logo

Gmina Moszczenica

  • Rozmiar tekstu
  • Język
  • BIP BIP
Lupa
Rozmiar tekstu

W hołdzie bohaterskim mieszkańcom wsi

Data dodania: 12.07.2021 r. Tagi: pieńki karlińskie
W hołdzie bohaterskim mieszkańcom wsi

12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To święto państwowe zostało ustanowione przez Sejm RP w 2017 roku w hołdzie mieszkańcom polskich wsi, za ich heroiczne poświęcenie w czasie II wojny światowej.


Z tej okazji wspólna delegacja władz powiatu piotrkowskiego i gminy Moszczenica złożyła wiązankę pod pomnikiem ofiar pomordowanych w Pieńkach Karlińskich. Hołd rozstrzelanym w tym lesie oddali starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, przewodniczący Rady Powiatu Bernard Matyszewski oraz wójt gminy Marceli Piekarek.


24 czerwca 1944 roku w lesie karlińskim rozstrzelano 59 osób. Ofiary skazano na karę śmierci - jak głosiło obwieszczenie dowódcy SS i Policji - " za przynależność do niedozwolonych organizacji i za udzielanie pomocy członkom band". Część z nich, jak mówią świadkowie, jeszcze żyła, gdy ich grzebano w zbiorowej mogile. Po zakończeniu wojny dokonano ekshumacji ciał i ponownego pochówku na cmentarzach m.in. w Piotrkowie, Moszczenicy i Wolborzu

Galeria:

Strona korzysta z "ciasteczek" (z ang. cookies) zgodnie z polityką prywatności.