona!

23.11.2018

Schola potrójnie nagrodzona!

Rozśpiewana młodzież z Moszczenicy zwyciężyła na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Cecyliada 2018 w Radomsku. Konkurs podzielony był na trzy główne kategorie: dzieci, młodzież i dorośli. Moszczenicka schola „Hosanna”, działająca przy Parafii Podwyższenia św. Krzyża w Moszczenicy zdobyła I miejsce w kat. Zespoły Młodzieżowe. Występ zespołu zachwycił nie tylko jurorów, ale również publiczność, która w ogólnym głosowaniu wybrała utwór „Quo vadis Domine?” za najciekawszy. Dzięki czemu schola zdobyła Nagrodę Publiczności. Poza tym zespół zdobył jeszcze Nagrodę Specjalną za najlepszą interpretację pieśni patriotyczno-religijnej „Moja ojczyzna”. Na festiwalu wystąpiły także trzy wokalistki z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu im. Jana Justyny w Moszczenicy: Kinga Bąbol, Julia Walicka i Emilia Sobala, które w kat. Tercety i Duety zdobyły 1 miejsce. Kinga Bąbol, która reprezentowała Szkołę Podstawową im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy zdobyła I miejsce w kat. Soliści Młodzież. W koncercie laureatów zwycięzcy wykonali raz jeszcze swój program festiwalowy, czym wzbudzili ogromny zachwyt publiczności. Wszyscy wymienieni zwycięzcy przygotowani zostali do konkursu przez Roberta Bykowskiego. Jak podkreślili organizatorzy, tegoroczny poziom artystyczny festiwalu był bardzo wysoki, a schola „Hosanna” z Moszczenicy to już profesjonaliści. Zespół został zauważony już dniu przesłuchań i poproszony o oprawę muzyczną mszy św. niedzielnej 18 listopada w kościele NMP w Radomsku. – Bardzo się cieszymy bo, dodatkowym wyróżnieniem dla naszej scholi jest zaproszenie na Jasną Górę, gdzie zaśpiewamy podczas mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i spełnienie artystycznych marzeń móc zaśpiewać w tym wyjątkowym miejscu – cieszy się Robert Bykowski, kierownik artystyczny zespołu.

Czytaj więcej...

Pierwsza sesja nowej Rady Gminy

22.11.2018

Pierwsza sesja nowej Rady Gminy

W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Gminy. Wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady oraz składy poszczególnych Komisji RG. Obrady rozpoczął radny senior Tadeusz Kowara. Przed głosowaniami radni odebrali zaświadczenia o wyborze oraz złożyli uroczyste ślubowania. Nową przewodnicząca rady została - wybrana jednogłośnie - Małgorzata Domańska. Funkcje wiceprzewodniczących pełnić będą Małgorzata Śmiechowicz oraz Mieczysław Wieczorek. Ślubowanie złożył również Marceli Piekarek, wybrany przez mieszkańców gminy po raz trzeci na to stanowisko. - Mam nadzieję, że w atmosferze spokoju będziemy podejmować ważne dla rozwoju naszej gminy decyzje. Mam tutaj na myśli przede wszystkim składanie wniosków o dofinansowanie zewnętrzne, bo one są podstawą rozwoju i prowadzenia duże ilości inwestycji. Przypomnijmy, nową Radę Gminy tworzą: Małgorzata Domańska (przewodnicząca), Zdzisław Sitek, Michał Lewicki, Marianna Zielonka, Bartłomiej Masiarek, Jacek Kozakowski, Małgorzata Śmiechowicz (wiceprzewodnicząca), Henryk Jończyk, Tadeusz Kowara, Mieczysław Wieczorek (wiceprzewodniczący), Daniel Cichosz, Wojciech Jarzębowski, Janusz Banaszczyk, Mariusz Pomazany oraz Waldemar Banaszczyk.

Czytaj więcej...

Rasowe gołębie w Moszczenicy

20.11.2018

Najpiękniejsze gołębie rasowe znów w Moszczenicy

Wystawa gołębi rasowych odbędzie się w weekend, 1-2 grudnia br., w hali sportowej w Moszczenicy. To już kolejna edycja imprezy dedykowanej miłośnikom ptactwa. Ptaki będzie można podziwiać w hali sportowej przy ul. Spacerowej 15 w Moszczenicy. Impreza jest biletowana.

Czytaj więcej...

Ślubowanie pierwszaków ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy

20.11.2018

Ślubowanie pierwszaków

Uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy , pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Małgorzaty Oleskiej, Iwony Pietrzkowskiej oraz Anny Zasępy przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować naszą szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor Jolanta Kujawska – Wężyk dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła młodszym kolegom sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece w szkole i poza nią. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Bardzo serdecznie przemówili do bohaterów uroczystości dyrektor oraz wójt Marceli Piekarek. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, nagrodzili pierwszoklasistów gromkimi brawami oraz wręczyli im pamiątkowe medale i drobne upominki.

Czytaj więcej...

Firmy z gminy Moszczenica na targach Cocoon 2018

19.11.2018

Firmy z gminy Moszczenica na targach Cocoon 2018

To Międzynarodowe Targi umeblowania, wyposażenia wnętrz i dekoracji w Brukseli, które pokazują najnowsze trendy i kolekcje od mebli i wyposażenia kuchni po dekoracje i ekskluzywne tapety ścienne. Ponad 200 wystawców i ich eksperci są do dyspozycji zwiedzających aby udzielać im porad i wskazówek.- Nasze misja gospodarcza na Cocoon 2018 ma się doskonale. Stoisko zostało zbudowane wspólnie z przedsiębiorcami z naszej gminy: Meble Kilian,  Dekorplus oraz Decormebel wzbudza ogromne zainteresowanie swoim niepowtarzalnym klimatem oraz patriotycznym akcentem - mówi Mateusz Świąder z Biura Obsługi Inwestora.Przedsiębiorcy biorą udział w tych targach dzięki projektowi "Moszczenica Promuje Innowacje", realizowanym przez naszą gminę. Targi to doskonała okazja do promowania swoich produktów i szukania nowych rynków zbytu.

Czytaj więcej...

Patriotyczne recytacje w Jarostach

20.11.2018

Patriotyczne recytacje w Jarostach

W Szkole Podstawowej im. Margrethy Kamprad w Jarostach odbył się V Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej. W szranki stanęli najlepsi młodzi recytatorzy ze wszystkich szkół z terenu gminy Moszczenica. Gośćmi honorowymi konkursu byli: Marceli Piekarek – Wójt Gminy Moszczenica, Aneta Cichoń – wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim oraz Jolanta Horodecka – Wieczorek – autorka literatury fantastycznej oraz bajek dla dzieci. - Choć Polskę wymazano z mapy świata, to nie zdołano usunąć ją z serc Polaków, którzy skutecznie przeciwstawiali się wynarodowieniu oraz zakazom używania polskiego języka. Pamiętamy o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Ich rozsiane po całym świecie mogiły są symbolem patriotyzmu. To im, często bezimiennym bohaterom, dedykujemy ten dzisiejszy konkurs – mówiła dyrektor szkoły Bożena Nowak – Justyna. Uczniowie prezentowali wysoki poziom artystyczny. Jury przyznało 5 nagród i 5 wyróżnień. Nagrody otrzymali: Milena Bąbol (SP Gazomia), Jan Utz (SP Moszczenica), Norbert Drechna (SP Gazomia), Kinga Białas (SP Gazomia), Leon Mołdowski (SP Baby). Wyróżnienia zdobyli: Julia Midera (SP Gazmia), Karol Szychta (SP Rękoraj), Krystian Caban (SP Baby), Dawid Jędrusiński (SP Baby), Zofia Wychowałek (SP Jarosty). Konkurs był okazją do wręczenia także nagród specjalnych. - Jolanta Horodecka – Wieczorek uhonorowała uczennice klasy VI i VII naszej szkoły książkami swojego autorstwa. Dziewczęta: Patrycja Dajcz, Nikola Klauz, Maja Gierczak, Wiktoria Kardas, Kinga Kierasińska i Marta Dróżdż wykonały ilustrację do baśni pt. „Królowa snów” napisanej przez p. Horodecką – Wieczorek – opowiada Marzena Kaźmierczak – nauczycielka języka polskiego, organizatorka konkursu. Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pakiety w postaci śpiewników z pieśniami patriotycznymi, informatorami o wybitnych Polakach i wydarzeniach historycznych ufundowane przez gminę Moszczenica. – Bardzo się cieszę, że dzięki takim inicjatywom kultywujemy najpiękniejsze tradycje patriotyczne – podkreślał wójt Marceli Piekarek.

Czytaj więcej...

Ślubowanie klas I w SP Gazomia

19.11.2018

„Jak oni ślubują…”

W Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gazomi uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani na uczniów pierwszej klasy. Występom przyglądali się zaproszeni goście: Marceli Piekarek - Wójt Gminy Moszczenica, Marianna Zielonka - Radna Gminy Moszczenica, Aneta Piotrowska – dyrektor szkoły, rodzice, nauczyciele oraz koledzy ze starszych klas. Wszyscy z przyjemnością obejrzeli program artystyczny pod wiele mówiącym tytułem „Jak oni ślubują?”. Uczniom towarzyszyły kamery GTVS (Gazomskiej Telewizji Szkolnej) oraz prezenterzy telewizyjni - Paulina Jeżyna oraz Krzysztof Widzisz. Kandydaci na uczniów wzięli udział w castingu na pierwszaka. Uczniowie poddani zostali surowej ocenie takich osobistości jak: Dorota Zawadzka – superniania, Magda Gessler – znawczyni zdrowej kuchni, Komendant Główny Policji - Zbigniew Kwiecień, Antoni Misierewicz- generał Wojska Polskiego oraz krytyk muzyczny - Elżbieta Rozpędowska. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli oraz udzielali odpowiedzi na pytania komisji, która bez wahania zdecydowała, że pierwszaki świetnie zdały egzamin i mogą przystąpić do aktu ślubowania. Uczniowie kl. I ślubowali kochać Ojczyznę, dbać o dobre imię klasy i szkoły, być dobrymi kolegami i koleżankami, swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Dyrektor Aneta Piotrowska dokonała aktu pasowania każdego pierwszaka na ucznia SP im. św. JP II i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Dzieci dostały również prezenty od pani radnej, rodziców, wychowawczyni oraz uczniów klasy II. Uroczystość uwieńczył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Pierwszoklasistom życzymy radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz wielu sukcesów w  szkole! Uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy I- Benita Kaźmierczak.

Czytaj więcej...

Zamknięcie ulicy Dworcowej

16.11.2018

Informacja o zamknięciu drogi

W związku z prowadzonymi robotami budowlanymi w dniu 17.11.2018r. (sobota) ul. Dworcowa w Moszczenicy zostanie zamknięta na odcinku od ul. Spacerowej do ul Piotrkowskiej".

Czytaj więcej...

Pierwsza sesja nowej Rady Gminy

19.11.2018

Pierwsza sesja nowej Rady Gminy

W najbliższą środę w Gminnym Ośrodku Kultury, o godzinie 10.00 odbędzie się uroczysta sesja nowo wybranej Rady Gminy kadencji 2018-2023. Rozpocznie ją radny senior. Głównymi punktami będą: ślubowanie radnych, wybór Przewodniczącego Rady oraz ślubowanie Wójta. Pierwszą sesję zwołuje Komisarz Wyborczy.Szczegółowy plan obrad TUTAJ

Czytaj więcej...

Uczniowie klasy V a ze Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Klimatyczna klasa”.

19.11.2018

Walczą o czyste środowisko

Uczniowie klasy V a ze Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Klimatyczna klasa”. Jako problem klimatyczny wybrali ślad węglowy. Opracowanie kampanii społecznej następowało w czasie kolejnych godzin wychowawczych zgodnie z przewodnikiem. Zadaniem samodzielnie realizowanym przez uczniów było zebranie danych dotyczących sposobu dojazdu dzieci do szkoły (długość drogi, rodzaj pojazdu) i wykonanie elementów ulotki promującej dojazd do szkoły rowerem. Twarzą kampanii została nauczycielka wychowania fizycznego - dojeżdżająca do pracy rowerem kilka kilometrów. Ulotka rozprowadzona będzie wśród rodziców w czasie zebrania 20 listopada 2018 r. Pozostałe materiały wyeksponowane będą na korytarzu szkolnym. Uczniowie klasy V a zachęcać będą swoich kolegów i koleżanki do korzystania z roweru. Kampania zakończona zostanie w grudniu 2018 r. Informacja o przeprowadzonej kampanii znajdzie też miejsce w kronice szkolnej. Koordynatorem projektu jest Bożena Nowak - wychowawczyni klasy V a.

Czytaj więcej...

Tak świętowaliśmy 100 lat Niepodległej!

12.11.2018

Tak świętowaliśmy 100 lat Niepodległej! [ZDJĘCIA]

Licznie zgromadzeni mieszkańcy wspólnie świętowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięcie pamiątkowego kamienia przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, odśpiewanie razem z całą Polską hymnu w samo południe, msza za Ojczyznę oraz wspólne zdjęcie to główne punkty rocznicowych uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Czytaj więcej...

 100. rocznica niepodległości ojczyzny w SP w Srocku

20.11.2018

100. rocznica niepodległości ojczyzny w SP w Srocku

100. rocznica Odzyskania Niepodległości to okazja, jaka się nie już nie powtórzy, toteż jej obchody w SP w Srocku rozłożono w czasie.Najważniejszy był ostatni tydzień, ale przygotowania rozpoczęto znacznie wcześniej. Już w kwietniu uczniowie klas I- III wykazali się wiedzą o swojej ojczyźnie, uczestnicząc w szkolnych konkursach zorganizowanych przez panią Jolantę Michalak. "Wiem wszystko o Polsce, bo jestem Polakiem". 5 czerwca 2018 r. do uczniów klas V-VII Szkoły Podstawowej w Srocku przybył Pan Jarosław Górski – kulturoznawca, pisarz i krytyk literacki. Spotkanie zorganizowane zostało z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Prowadzący spotkanie opowiadał „Jak żyli, co lubili, w co się bawili, co czytali, czego się uczyli nasi rówieśnicy w odrodzonej 100 lat temu Polsce”. To była ciekawa lekcja historii naszego państwa i jego mieszkańców przekazana w bardzo jasny i przystępny sposób; to historia, którą powinien znać każdy Polak. 11 września 2018 r. w Szkole Podstawowej w Srocku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się uroczystość poświęcona szkolnemu czytaniu "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Czytanie zainaugurowała dyrektor szkoły - p. Iwona Pałygiewicz. Uczniowie klasy III gimnazjum (Sandra Dróżdż, Klaudia Barańska, Julia Rozwandowicz, Natalia Dybała, Amelia Myszyńska, Weronika Niepsuj) po wprowadzeniu w zagadnienia uwzględnione w powieści Żeromskiego odczytały fragmenty utworu dotyczące macierzyńskiej miłości, patriotycznej postawy, obywatelskiego obowiązku, dróg rozwoju ojczyzny w okresie międzywojennym oraz historiozofii.W ramach Międzynarodowego Projektu ,,Piękna nasza Polska cała", 27 września 2018 r. uczniowie klas I-III z wychowawczyniami- Jadwigą Krawczyk, Justyną Grzędowską, Agnieszką Tamiołą- zorganizowali Dzień Mody Patriotycznej. Wszyscy przyszli do szkoły w odświętnych, biało-czerwonych lub ludowych strojach. Wspólnie zasadzili też Dąb na 100-lecie Niepodległości. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, 3 października 2018 r. uczniowie najstarszych klas wyjechali na wycieczkę do stolicy. Pierwszym punktem zwiedzania były Wojskowe Powązki - cmentarz, na którym pochowani są wybitni Polacy, bohaterowie narodowi oraz ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Następnie uczestnicy udali się na Stare Miasto w celu rozegrania gry miejskiej „Śladami Powstańców Warszawskich”. Po zakończeniu gry uczniowie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Widzieli tam pamiątki z czasu powstania, oglądali film o zniszczeniach Warszawy, a także przechodzili wąskimi, ciasnymi kanałami. W takiej atmosferze mogli poczuć się jak mali powstańcy. Kolejnym punktem szkolnego programu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości był konkurs Ojczyzna Polszczyzna, przygotowany przez Jadwigę Pawełczyk, a przeprowadzony w dniu 07.11.2018 r. Uczniowie klas starszych wybrali swoich reprezentantów, którzy wykazali się znajomością sekretów ojczystego języka (np. ortografia, frazeologia, składnia, ale też- argumentacja). 8 listopada uczestniczyliśmy w VII Biegu Niepodległości organizowanym przez SP im. Św. Stanisława Kostki w Moszczenicy, pod patronatem Wójta Gminy Moszczenica. 9 listopada szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu.  - Punktualnie o godzinie 11.11 rozpoczęliśmy śpiew Mazurka Dąbrowskiego.  Na zakończenie uroczystości, z białymi i czerwonymi balonami w dłoniach, wyszliśmy przed szkołę, aby zrobić wspólne zdjęcie. Zaproszeni goście wypuścili w górę kilka biało-czerwonych baloników, które po chwili zniknęły w przestworzach. 11 listopada dyrektor szkoły oraz poczet sztandarowy reprezentowali naszą szkołę podczas poświęcania pamiątkowej tablicy 100. rocznicy przed budynkiem GOKiS-u oraz podczas uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Moszczenicy - podsumowuje Iwona Pałygiewicz, dyrektor szkoły. 

Czytaj więcej...

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Nie czekaj! Weź udział w wybranym przez siebie szkoleniu. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 514,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...

Informacja Komisarza Wyborczego o terminach składania sprawozdań finansowych

14.11.2018

Informacja Komisarza Wyborczego o terminach składania sprawozdań finansowych

Komunikat Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim o miejscu, czasie i terminie składania sprawozdań finansowych komitetów wyborczych, które brały udział w wyborach samorządowych zarządzonych na dzień 21 października 2018r. 

Czytaj więcej...

Świętowali rocznicę stulecia odzyskania niepodległości

19.11.2018

Świętowali rocznicę stulecia odzyskania niepodległości

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach zaplanowano szereg wydarzeń, podczas których upamiętniono to wyjątkowe wydarzenie w historii Polski. - W dniach od 5 do 9 listopada w szkole obchodziliśmy Tydzień Hymnu Narodowego. Każdy dzień rozpoczynał się odśpiewaniem hymnu przez całą społeczność szkolną. Wszyscy mieli przypięte biało – czerwone przypinki. Przez cały tydzień na zajęciach uczniowie poznawali historię powstania hymnu i jego dzieje, przypominali sobie znaczenie jego i innych symboli narodowych, poznawali sylwetki ludzi, dzięki którym mamy niepodległą Polskę. Uczniowie poznawali pieśni, które śpiewali żołnierze w okresie walk o niepodległość. W pracowni humanistycznej zorganizowano wystawę upamiętniającą Ojców Niepodległości. Na korytarzu zaprezentowano wystawę zdjęć „Moja Mała Ojczyzna” - relacjonuje Teresa Włodarczyk.W różnych miejscach szkoły pojawiły się cytaty Ojców Niepodległości, w których podkreślali, czym jest wolność, niepodległość i istota patriotyzmu. Przeprowadzano szereg konkursów na szczeblu szkolny. Szkołą przyłączyła się również do akcji śpiewania hymnu narodowego. Na zakończenie uroczystości grupa uczniów z klasy VIII z Iwoną Jędrzejczyk udała się na cmentarz żołnierski z okresu I wojny światowej, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na cześć poległych. - Uczniowie naszej szkoły niemal od początku roku szkolnego biorą czynny udział w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Czynnie przyłączają się do różnych akcji społecznych. Przykładem będzie akcja BohaterOn „Kartka dla Powstańca”, która na stałe zagościła w naszym kalendarzu. Uczniowie piszą kartki do Powstańców - Bohaterów Niepodległości z okresu II wojny światowej. Dodam, że kilku uczniów w ubiegłym roku otrzymało listy od Powstańców. W tym roku uczniowie nie mogli doczekać się momentu, kiedy będą pisać kolejną kartkę czy list – opowiada Iwona Jędrzejczyk nauczyciel historii.- Oprócz tego wzięliśmy udział w zbiórce artykułów szkolnych w ramach ogólnopolskiej akcji „100 wyprawek dla dzieci polskich na Kresach z okazji 100-lecia niepodległości Polski od dzieci i młodzieży z województwa łódzkiego”. Tradycją w naszej szkole jest zbiórka zniczy, które dzieci zapaliły przed Świętem Zmarłych na mogiłach zabytkowego cmentarza w Kiełczówce. W imieniu uczniów i pracowników szkoły mogę zapewnić, że obchody 100-lecia niepodległości Polski w naszej szkole nie kończą się, gdyż mamy zaplanowane jeszcze inne działania w szkole i poza nią.

Czytaj więcej...

szkolenie

13.11.2018

CIB zaprasza na szkolenie dla przedsiębiorców

Zastanawiasz się jak wykorzystać internet do rozwoju swojej firmy, szukasz wsparcia dla przedsiębiorców, które można przeznaczyć na szkolenia, kursy i studia podyplomowe dla siebie lub swoich pracowników?Zapraszamy w16.11.2018r. do Piotrkowa Trybunalskiego bezpłatne spotkanie  organizowane przez Centrum Innowacji Biznesowej przy Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Szczegóły na plakacie.

Czytaj więcej...

Aktualności

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH W ROKU 2024

22.12.2023

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH W ROKU 2024

Prosimy o zwrócenie uwagi, że od stycznia popioły z palenisk domowych zbieramy selektywnie w worki (nie wrzucamy do kosza z odpadami zmieszanymi)! MOSZCZENICA: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 10.01, 07.02, 06.03, 03.04, 17.04, 25.04, 15.05, 29.05, 12.06, 26.06, 10.07, 24.07, 07.08, 21.08, 04.09, 18.09, 02.10, 16.10, 30.10, 13.11, 11.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 10.01, 07.02, 06.03, 03.04, 25.04, 29.05, 26.06, 24.07, 21.08, 18.09, 16.10, 13.11, 11.12 POPIÓŁ Z PALENISK DOMOWYCH: 10.01, 24.01, 07.02, 21.02, 06.03, 20.03, 03.04, 25.04, 29.05, 26.06, 24.07, 21.08, 18.09, 16.10, 13.11, 27.11, 11.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 15.05 GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 15.01, 12.02, 11.03, 08.04, 22.04, 06.05, 20.05, 03.06, 17.06, 01.07, 15.07, 29.07, 12.08, 26.08, 09.09, 23.09, 07.10, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 15.01, 12.02, 11.03, 08.04, 06.05, 03.06, 01.07, 29.07, 26.08, 23.09, 21.10, 18.11, 16.12 POPIÓŁ Z PALENISK DOMOWYCH: 15.01, 29.01, 12.02, 26.02, 11.03, 25.03, 04.04, 06.05, 03.06, 01.07, 26.08, 23.09, 21.10, 04.11, 18.11, 02.12, 16.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 20.05 GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 16.01, 13.02, 12.03, 09.04, 23.04, 07.05, 21.05, 04.06, 18.06, 02.07, 16.07, 30.07, 13.08, 27.08, 10.09, 24.09, 08.10, 22.10, 19.11, 17.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 16.01, 13.02, 12.03, 09.04, 07.05, 04.06, 02.07, 30.07, 27.08, 24.09, 22.10, 19.11, 17.12 POPIÓŁ Z PALENISK DOMOWYCH: 16.01, 30.01, 13.02, 27.02, 12.03, 26.03, 09.04, 07.05, 04.06, 02.07, 27.08, 24.09, 22.10, 05.11, 19.11, 03.12, 17.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 21.05 DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa, Poziomkowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 17.01, 14.02, 13.03, 10.04, 24.04, 08.05, 22.05, 05.06, 19.06, 03.07, 17.07, 31.07, 14.08, 28.08, 11.09, 25.09, 09.10, 23.10, 20.11, 18.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 17.01, 14.02, 13.03, 10.04, 08.05, 05.06, 03.07, 31.07, 28.08, 25.09, 23.10, 20.11, 18.12 POPIÓŁ Z PALENISK DOMOWYCH: 17.01, 31.01, 14.02, 28.02, 13.03, 27.03, 10.04, 08.05, 05.06, 03.07, 28.08, 25.09, 23.10, 06.11, 20.11, 04.12, 18.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 22.05 RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 11.01, 08.02, 07.03, 04.04, 18.04, 02.05, 16.05, 07.06, 13.06, 27.06, 11.07, 25.07, 08.08, 22.08, 05.09, 19.09, 03.10, 17.10, 31.10, 14.11, 12.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 11.01, 08.02, 07.03, 04.04, 02.05, 07.06, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12 POPIÓŁ Z PALENISK DOMOWYCH: 11.01, 25.01, 08.02, 22.02, 07.03, 21.03, 04.04, 02.05, 07.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 28.11, 12.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 16.05 DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 18.01, 15.02, 14.03, 11.04, 25.04, 09.05, 23.05, 06.06, 20.06, 04.07, 18.07, 01.08, 13.08, 29.08, 12.09, 26.09, 10.10, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 18.01, 15.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12 POPIÓŁ Z PALENISK DOMOWYCH: 18.01, 01.02, 15.02, 29.02, 14.03, 28.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 26.09, 24.10, 07.11, 21.11, 05.12, 19.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 23.05 BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 19.01, 16.02, 15.03, 12.04, 26.04, 10.05, 24.05, 07.06, 21.06, 05.07, 19.07, 02.08, 16.08, 30.08, 13.09, 27.09, 11.10, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 19.01, 16.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12 POPIÓŁ Z PALENISK DOMOWYCH: 19.01, 02.02, 16.02, 01.03, 15.03, 29.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 27.09, 25.10, 08.11, 22.11, 06.12, 20.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 24.05 WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 09.01, 06.02, 05.03, 02.04, 16.04, 30.04, 14.05, 28.05, 11.06, 25.06, 09.07, 23.07, 06.08, 20.08, 03.09, 17.09, 01.10, 15.10, 29.10, 12.11, 10.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 09.01, 06.02, 05.03, 02.04, 30.04, 28.05, 25.06, 23.07, 20.08, 17.09, 15.10, 12.11, 10.12 POPIÓŁ Z PALENISK DOMOWYCH: 09.01, 23.01, 06.02, 20.02, 05.03, 19.03, 02.04, 30.04, 28.05, 25.06, 23.07, 20.08, 17.09, 15.10, 12.11, 26.11, 10.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 14.05 WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 12.01, 09.02, 08.03, 05.04, 19.04, 10.05, 17.05, 31.05, 14.06, 28.06, 12.07, 26.07, 09.08, 23.08, 06.09, 20.09, 04.10, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 12.01, 09.02, 08.03, 05.04, 10.05, 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12 POPIÓŁ Z PALENISK DOMOWYCH: 12.01, 26.01, 09.02, 23.02, 08.03, 22.03, 05.04, 10.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 05.11, 15.11, 29.11, 13.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 17.05 MIEJSCA TRUDNO DOSTĘPNE: JAROSTY ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25, Moszczenica ul. Cegielniana 22, ul. Wolborska 74, Cmentarna 8, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Rękoraj 98, 99 , 141 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 09.01, 06.02, 05.03, 02.04, 16.04, 30.04, 14.05, 28.05, 11.06, 25.06, 09.07, 23.07, 06.08, 20.08, 03.09, 17.09, 01.10, 15.10, 29.10, 12.11, 10.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 09.01, 06.02, 05.03, 02.04, 30.04, 28.05, 25.06, 23.07, 20.08, 17.09, 15.10, 12.11, 10.12 POPIÓŁ Z PALENISK DOMOWYCH: 09.01, 23.01, 06.02, 20.02, 05.03, 19.03, 02.04, 30.04, 28.05, 25.06, 23.07, 20.08, 17.09, 15.10, 12.11, 26.11, 10.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 14.05 HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW 2024 NIERUCHOMOŚCI NIEZAMIESZKAŁE MOSZCZENICA: ul. Cmentarna, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia 10.01, 07.02, 06.03, 03.04, 25.04, 29.05, 26.06, 24.07, 21.08, 18.09, 16.10, 13.11, 11.12 GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE 15.01, 12.02, 11.03, 08.04, 06.05, 03.06, 01.07, 29.07, 26.08, 23.09, 21.10, 18.11, 16.12 WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona 09.01, 06.02, 05.03, 02.04, 30.04, 28.05, 25.06, 23.07, 20.08, 17.09, 15.10, 12.11, 10.12 DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa, Poziomkowa 17.01, 14.02, 13.03, 10.04, 08.05, 05.06, 03.07, 31.07, 28.08, 25.09, 23.10, 20.11, 18.12 RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW 11.01, 08.02, 07.03, 04.04, 02.05, 07.06, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12 DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK 18.01, 15.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12 BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW 19.01, 16.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12 GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY 16.01, 13.02, 12.03, 09.04, 07.05, 04.06, 02.07, 30.07, 27.08, 24.09, 22.10, 19.11, 17.12 WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Dworcowa, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa, 100-lecia Odzyskania Niepodległości 12.01, 09.02, 08.03, 05.04, 10.05, 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12

Czytaj więcej...
GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

29.12.2020

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2021

Publikujemy harmonogram odbioru odpadów komunalnych w roku 2021.Uwaga! Ulega zmianie częstotliwość odbioru odpadów.   Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej oraz Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów komunalnych, z uwagi na podział ulic   Moszczenica: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 21.04.2021, 05.05.2021, 19.05.2021, 02.06.2021, 16.06.2021, 30.06.2021, 14.07.2021, 28.07.2021, 11.08.2021, 25.08.2021, 08.09.2021, 22.09.2021, 06.10.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 13.01.2021, 10.02.2021, 10.03.2021, 07.04.2021, 05.05.2021, 02.06.2021, 30.06.2021, 28.07.2021, 25.08.2021, 22.09.2021, 20.10.2021, 17.11.2021, 15.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 19.05.2021, 17.11.2021   Gazomia Nowa, Gazomia Stara, Gościmowice Drugie, Białkowice, Gościmowice Pierwsze, Raciborowice ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 26.04.2021, 10.05.2021, 24.05.2021, 07.06.2021, 21.06.2021, 05.07.2021, 19.07.2021, 02.08.2021, 16.08.2021, 30.08.2021, 13.09.2021, 27.09.2021, 11.10.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 18.01.2021, 15.02.2021, 15.03.2021, 12.04.2021, 10.05.2021, 07.06.2021, 05.07.2021, 02.08.2021, 30.08.2021, 27.09.2021, 25.10.2021, 22.11.2021, 20.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 24.05.2021, 22.11.2021   Gajkowice, Raków, Raków Duży ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 27.04.2021, 11.05.2021, 25.05.2021, 08.06.2021, 22.06.2021, 06.07.2021, 20.07.2021, 03.08.2021, 17.08.2021, 31.08.2021, 14.09.2021, 28.09.2021, 12.10.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 19.01.2021, 16.02.2021, 16.03.2021, 13.04.2021, 11.05.2021, 08.06.2021, 06.07.2021, 03.08.2021, 31.08.2021, 28.09.2021, 26.10.2021, 23.11.2021, 21.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 25.05.2021, 23.11.2021   Daszówka, Jarosty, Karlin, Michałów, Raków Duży ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 28.04.2021, 12.05.2021, 26.05.2021, 09.06.2021, 23.06.2021, 07.07.2021, 21.07.2021, 04.08.2021, 18.08.2021, 01.09.2021, 15.09.2021, 29.09.2021, 13.10.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 20.01.2021, 17.02.2021, 17.03.2021, 14.04.2021, 12.05.2021, 09.06.2021, 07.07.2021, 04.08.2021, 01.09.2021, 29.09.2021, 27.10.2021, 24.11.2021, 22.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 26.05.2021, 18.11.2021   Rękoraj, Kosów, Sierosław ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 22.04.2021, 06.05.2021, 20.05.2021, 05.06.2021, 17.06.2021, 01.07.2021, 15.07.2021, 29.07.2021, 12.08.2021, 26.08.2021, 09.09.2021, 23.09.2021, 07.10.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 14.01.2021, 11.02.2021, 11.03.2021, 08.04.2021, 06.05.2021, 05.06.2021, 01.07.2021, 29.07.2021, 26.08.2021, 23.09.2021, 21.10.2021, 18.11.2021, 16.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 20.05.2021, 09.11.2021   Dąbrówka,  Podolin, Srock ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 01.04.2021, 15.04.2021, 29.04.2021, 13.05.2021, 27.05.2021, 10.06.2021, 24.06.2021, 08.07.2021, 22.07.2021, 05.08.2021, 19.08.2021, 02.09.2021, 16.09.2021, 30.09.2021, 14.10.2021, 28.10.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 21.01.2021, 18.02.2021, 18.03.2021, 15.04.2021, 13.05.2021, 10.06.2021, 08.07.2021, 05.08.2021, 02.09.2021, 30.09.2021, 28.11.2021, 25.11.2021, 23.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 27.05.2021, 25.11.2021   Baby, Kiełczówka, Pomyków ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 02.04.2021, 16.04.2021, 30.04.2021, 14.05.2021, 28.05.2021, 11.06.2021, 25.06.2021, 09.07.2021, 23.07.2021, 06.08.2021, 20.08.2021, 03.09.2021, 17.09.2021, 01.10.2021, 15.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 22.01.2021, 19.02.2021, 19.03.2021, 16.04.2021, 14.05.2021, 11.06.2021, 09.07.2021, 06.08.2021, 03.09.2021, 01.10.2021, 29.10.2021, 26.11.2021, 24.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 28.05.2021, 08.11.2021   Wola Moszczenicka: ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 20.04.2021, 04.05.2021, 18.05.2021, 01.06.2021, 15.06.2021, 29.06.2021, 13.07.2021, 27.07.2021, 10.08.2021, 24.08.2021, 07.09.2021, 21.09.2021, 05.10.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 12.01.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 06.04.2021, 04.05.2021, 01.06.2021, 29.06.2021, 27.07.2021, 24.08.2021, 21.09.2021, 19.10.2021, 16.11.2021, 14.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 18.05.2021, 16.11.2021   Moszczenica: ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa Wola Moszczenicka: ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Miodowa, Modrzewiowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Plac Włókniarzy, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 23.04.2021, 07.05.2021, 21.05.2021, 04.06.2021, 18.06.2021, 02.07.2021, 16.07.2021, 30.07.2021, 13.08.2021, 27.08.2021, 10.09.2021, 24.09.2021, 08.10.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 15.01.2021, 12.02.2021, 12.03.2021, 09.04.2021, 07.05.2021, 04.06.2021, 02.07.2021, 30.07.2021, 27.08.2021, 24.09.2021, 22.10.2021, 19.11.2021, 17.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 21.05.2021, 19.11.2021     Miejsca trudno dostępne: Jarosty ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25,  Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Raciborowice 32, 33, 34, Rękoraj 98, Rękoraj 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY - 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 19.04.2021, 08.05.2021, 17.05.2021, 31.05.2021, 14.06.2021, 28.06.2021, 12.07.2021, 26.07.2021, 09.08.2021, 23.08.2021, 06.09.2021, 20.09.2021, 04.10.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO) – 11.01.2021, 08.02.2021, 08.03.2021, 10.04.2021, 08.05.2021, 31.05.2021, 28.06.2021, 26.07.2021, 23.08.2021, 20.09.2021, 18.10.2021, 15.11.2021, 13.12.2021 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE - 17.05.2021, 15.11.2021  

Czytaj więcej...
HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2023

20.12.2022

HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI 2023

MOSZCZENICA: ul. Cmentarna,

Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia

11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 27.04, 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12

GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE

16.01, 13.02, 13.03, 06.04, 08.05, 05.06, 03.07, 31.07, 28.08, 25.09, 23.10, 20.11, 18.12

WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona

10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 02.05, 30.05, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12

DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa, Poziomkowa

18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12

RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW

12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 04.05, 01.06, 29.06, 27.07, 24.08, 21.09, 19.10, 16.11, 14.12

DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK

19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 11.05, 06.06, 06.07, 03.08, 31.08, 28.09, 26.10, 23.11, 21.12

BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW

20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 12.05, 09.06, 07.07, 04.08, 01.09, 29.09, 27.10, 24.11, 22.12

GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY

17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12

WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Dworcowa, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa, 100-lecia Odzyskania Niepodległości

13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 05.05, 02.06, 30.06, 28.07, 25.08, 22.09, 20.10, 17.11, 15.12

Czytaj więcej...
Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2022 r

20.12.2021

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2022 r.

Mieszkańców Moszczenicy, Woli Moszczenickiej i Rakowa Dużego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na terminy odbiorów odpadów, z uwagi na podział ulic. MOSZCZENICA: ul. Cmentarna, Dworcowa, Kolejowa, Lipowa, Piotrkowska, Poduchowna, Pogodna, Wolborska, Wschodnia ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 20.04, 04.05, 18.05, 01.06, 15.06, 29.06, 13.07, 27.07, 10.08, 24.08, 07.09, 21.09, 05.10, 19.10, 16.11, 14.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 12.01, 09.02, 09.03, 06.04, 04.05, 01.06, 29.06, 27.07, 24.08, 21.09, 19.10, 16.11, 14.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 18.05, 16.11 GAZOMIA NOWA, GAZOMIA STARA, GOŚCIMOWICE PIERWSZE, GOŚCIMOWICE DRUGIE, BIAŁKOWICE, RACIBOROWICE ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 25.04, 09.05, 23.05, 06.06, 20.06, 04.07, 18.07, 01.08, 17.08 (ŚRODA), 29.08, 12.09, 26.09, 10.10, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 17.01, 14.02, 14.03, 11.04, 09.05, 06.06, 04.07, 01.08, 29.08, 26.09, 24.10, 21.11, 19.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 23.05, 21.11 GAJKOWICE, RAKÓW, RAKÓW DUŻY ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 26.04, 10.05, 24.05, 07.06, 21.06, 05.07, 19.07, 02.08, 16.08, 30.08, 13.09, 27.09, 11.10, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 18.01, 15.02, 15.03, 12.04, 10.05, 07.06, 05.07, 02.08, 30.08, 27.09, 25.10, 22.11, 20.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 24.05, 22.11 DASZÓWKA, JAROSTY, KARLIN, MICHAŁÓW, RAKÓW DUŻY ul. Słonecznikowa, Makowa, Migdałowa, Brzozowa, Malinowa, Miodowa, Jagodowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 27.04, 11.05, 25.05, 08.06, 22.06, 06.07, 20.07, 03.08, 17.08, 31.08, 14.09, 28.09, 12.10, 26.10, 23.11, 21.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 19.01, 16.02, 16.03, 13.04, 11.05, 08.06, 06.07, 03.08, 31.08, 28.09, 26.10, 23.11, 21.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 25.05, 17.11 RĘKORAJ, KOSÓW, SIEROSŁAW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 21.04, 05.05, 19.05, 02.06, 18.06 (SOBOTA), 30.06, 14.07, 28.07, 11.08, 25.08, 08.09, 22.09, 06.10, 20.10, 17.11, 15.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 13.01, 10.02, 10.03, 07.04, 05.05, 02.06, 30.06, 28.07, 25.08, 22.09, 20.10, 17.11, 15.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 19.05, 08.11 DĄBRÓWKA, PODOLIN, SROCK ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 28.04, 12.05, 26.05, 09.06, 23.06, 07.07, 21.07, 04.08, 18.08, 01.09, 15.09, 29.09, 13.10, 27.10, 24.11, 22.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO):  20.01, 17.02, 17.03, 14.04, 12.05, 09.06, 07.07, 04.08, 01.09, 29.09, 27.10, 24.11, 22.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 26.05, 24.11 BABY, KIEŁCZÓWKA, POMYKÓW ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 21.01, 18.02, 18.03, 01.04, 15.04, 29.04, 13.05, 27.05, 10.06, 24.06, 08.07, 22.07, 05.08, 19.08, 02.09, 16.09, 30.09, 14.10, 28.10, 25.11, 23.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO):  21.01, 18.02, 18.03, 15.04, 13.05, 10.06, 08.07, 05.08, 02.09, 30.09, 28.10, 25.11, 23.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 27.05, 07.11 WOLA MOSZCZENICKA ul. Boczna, Brzozowa, Dębowa, Dworska, Gazomska, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Piotrkowska, Proszeńska, Rolna, Rzeczna, Smugowa, Wiosenna, Wiśniowa, Zaciszna, Zielona ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 19.04, 07.05 (SOBOTA), 17.05, 31.05, 14.06, 28.06, 12.07, 26.07, 09.08, 23.08, 06.09, 20.09, 04.10, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 11.01, 08.02, 08.03, 05.04, 07.05 (SOBOTA), 31.05, 28.06, 26.07, 23.08, 20.09, 18.10, 15.11, 13.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 17.05, 15.11 WOLA MOSZCZENICKA ul. Akacjowa, Cicha, Jodłowa, Krzywa, Modrzewiowa, Miodowa, Nowa, Ogrodowa, Polna, Południowa, Projektowana, Robotnicza, Słoneczna, Sosnowa, Włókniarzy, MOSZCZENICA ul. Cegielniana, Fabryczna, Hodowlana, Jaworowa, Kosowska, Nowy Świat, Rzemieślnicza, Spacerowa, Wesoła, Wrzosowa ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 14.01, 11.02, 11.03, 08.04, 22.04, 06.05, 20.05, 03.06, 17.06, 01.07, 15.07, 29.07, 12.08, 26.08, 09.09, 23.09, 07.10, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 14.01, 11.02, 11.03, 08.04, 06.05, 03.06, 01.07, 29.07, 26.08, 23.09, 21.10, 18.11, 16.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 20.05, 18.11 MIEJSCA TRUDNO DOSTĘPNE: JAROSTY ul. Łąkowa 15, Jarosty ul. Ustronna 25, Moszczenica ul. Cegielniana 22, Moszczenica ul. Wolborska 74, Wola Moszczenicka ul. Łąkowa 2 i 3, Rękoraj 98 i 99 ODPADY ZMIESZANE I BIOODPADY: 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 20.04 (ŚRODA), 02.05, 16.05, 30.05, 13.06, 27.06, 11.07, 25.07, 08.08, 22.08, 05.09, 19.09, 03.10, 17.10, 31.10, 14.11, 12.12 ODPADY SEGREGOWANE (PLASTIK, METALE, PAPIER, SZKŁO): 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 02.05, 30.05, 27.06, 25.07, 22.08, 19.09, 17.10, 14.11, 12.12 ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ZUŻYTE URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE: 16.05, 14.11

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka